بازی هاسخت افزار

کنسول‌های نسل نهمی توان ارائه 8K دارند؟

کمپانی‌های سونی و مایکروسافت وعده دادند که کنسول‌های نسل نهمی آنها قادر است با وضوح 8K به اجرای محتوا بپردازد. اما بسیاری متقاعد نشدند و معتقدند که این موضوع بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

برای مثال برای پلی‌استیشن ۴ پرو وعده داده شد که با وضوح 4K بازی‌ها را اجرا می‌کند اما در نهایت این کنسول قادر نبود با چنین وضوح گرافیکی بازی‌ها را اجرا کند. حال مشخص نیست آیا وعده اعلام شده برای پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس هم مثل پلی‌استیشن ۴ است یا خیر.

اخیرا Francisco Aisa Garcia یکی از توسعه‌دهندگان بازی در استودیو The Initiative مایکروسافت مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌ها داشته است. گارسیا درباره اجرا بازی با وضوح 8K اظهار نظر کرد و بیان داشت که این توسعه‌دهندگان هستند تمایل خود را نشان می‌دهند.

گارسیا افزود اگرچه دو کنسول نسل نهمی این قابلیت را دارا هستند اما برای دستیابی به آن می‌بایست تمامی شرایط فراهم باشد و به سادگی این امر محقق نمی‌شود. او بیان داشت:

صادقانه بگوییم؛ اجرا بازی‌ها با وضوح 8K در کنسول‌های نسل نهمی مشابه اجرای بازی‌ها با وضوح 4K در کنسول‌های نسل هشتمی است.

زیرا باید فشار بسیاری به کنسول وارد شود و به سختی می‌توان این وضوح را بدست آورد. گارسیا می‌گوید اگرچه اجرا محتوا 8K روی کنسول‌های نسل جدید ممکن است و نباید آن را غیرممکن دانست اما فشار بسیاری باید به کنسول وارد کرد تا بتوان این وضوح را عملی ‌‌کرد.

درباره کیفیت گرافیکی کنسول‌های نسل جدید گفته شده این دستگاه‌ها دارای قابلیت اجرا بازی با وضوح 4K و ۶۰ فریم بر قانیه هستند. 8K اگرچه چشم‌انداز جذاب و جالبی دارد، اما تشخیص تفاوت بین 4K و 8K به راحتی ممکن نیست.

پیش از این گفته شده بازی DiRT 5 با فریم ریت ۱۲۰ روی پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس اجرا می‌شود. در سوی دیگر Gears 5 را با فریم ۱۲۰ و Gran Turismo را با فریم ۲۴۰ روی ایکس باکس سری ایکس خواهیم داشت.

به هر حال باید منتظر ماند تا مشخص شود آیا دو کنسول نسل جدید توانایی اجرای بازی‌ها با رزولوشن 8K را دارند یا خیر.

منبع
GamingBolt
نمایش بیشتر

مرتضی گلستانی

کامپیوترها برای من بی‌جان نیستن؛ حرارتی که تولید می‌کنن و صدایی که ازشون درمیاد به من یادآوری می‌کنه که اون‌ها هم زنده هستن و حس دارن.
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا