سخت افزار

پردازنده‌های Matisse Refresh مجال را از اینتل خواهند گرفت!

منابع مختلف تایید کرده‌اند که AMD در حال آماده‌سازی حداقل سه پردازنده‌ی دسکتاپ جدید از سری Ryzen 3000 تحت عنوان Matisse Refresh است. پردازنده‌های Matisse Refresh مجال را از اینتل خواهند گرفت!

این سه پردازنده‌ی جدید Ryzen 7 3800XT ،Ryzen 9 3900XT و Ryzen 5 3600XT هستند که به ترتیب جایگزین پردازنده‌های فعلی Ryzen 7 3800X ،Ryzen 9 3900X و Ryzen 5 3600X می‌شوند که اولین بار در سال ۲۰۱۹ معرفی شده بودند.

پیکربندی هسته‌ها در این مدل‌های جدید مشابه مدل‌های سابق خواهد بود و تغییری نخواهد داشت. Ryzen 9 3900XT با ۱۲ هسته و ۲۴ رشته پردازشی، Ryzen 7 3800XT با ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی و Ryzen 5 3600XT هم با ۶ هسته و ۱۲ رشته پردازی تولید و عرضه خواهند شد. اما چیزی که این پردازنده‌ها را جذاب می‌کند، سرعت کلاک بالاتر و ارتقا توان اورکلاکینگ است. علاوه بر این، بهبود الگوریتم‌های بوست در پردازنده‌های جدید، عملکرد را ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به مدل‌های فعلی افزایش می‌دهد.

این پردازنده‌ها با اینکه کلاک بالاتری خواهند داشت ولی با قیمت پردازنده‌های فعلی عرضه می‌شوند؛ اما بر اساس تجربه‌های قبلی، پردازنده‌های فعلی کاهش قیمت پیدا خواهند کرد.

AMD Matisse Refresh

علارغم اینکه پردازنده‌های فعلی AMD هم از لحاظ «نسبت عملکرد به قیمت» جلوتر از پردازنده‌های نسل دهمی اینتل هستند، AMD فرصت را برای بیشتر کردن این فاصله از دست نداده است. بعد از معرفی و عرضه پردازنده‌های Matisse Refresh در تیرماه، اندک مجالی هم که برای قدرت‌نمایی پردازنده‌های نسل دهمی اینتل از جمله Core i7-10700K ،Core i9-10900K و Core i5-10600K وجود داشت، تمام خواهد شد.

انتظار داریم پردازنده‌های جدید Matisse نسب به مدل‌های سابق حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مگاهرتز افزایش سرعت کلاک داشته باشند اما با این حال هنوز با اطمینان نمی‌توان در این مورد صحبت کرد.

نمایش بیشتر

مرتضی گلستانی

کامپیوترها برای من بی‌جان نیستن؛ حرارتی که تولید می‌کنن و صدایی که ازشون درمیاد به من یادآوری می‌کنه که اون‌ها هم زنده هستن و حس دارن.
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا