سخت افزار

مشخصات پردازندۀ AMD Ryzen 9 4950X لو رفت

از اینجا به بعد، نبرد میان دو تیم آبی و قرمز به اوج خود می‌رسد!

اخیراً روی سایت Igor’s Lab جزئیاتی منسوب به پردازندۀ Ryzen 9 4950X منتشر شده‌اند. این پردازنده بر اساس معماری 7 نانومتری Zen 3 طراحی شده است و اگر ارقام منسوب به آن درست باشند، تیم آبی واقعاً باید فکری به حال خود بکند!

مطابق اطلاعات منتشر شده، فرکانس افزایشی این پردازنده رقم خیره کنندۀ 4.8 گیگاهرتز است این عدد، بدین علت خیره کننده است که این پردازنده، احتمالاً دارای 16 هسته و 32 رشتۀ Thread خواهد بود. اما از آن جایی که اطلاعات فاش شده در زمرۀ شایعات قرار می‌گیرند، همه چیز تا لحظۀ آخر می‌تواند تغییر کند.

معماری Zen در سال 2021 به اوج تکامل خواهد رسید

یک کد OPN، منبع اطلاعات جدید

سایت Igor این اطلاعات را از یک کد OPN استخراج نموده است: 100-000000059-48/35_Y. اگر این کد را رمزگشایی کنیم، می‌توان گفت که عدد 35 به فرکانس پایۀ 3.5 گیگاهرتزی و عدد 48، به فرکانس افزایشی 4.8 گیگاهرتزی این پردازندۀ 16 هسته‌ای، با نام احتمالی 4950X اشاره دارد.

گزارش‌ها، به مسئلۀ دیگری نیز اشاره می‌کنند که مربوط به 16 هسته‌ای بودن پردازندۀ مذکور است که قرار است جانشین 3950X فعلی شود. انتظار این است که این پردازنده 4950X نامیده شود؛ مگر اینکه AMD برای نامگذاری پردازنده‌های Zen 3 Vermeer، از سری 5000 استفاده کند و این پردازنده را 5950X بنامد، که چندان حرکت غیر قابل انتظاری هم نیست؛ چرا که همین حالا، APUهای ساخته شده این شرکت بر پایۀ معماری Zen 2، از سیستم نامگذاری 4000 استفاده می‌کنند.

شرکت AMD تائید کرده است که اولین پردازندۀ Zen 3، تا آخر امسال معرفی خواهد شد. این خبر در کنار آخرین شایعات که بدان‌ها پرداخته شد، می‌تواند به معنای عرضۀ پردازنده‌های فوق العاده‌ای از سوی تیم قرمز باشد.

رقابت بین دو تیم آبی و قرمز، به اوج خود می‌رسد!

قرار گرفتن تیم آبی در موضع ضعف

دیگر فرکانس بیشتر هم برای تیم آبی برتری نیست! شاید اینتل در مسابقۀ معماری بهتر بسیار عقب مانده باشد (پردازنده‌های نسل دهم اینتل بر پایۀ نود 14 نانومتری توسعه یافته‌اند!)، ولی همیشه دست بالاتر را در بحث فرکانس پردازنده داشته است؛ اما شاید پیروزی‌های تیم آبی در مسابقۀ فرکانس هم دیگر کمک خاصی به آنها نکنند. اگر شایعات درست باشند و پرچمدار معماری جدید شرکت AMD بتواند به فرکانس 4.8 گیگاهرتز برسد، به راحتی خواهد توانست تاج «بهترین پردازندۀ گیمینگ سال» را بر سر خود بگذارد. به لطف این فرکانس‌های بالا و معماری جدید، AMD خواهد توانست در هر دو مسابقۀ پردازش تک هسته‌ای و پردازش چند هسته‌ای پیروز میدان باشد.

البته این فرکانس 4.8 گیگاهرتزی، چندان دور از انتظار و رویایی هم نیست. در مقایسه، می‌بینیم که 3950X فرکانس پایۀ 3.5 گیگاهرتزی و فرکانس افزایشی 4.7 گیگاهرتزی دارد و میزان اختلاف، تنها 100 مگاهرتز است. AMD نشان داده است که نسل جدید سیلیکون‌های این شرکت، به قدر کافی بهینه هستند تا به کران‌های بالای فرکانس نیز دست یابند و پردازنده‌های Ryzen XT این شرکت، بهترین گواه برای این ادعا هستند.

منابع غیر قابل اعتماد، پاشنۀ آشیل همیشگی شایعات

اما بیایید کمی سرسختانه این موضوع را بررسی کنیم. هیچ مدرکی ثابت نمی‌کند که این پردازنده حتی وجود دارد! تنها مدرک موجود، یک کد OPN حاوی چند کاراکتر است که ما داریم سعی می‌کنیم آن را به یک پردازندۀ 16 هسته‌ای Zen 3 نسبت دهیم. معمولاً فاش شدن اطلاعات پردازنده‌ها، به صورت انتشار نتایج یک تست واقعی از سخت افزار است؛ ولی در حال حاضر، تنها یک کد از یک منبع غیر قابل اعتماد در دست داریم.

نظر شما چیست، به نظر شما اطلاعات فوق چقدر به واقعیت نزدیک هستند؟ رقابت دو تیم آبی و قرمز در سال 2021 میلادی چگونه پیش خواهد رفت؟ دیدگاه خود را حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Tom's Hardware
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا