سخت افزار

ناامیدی AMD از تولید قطعات سخت افزاری

تیم آبی و تیم سبز موفق به شکست AMD شدند؟!

شرکت انویدیا به تازگی کارت گرافیک‌های RTX 30’ Ampere را معرفی کرده‌ است و حقیقتاً مشخصات این کارت گرافیک‌ها، هوش از سر آدم می‌پراند. به نظر نمی‌آید که RX 6000 Big Navi در مقابل «امپر»، شانس چندانی داشته باشد و زحمات چندسالۀ AMD، احتمالاً راه به جای خاصی نخواهند برد. شرکت اینتل هم به تازگی APU‌های Tiger Lake Xe خود را معرفی نموده‌‌ و پوزۀ APUهای نسل چهارم Ryzen را به خاک مالانده‌ است. گویا این دو شرکت رقیب، طوری AMD را با محصولات جدیدشان ضربه فنی کرده‌اند که گویا این شرکت از تولید قطعات سخت افزاری، به کل ناامید شده‌ است! این شرکت مدت‌هاست حرفی از Big Navi نمی‌زند و این‌طور که اخبار واصله گزارش می‌دهند، این شرکت سراغ دوچرخه سازی رفته است.

بله، ما هم در ابتدا فکر می‌کردیم که این یکی از آن شوخی‌های جالب اینترنتی است. ولی AMD واقعاً دارد دوچرخه می‌فروشد! دوچرخه‌های این شرکت هم اکنون در فروشگاه AMD Fan Shop قابل خرید هستند. این شرکت دو مدل دوچرخۀ شهری و کوهستان تولید کرده‌است؛ که ما فکر می‌کنیم مدل کوهستان، یک جور‌هایی حکم سری «XT» را دارد!

چه شود دوچرخۀ ساخت AMD …

ابتدا به سراغ دوچرخۀ شهری AMD می‌رویم؛ یک شاسی عریان، بدون دنده و حتی بدون ترمز! البته نه کاملاً بدون ترمز … این دوچرخه مجهز به آن مدل ترمز‌هایی است که با چرخش معکوس پدال درگیر می‌شوند و خبری از دیسک و کفشک ترمز در آن نیست؛ بسیار ساده و بدوی و البته نه چندان ارزان! در ادامه متوجه خواهید شد که چرا… (برای غافلگیری آماده شوید)

در سوی مقابل، دوچرخۀ کوهستان AMD را داریم. این دوچرخه به خوبی تجهیز شده‌ است و احتمالاً مراد اصلی AMD از ورود به بازار دوچرخه نیز ساخت همین مدل بوده است؛ خدا می‌داند که اصلاً چرا این شرکت باید آن دوچرخۀ بی‌ترمز شهری را تولید کند! دوچرخۀ کوهستانی AMD به سیستم 21 دندۀ «شیمانو»، سیستم تعلیق دوگانه، چرخ‌های 26 اینچی و ترمز‌های کفشکی مجهز است. شاید بد نباشد که آسانیِ ساز و کار تنظیم زین آن را نیز یک آپشن بنامیم.

هر دو دوچرخه در رنگبندی‌ متنوع و با دو نوع تایر سفید و مشکی عرضه می‌شوند. همچنین برای طرفداران دوآتشۀ Ryzen، یک نسخۀ خاص از مدل کوهستان با تایرهای نارنجی نیز قابل سفارش است تا بلکه همه بدانند شما یک پردازندۀ رایزن در سیستم خود دارید!

قمیت گذاری عجیب…

شرکت AMD قیمت هر دو مدل دوچرخه را 299$ تعیین کرده است. اگر در داخل خاک آمریکا هستید، 50$ هزینه حمل را هم به این عدد اضافه کنید.

اما… یک دوچرخۀ بی‌دنده و بی‌ترمز شهری و یک دوچرخۀ کوهستان دنده‌ای با تایرهای نارنجی که تغییر ارتقاع زین آن هم آسان است، هم قیمت هستند؟! این شرکت دربارۀ نحوۀ قیمت گذاری این دو دوچرخه چیزی نگفته است و برای ما هم جای سوال باقی مانده که این دو محصول بر چه اساسی قیمت گذاری شده است.

نظر شما چیست؛ به نظر شما چرا باید یکی از انگشت شمار تولیدکنندگان پردازنده و کارت گرافیک کامپیوتر، با وجود آن رقبای قَدَر و قرار گرفتن در موضع ضعف، به تولید دوچرخه آن هم با این وضعیت روی بیاورد؟! نظرات خود را حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
سایت تامز هاردویر
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا