بازی ها

افزایش قیمت در نسل جدید بازی‌ها منصفانه است؟!

نظرات کارشناسان و مدیران این صنعت را باهم بررسی می‌کنیم

نکات برگزیده مطلب
  • با اعلام افزایش قیمت بازی NBA 2K21، واکنش‌های مختلفی به این تصمیم داده شده است؛ حال به پای صحبت متخصصان می‌نشینیم.

به تازگی شرکت 2K Sports اعلام کرد که قیمت بازی NBA 2K21 برای کنسول‌های PS5 و Xbox Series X با افزایش 10 دلاری، 70 دلار خواهد بود؛ این اولین افزایش قیمت بازی‌ها از زمان PS3 و Xbox 360 است. سایر سازندگان بازی نیز قرار است روند افزایش قیمت در نسل جدید بازی‌ها را ادامه دهند، اما همچنان قضاوت درباره سرنوشت قیمت بازی‌های نسل جدید امکان پدیر نیست. با این حال فیل اسپنسر، مدیرعامل Xbox، به این موضوع واکنش نشان داده است و به Washington Post گفته است که هیچ مشکلی با افزایش قیمت نداشته و معتقد است که در نهایت گیمرها با جیب خود به این تغییرات واکنش نشان خواهند داد.

سایر صحبت‌های فیل اسپنسر را اینجا بخوانید.

«ما، به عنوان یک صنعت، می‌توانیم محصولات‌مان را با هر قیمتی که دلمان می‌خواهد عرضه کنیم، ولی درنهایت مصرف کننده تصمیم خواهد گرفت که آیا این قیمت برایش منصفانه است یا خیر. من مشکلی با افزایش قیمت بازی‌ها ندارم، چون می‌دانم هر شرکتی با توجه نیاز‌های بازار و کسب و کارش تصمیم می‌گیرد. البته باید توجه داشت که امروزه گیمرها بیشتر از هر زمان دیگری حق انتخاب دارند و دستشان باز است. من معتقدم که درنهایت مصرف کننده می‌تواند کنترل کننده قیمتی که پرداخت می‌کند باشد و من به این رویه اعتماد دارم.»

اسپنسر این احتمال که بازی‌های خود مایکروسافت 70 دلار قیمت خواهند داشت را رد کرد، اما وضعیت در Xbox کمی متفاوت است. شرکت مایکروسافت با Xbox Game Pass سیستم عضویتی راه انداخته است که اعضای آن می‌توانند با پرداخت ماهیانه 10 دلار، تمامی بازی‌های ساخته شده توسط Xbox Game Studios را دست اول دریافت کنند.

قبل از اینکه افزایش 10 دلاری NBA 2K21 اعلام شود، شاون لایدن، مدیرعامل PlayStation، درباره ناپایدار بودن بازار بازی‌های AAA صحبت کرده بود.

«از زمانی که من کارم را شروع کرده‌ام قیمت‌ها روی 59.99 دلار باقی مانده‌اند اما هزینه‌های ساخت بازی 10 برابر افزایش داشته است. حفظ مدل فعلی که در آن هزینه‌ها نوسان دارند اما درباره قیمت هیچ انعطاف پذیری وجود ندارد اصلاً ممکن نیست. به نظرم در نسل پیش روی بازی‌ها، شاهد برخورد این دو عامل خواهیم بود.»

از طرفی یوشیو اوزاکی، از تحلیلگران IDG Consulting، گفته است که علی‌رغم افزایش هزینه‌های تولید، قیمت بازی‌ها برخلاف سایر سرگرمی‌ها مانند نت‌فلیکس هیچ افزایشی نداشته است.

«حتی با افزایش 10 دلاری برای نسل بعد، افزایش قیمت بازی‌ها از سال 2005 تا 2020 فقط 17 درصد بوده است که بسیار کمتر از سایر عوامل دخیل در بازار است. با اینکه هزینه‌های ساخت و تولید در کنار سایر سرگرمی‌ها افزایش داشته‌اند، افزایش قیمت بازی‌ها از هر نسل به نسل بعدی این افزایش‌ها را مدنظر قرار نداده است. افزایش از 59.99 دلار به 69.99 دلار اصلاً به اندازه افزایش سایر عوامل در طی این سالها نیست، اما نشان دهنده حرکت به سمت مسیر درست است.» او همچنین اضافه کرد که سازندگان بازی‌ها «قصد دارند بر بعضی از سری‌های خود افزایش قیمت را اعمال کنند.»

منبع
سایت گیم اسپات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا