سخت افزار

شرکت Corsair در حال کار بر روی کابل تغذیۀ 12 پین است

بر خلاف شرکای تجاری انویدیا، تولیدکنندگان پاور کامپیوتر به درگاه 12 پین چراغ سبز نشان داده‌اند

تا پیش از معرفی کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere، شایعاتی در مورد یک درگاه تغذیۀ جدید به گوش می‌رسیدند؛ یک درگاه 12 پین که قرار بود جانشین درگاه استاندارد 8 پین PCIe در کارت‌ گرافیک‌های RTX 30′ Founder’s Edition این شرکت شود و بتواند مقدار زیاد برق مورد نیاز این کارت‌ها را تامین کند و از پیچیدگی‌های الکتریکی‌ «امپر» نیز بکاهد. البته انویدیا چند روز پیش از معرفی این محصولات، با انتشار یک ویدئو استفاده از این درگاه را تائید کرد و به شایعات پاسخ داد. اما شرکت Corsair چه برنامه‌هایی دارد؟

درگاه تغذیۀ 12 پین، استفاده شده در کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere

کارت گرافیک‌های RTX 3070 و 3080 و 3090 به ترتیب 220 وات، 320 وات و 350 وات مصرف برق استاندارد دارند و از این حیث، محصولات پرمصرفی به حساب می‌آیند. ناگفته نماند که در صورت اورکلاک این کارت‌ها، مصرف برق آن‌ها نیز به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. درگاه 12 پین جدید، تقریباً به اندازۀ درگاه 8 پین است و می‌تواند از فضای یکسان، بین دو تا سه برابر برق بیشتر عبور دهد. انویدیا قول داده است که در داخل بسته‌بندی محصولاتش، یک مبدل 2×8 پین به یک 12 پین قرار خواهد داد. اما استفاده از این مبدل، به مقاومت الکتریکی کل سیستم خواهد افزود و کاربران را متوجه دردسر‌های مدیریت کابل‌کشی (Cable Management) نیز خواهد نمود.

کابل تغذیۀ 12 پین شرکت Corsair

Corsair چگونه این مشکلات را حل می‌کند؟

اخیراً شرکت Corsair تولید کنندۀ بزرگ پاور کامپیوتر، خبر از یک کابل مخصوص داده است که همراه با تمام منبع تغذیه‌های ماژولار «تیپ 3» و «تیپ 4» این شرکت، عرضه خواهد شد. این کابل جدید به دو تا از درگاه‌های برق PCIe یا برق پردازنده متصل می‌شود و در انتها، یک درگاه 12 پین در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این کابل، هنوز در حال آزمایش و توسعه است. همچنین، شرکت Corsair برای کارت گرافیک RTX 3090، یک پاور 850 واتی یا قدرتمندتر را توصیه می‌کند.

انتظار داریم که کابل 12 پین شرکت Corsair در روز هفدهم ماه سپتامبر، همزمان با کارت گرافیک RTX 3090 عرضه شود. در مورد قیمت این کابل، هنوز هیچ سخنی به میان آورده نشده است.

منبع
Techpowerup
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا