سخت افزار

پتنت جدید اپل: حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر

به تازگی پتنت جدیدی توسط شرکت اپل به ثبت رسیده که نشان می‌دهد این شرکت تمرکز ویژه‌ای بر حسگر اثر انگشت (Touch ID) زیرنمایش دارد. قرار دادن حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر به یک هدف مهم برای شرکت‌های تولید کنندۀ گوشی‌های هوشمند تبدیل شده تا بتوانند نمایشگرهایی بدون حاشیه و یکپارچه طراحی کنند.

از طرفی در روزهای بحرانی شیوع ویروس کرونا نیز شماری از رسانه‌ها به این مسئله اشاره کرده‌اند که استفاده از حسگر تشخیص چهره (Face ID) با ماسک بسیار دشوار است و این موضوع شرکت‌ها را برای توسعه و پیشرفت فناوری‌هایی نظیر حسگر اثر انگشت تشویق کرده است.

صحبت‌های مدیر سابق بخش طراحی شرکت اپل

جانی آیو، مدیر سابق بخش طراحی شرکت اپل، معتقد است که هدف نهایی این شرکت در طراحی گوشی آیفون از زمان‌های گذشته تا کنون، ساخت یک گوشی هوشمند مجهز به نمایشگر یکپارچه است.

Apple's new patent about Touch ID under the screen
تصویر پتنت جدید شرکت Apple برای Touch ID

در گذشته نیز دیدیم که پتنت‌های مشابهی برای طراحی در iMac به دست اپل ثبت شده‌اند که همین موضوع تا حد زیادی برنامه‌های طراحی جدید شرکت اپل را تأیید می‌کند. جانی آیو قبل‌تر نیز اعلام کرد که حذف شدن دکمۀ Home در آیفون 10 یک پیشرفت مهم و اساسی در زمینۀ طراحی و ساخت صفحه نمایش یکپارچه و بدون حاشیه محسوب می‌شود.

َApple's Face ID
قابلیت Face ID در IOS 13

اما از طرفی هم طراحان این شرکت برای جبران حذف شدن دکمۀ Home که محل قرارگیری حسگر اثر انگشت بود، حسگر جدیدی در قسمت بالایی صفحه نمایش کار گذاشتند که با اسم Face ID آن را می‌شناسیم. این حسگر جدید سبب ایجاد یک بریدگی در قسمت بالای نمایشگر شد و زبان طراحی آیفون را تا حدودی تغییر داد؛ بر اساس اطلاعاتی که در دسترس هست تا آیفون 12 نیز شاهد چنین زبان طراحی خواهیم بود.

آیا واقعاً ساخت یک گوشی با نمایشگر یکپارچه و بدون حاشیه ممکن است؟

طراحی و ساخت یک گوشی با نمایشگر بدون حاشیه و یکپارچه نیازمند تجهیزات و فناوری‌هایی خاصی است و برای تأمین امنیت کاربر باید از حسگرهای بیومتریک ویژه‌ای استفاده شود.

برای داشتن چنین گوشی هوشمندی شرکت سازنده باید حسگرهای بیومتریک مانند تشخیص چهره و اثر انگشت را در زیر نمایشگر قرار بدهد که ظاهراً عملی کردن این کار برای حسگر اثر انگشت محتمل‌تر به نظر می‌رسد. شرکت اپل پتنت‌های بسیار زیادی را تاکنون به ثبت رسانده است که شمار زیادی از آن‌ها به رویکرد این شرکت در طراحی نمایشگر یکپارچه و بدون حاشیه اشاره دارند.

در پتنت‌های مذکور هرنوع روشی برای جاسازی حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر به چشم می‌خورد و حتی در برخی از پتنت‌ها شاهد معرفی روشی هستیم که نمایشگر می‌تواند در تمام سطح خود اثر انگشت کاربر را تشخیص بدهد. اما مشکل تنها به جاسازی حسگر اثر انگشت یا تشخیص چهره در زیر نمایشگر ختم نمی‌شود بلکه حسگر سنجش میزان نور و دوربین سلفی نیز باید به طوری طراحی شوند که در زیر نمایشگر قرار بگیرند.

افزایش ابعاد حسگر اثر انگشت

در پتنت جدید شرکت اپل یک نکته بسیار مهم وجود دارد که جلب توجه زیادی می‌کند، در طراحی با این روش شرکت سازنده قادر خواهد بود تا حسگر اثر انگشت را با ابعاد بزرگ تری در زیر نمایشگر قرار بدهد. بنابراین کاربر دیگر مجبور نیست که انگشت خود را در نقطۀ مشخصی قرار بدهد و فضای بیشتری برای تشخیص اثر انگشت کاربر در دسترس حسگر قرار خواهد گرفت.

کوپرتینویی‌ها ها ادعا می‌کنند که با استفاده از این شیوۀ طراحی نه تنها باز کردن قفل گوشی ساده‌تر می‌شود بلکه دیگر نیازی به جابه‌جایی انگشت کاربر روی نمایشگر برای تأیید هؤیت در نرم‌افزارهای مختلف وجود ندارد.

توضیحات شرکت اپل و مثالی دربارۀ طراحی جدید

در ادامه می‌توانید متن قسمت توضیحات پتنت جدید شرکت اپل را بخوانید:

«وقتی یک وسیلۀ الکترونیکی برای تأیید هؤیت کاربر از یک حسگر بیومتریک مانند حسگر اثر انگشت استفاده می‌کند، باید فرآیند تشخیص هؤیت فرد هنگام باز کردن قفل گوشی و یا استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف سریع باشد. به عبارت دیگر، ایجاد مراحل مختلف و جابه‌جایی میان وظایف برای کاربران به جهت انجام فرآیند تأیید هؤیت دیگر مطلوب نیست و باید تغییر کند.»

برای مثال تصور کنید که اپلیکیشن همراه بانک شما نیاز به تأیید هؤیت شما دارد، در صورتی که در گوشی مدنظر از روش طراحی جدید شرکت اپل استفاده شده باشد و حسگر اثر انگشت فضای بزرگ‌تری از سطح نمایشگر را بتواند تشخیص دهد، شما به محض اینکه آیکون اپلیکیشن همراه بانک را لمس کنید اثر انگشت شما خوانده می‌شود و دیگر نیازی نیست انگشت خود را در مکان مشخصی قرار دهید. بنابراین فرآیند تشخیص اثر انگشت هم مانند تشخیص چهره با سرعت بالا انجام می‌پذیرد.

Apple iPhone 12 Leaked image
تصویر کانسپ از آیفون 12

اغلب پتنت‌های ثبت شده به مرحلۀ عملیاتی نمی‌رسند!

همگی می‌دانیم که شرکت اپل تاکنون پتنت‌های زیادی را ثبت کرده که هرگز به مرحله عملی شدن نرسیده‌اند اما با توجه به تمرکز ویژه این شرکت روی طراحی نمایشگر یکپارچه و ثبت پتنت‌های گوناگون در این زمینۀ و همچنین احتمال ماندگار شدن ماسک در زندگی جدیدمان (به خاطر شیوع ویروس کرونا) این بار شاهد عملی شدن این پتنت شرکت اپل باشیم.

نکتۀ مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که، طراحی مستطیل شکل برای دکمۀ Home بعید است که یک طرح نهایی برای گوشی آیندۀ شرکت اپل باشد. چرا که این شرکت معمولاً برای جلوگیری از فاش شدن طراحی نهایی خود در پتنت‌ها از طرح‌های سنتی و قدیمی استفاده می‌کند.

نظر شما چیست؟ آیا استفاده از حسگر تشخیص چهره در دوران شیوع کرونا برای شما هم دشوار شده است؟ با پیشرفت فناوری تشخیص اثر انگشت موافق هستید؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Five to Nine Mac
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یک مهندس نرم افزار گیمر 25 ساله، که خیلی به صنعت بازی سازی و IT علاقه داره 🙂 منو در شبکه‌های اجتماعی با اسم whoismriman می‌تونید پیدا کنید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا