بازی ها

برنامۀ جدید شبکۀ Steam برای مقابله با جملات نامناسب در چت!

از این به بعد می‌توانید کلمات ناسزا را به راحتی فیلتر کنید

قابلیت فیلتر کردن چت هم‌اکنون از طریق شبکۀ Steam در دسترس است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا افراد را بر اساس زبانی که صحبت می‌کنند، شخصی سازی کنند. ویژگی فیلتر جدید چت استیم برای بازی‌هایی مانند CS:GO, Destiny 2 و Dota 2 استفاده می‌شود و آن‌ (گفتگوها) را به استیم منتقل می‌کند تا برای تجربۀ شخصی سازی با بازی‌ها پشتیبانی شده، کلاینت دسکتاپ استیم، وب و چت موبایل سازگار باشد.

به صورت پیش فرض، فیلتر استفاده از جملات رکیک و کلمات آزار دهنده توسط افراد ناشناس از طریق بازی‌های پشتیبانی شده و چت استیم فعال است. شما می‌توانید از طریق تنظیمات این گزینه را خاموش کرده یا اینکه تنظیمات را به گونه‌ای کنترل کنید تا فیلترهای پیش فرض در پیام‌هایی که از لیست دوستان شما در استیم ارسال می‎‌شوند نیز اعمال شود.

هم‌چنین، می‌توانید نوع زبانی که فیلتر شده را انتخاب کنید و از آن‌جا که آستانۀ تحمل هر بازیکن نسبت به کلمات ناسزا منحصر به فرد است، ما توانایی افزودن یا حذف کلمات را برای فیلتر شخصی شما فراهم کرده‌ایم. شما، هم‌چنین می‌توانید لیستی از کلمات یا عبارت‌ها را از منابع دیگر بارگذاری کنید که این کار گروه‌ها و انجمن‌ها را قادر می‌سازد تا برای تعیین و به اشتراک گذاشتن مجموعه دستور العمل‌های زبان خود، با یکدیگر روی آن کار کنند.

دلیل اضافه شدن فیلتر کردن گفتگوها در استیم چیست؟

انجمن بازیکنان استیم به شکل‌های گوناگون و معناداری از طریق بازی‌های چندنفره، گفتگو با دوستان، گفتگوهای گروهی و سرویس استریم شبکۀ استیم با یکدیگر در ارتباط هستند. بیشتر اوقات، تعاملات بازیکنان مثبت است، دوستی شکل می‌گیرد و همه از به اشتراک گذاشتن عشق ما نسبت به بازی با یکدیگر سود می‌برند.

اما بعضی مواقع، برخی به دلیل برخورد با گروهی از افراد که میزان تحمل متفاوتی نسبت به  زبان‌شان دارند، باعث می‌شود تا اتفاقات منفی را در شبکۀ استیم تجربه کنند. یک مسابقه همراه با نشاط و سرگرمی می‌تواند به سرعت به یک رقابت داغ و پر هیجان تبدیل شود، اما بعضی از افراد از این مرز جلوتر می‌روند. اما محدودۀ این مرز کجاست؟ ماه فهمیدیم که پاسخ این سوأل برای هر شخص متفاوت بوده و حتی به نوع زبان و این‌که این شخص از کجا می‎آید، بستگی دارد.

چگونه می‌توانیم به بازیکنان کمک کنیم تا در برابر برخوردهایی که در بخش آنلاین موجب احساس ناراحتی (و حتی بدتر از آن) آن‌ها می‌شود، از خود محافظت کنند؟ قابلیت کنترل والدین استیم می‌تواند به بازیکنان کمک کند تا با نظارت بزرگسالان در امنیت باشند. اما، آن دسته از افراد که به صورت آنلاین و بدون این قابلیت به دنیایی شبیه به جهان واقعی و پر از مواجهه وارد شده، باعث به بوجود آمدن تجربه‌های مثبت و منفی می‌شود.

از به کار بردن کلمات و واژه‌های نامناسب جلوگیری می‌شود!

برای شما که با دنیای آنلاین شبکۀ استیم درگیر هستید، ما سیستم‌هایی برای اعتدال در محتوای فروشگاه و انجمن استیم اعمال کرده‌ایم که به صورت پیش فرض فعال هستند. محتوای موجود در فروشگاه استیم بر اساس گزارشاتی که دریافت شده، بررسی و رتبه بندی می‌شوند. کلمات زشت و ناسزا در انجمن‌ها، نقدهای کاربران و بخش کامنت پروفایل‌ها هم‌اکنون پنهان شده است.

زمانی که تصاویر ارسال شده با محتوای نامناسب در انجمن‌ استیم شناسایی شده یا توسط کاربران گزارش شود، به صورت پیش فرض تار می‌شود. گزارش‌ها در زمیۀ فحاشی کاربران نیز بررسی می‌شود و متناسب با آن تعدیل یا برطرف می‌شود.

در حالی که ما هم‌چنان به توسعۀ راه حل‌های طولانی مدت در این فضا ادامه می‌دهیم، کاربران شبکۀ استیم در جستجوی راه‌هایی هستند تا بتوانند آستانۀ تحمل خود را در مقابل تعاملات آنلاین که از مرز مشخصی عبور می‌کنند، مشخص کنند. بنابراین، ما یک سیستم ساده برای فیلتر کردن کلمات ناسزا و رکیک در بخش گفتگو ایجاد کرده‌ایم.

با فعال کردن فیلتر چت استیم چه چیزی را تجربه خواهیم کرد؟

زمانی که هر گونه فحاشی و ناسزاگویی از طرف فردی که او را نمی‌شناسید ارسال شود، متن آن برای شما نمایش داده نخواهد شد. این کلمات با نمادهایی نظیر * جایگزین خواهند شد. به طور پیش فرض، متن گفتگو با دوستان بدون فیلتر باقی می‌ماند، اگر چه ممکن است کاربر لازم بداند چنین قابلیتی را برای این بخش نیز فعال کند.

توجه داشته باشید که فیلتر مذکور تمام کلمات فحاشی و ناسزا را در بر نمی‎گیرد. اگر کلمه‌ای را مشاهده کردید که احساس می‌کند نباید در چت باشد، می‌توانید آن را به لیست فیلترهای خود اضافه کرده و شخصی سازی کنید. این مورد به ما کمک می‎کند تا ضمن بروزرسانی تجربۀ شخصی‌مان، فیلتر خود را برای همۀ کاربران استیم بهبود بخشیده تا از دیدن دوبارۀ چنین کلماتی خودداری کنیم.

هم‌چنین، توجه داشته باشید، کاربری که هر یک از کلمات فیلتر شدۀ شما را وارد کند، دقیقاً همان چیزی که تایپ کرده است را مشاهده می‌کند. حتی اگر فیلتر برای خودشان فعال باشد، اینکه دیگران نیز آن را ببینند بستگی به این دارد که آیا دیگران فیلتر این کلمات را فعال کرده‌اند یا خیر.

اکنون که می‌توان کلمات را در چت شناسایی کرد، چرا آن‌ها را کاملاً مسدود نمی‌کنید؟

در حالی که ما نمایش کلمات ناسزا و رکیک را بیشتر در مکان‌های عمومی نظیر نقد و بررسی کاربران، کامنت‌ها، انجمن‌ها و سرویس استریم استیم منع می‌کنیم، قصد نداریم تا نوشتۀ کاربر را به طور کامل در گفتگو مسدود کنیم، بلکه به او اجازه بدهیم آن چه که را که از دیگران می‌بیند، انتخاب کند.

ما می‌دانیم که گروه‌های حاشیه‌ای می‌توانند زبان خود را اصلاح کنند و ما نمی‌خواهیم مانع انجام چنین کاری در هنگام گفتگو با یکدیگر از طریق شبکه استیم شویم. علاوه بر این، بازخورد از آزمایشات‌مان داشتیم این نکته را تأیید می‌کند که جملات گستاخانه اغلب در زمانی که بین دوستان به اشتراک گذاشته می‎شود، به شکل متفاوتی خواهد بود. بنابراین، بازیکنان این امکان را دارند که فحش و بدگویی را از لیست دوستان استیم خود پنهان کنند، اما این قابلیت به صورت پیش فرض غیر فعال بوده و باید توسط خود کاربر فعال شود.

این فیلتر در کدام قسمت‌ها اعمال می‎شود؟

  • چت استیم
  • بازی‌هایی که از این فیلتر پشتیبانی می‌کنند

لیست کلمات فیلتر شده شما شامل چیست؟ چگونه در مورد آن تصمیم گرفته‌اید؟

ما در این قسمت دو لیست داریم، مورد اول شامل ناسزاگویی‌های رایج است که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد و بازیکنان درخواست کردند ما در توسعۀ اولیۀ این ویژگی‌ها، آن‌ها را جدا کنیم. مورد دوم، متشکل از کلماتی است که معمولاً علیه گروه‌های مختلف نژادی، مذهبی، قومی و … شناسایی می‌شوند.

ما لیست‌ کلمات انگلیسی خود را بر اساس منابع مختلف ساخته‎ایم، سپس نمونه‌هایی از آن‌ها در بخش‌های بزرگی از گفتگوهای درون بازی جستجو کردیم. بر اساس این نمونه، ما دریافتیم که با فیلتر کردن 5 کلمه متداول رکیک و ناسزا  می‌توانیم تا 75 درصد از ناسزاگویی و فحاشی‌های مورد استفاده در گفتگو را از بین ببریم.

بیش  از 56 درصد موارد ناسزا یا جملات رقت انگیز موجود در نمونۀ ما شامل f*** بود. 10 درصد دیگر از نوع s*** بود و 10 درصد دیگر موارد سطح پایین‌تری بودند که آن‌ها را به عنوان فیتر گفتگو انتخاب نکردیم. 24 درصد باقی مانده نیز شامل فحش و کلمات ناسزایی بود که به نظر می‌رسید به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد و آن‌ها را به لیست خود اضافه کردیم. ما، هم‌چنان بر اساس کلماتی که شما آن‌ها را در استیم آزاد گذاشته یا مسدود کرده‌اید، این لیست‌ها را اصلاح خواهیم کرد.

چگونه می‌توانم فیلترها را شخصی سازی کنم؟

با مراجعه به تنظیمات اکانت خود، می‌توانید اولویت‌های خود را بر اساس نوع زبان مشخص کنید که شامل پیام‌های لیست دوستان می‌توانید کلمات را وارد کرده تا برای همیشه آن‌ها را فیلتر کنید یا هرکز فیلتر نکنید یا حتی لیست‌ها را بارگذاری کرده و همین روند را به صورت مشابه انجام دهید.

چگونه می‌توان جلوی سانسور کلمات را گرفت؟

اگر ترجیح می‌دهید فحاشی و کلمات رکیک سانسور نشوند، آزاد هستید تا برخی یا تمام فیلترها را غیر فعال کنید یا در غیر این صورت آن‎ها را به دلخواه خود شخصی سازی کنید.

چگونه تصمیم گرفتید که این کار ایدۀ خوبی است؟

ما این ویژگی‌ها را در پاسخ به درخواست‌های کاربران و شرکای خود ایجاد کرده‌ایم و برای درک واکنش کاربر به آن‌ها (جملات ناسزا) تجربیات اولیه را از طریق آزمایشگاه استیم (Steam Lab) انجام دادیم. اکنون، این قابلیت را برای تمام کاربران شبکۀ استیم گسترش داده شده و هم‌چنان بر اساس بازخوردهای شما، ویژگی‌های آن را اصلاح خواهیم کرد.

من سازندۀ بازی هستم، چگونه می‌توانم از فیلتر گفتگوی استیم در بازی خود استفاده کنم؟

برای کسب اطلاعات دربارۀ چگونگی استفاده از فیلتر کردن چت در بازی خود می‌توانید مدارک Steamworks Chat Filtering API را بررسی کنید.

منبع
Techpowerup
نمایش بیشتر

سهیل حسینی

گیمر، علاقه مند به تکنولوژی و بازی های ویدئویی
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا