سخت افزار

جزئیات دقیق و اطلاعات کامل کارت گرافیک‌های سری ‘RTX 30 اعلام شد

جزئیات دقیق و مشخصات کامل کارت گرافیک‌های سری جدید RTX 30 توسط شرکت Nvidia منتشر شد

به تازگی اطلاعات و مشخصات جدیدی از کارت گرافیک‌های جدید شرکت Nvidia یعنی ‘RTX 30 منتشر شده است. شرکت Nvidia در این اطلاعات جدید جزئیات کاملی از عملکرد و قدرت پردازشی پردازنده‌های سری Ampere که در سری ‘RTX 30 از آن‌ها بهره گرفته شده است را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

پردازنده‌های گرافیکی جدید از راه رسیده‌اند!

اطلاعات جدید، قسمتی از برنامۀ بررسی عمیق محصولات جدید شرکت Nvidia هستند که شامل اطلاعات دقیق از پردازنده‌های گرافیکی این شرکت نظیر GA 102 و GA 104 می‌شود. پردازنده‌های مذکور قرار است به زودی در قلب کارت گرافیک‌های جدید این شرکت یعنی RTX 3090، RTX 3080 و RTX 3070 قرار گرفته و روانۀ بازار شوند.

 در اطلاعات جدید منتشر شده، شرکت Nvidia علاوه بر اشارۀ مجدد به برخی از مشخصات سری ‘RTX 30 بیشتر روی تواناهایی‌ها و جزئیات پردازندۀ گرافیکی Ampere تمرکز دارد. همچنین این شرکت جلسۀ پرسش و پاسخی هم در سایت Reddit برگزار کرد که اطلاعات مختصری دربارۀ طراحی SM برای پردازنده‌های گرافیکی Ampere را در اختیار کاربران قرار داد.

نگاه اجمالی به پردازند‌ه‌های جدید

ابتدا نگاهی به پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 3000 داریم، پردازندۀ پرچمدار یعنی مدل GA 102 که در کارت گرافیک‌های RTX 3090 و RTX 3080 به کار گرفته شده است. این پردازندۀ جدید به عنوان پرچمدار شرکت Nvidia در خانوادۀ جدید کارت گرافیک‌های گیمینگ این شرکت شناخته می‌شود که دارای ابعاد 628 میلی‌متر مربع است.

تعداد 28 میلیارد ترانزیستور در این پردازنده استفاده شده و شرکت Nvidia می‌گوید که پردازنده GA 102 شش تودۀ پردازش گرافیکی (Graphics Proccessing Clusters) و شش تودۀ پردازشی تکسچر (Texture Proccessing Clusters) می‌شود. در کارت گرافیک RTX 3090 پردازندۀ گرافیکی این محصول از 41 واحد TPC یا 82 واحد SM بهره می‌برد و در مدل RTX 3080 هم پردازندۀ گرافیکی این محصول از 34 واحد TPC و 68 واحد SM استفاده می‌کند.

در سری Ampere هر واحد SM در پردازندۀ گرافیکی شامل 128 هستۀ CUDA می‌شود که ساختار بازطراحی شده‌ای دارند. کرات گرافیک RTX 3090 دارای 10496 هستۀ CUDA و مدل RTX 3080 دارای 8704 هستۀ CUDA است. در ادامۀ این پست جزئیات آن‌ها را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

جزئیات پردازندۀ جدید در مقایسه با نسل پیشین

پردازندۀ گرافیکی جدید GA 102 از نظر چگالی تقریباً دو برابر تورینگ TU102 است و در هر یک میلی‌متر مربع، 56.44 میلیون ترانزیستور روی آن قرار گرفته است. در مدل نسل پیشین در هر میلی‌متر مربع تعداد 67.24 میلیون ترانزیستور روی پردازندۀ گرافیکی قرار داشت، دلیل اصلی این افزایش چگالی به روش تولید هشت نانومتری شرکت سامسونگ در پردازنده‌های جدید ارتباط دارد.

در پردازنده‌های جدید هر واحد SM شامل چهار هستۀ تنسور (Tensor) و یک هستۀ RT (Ray Tracing) می‌شود. پردازندۀ گرافیکی GA 102 از یک حافظۀ کش مشترک بهره می‌برد که در مدل RTX 3090 این حافظۀ 6 مگابایت و در مدل RTX 3080 5 مگابایت است. نمودار بلوکی اختصاری این پردازندۀ گرافیکی توسط شرکت Nvidia منتشر شده که در آن شاهد مجموعاً 10 کنترلر 32 بیتی حافظه در مدل RTX 3080 با باس 320 بیتی هستیم و در مدل RTX 3090 می‌توان مشاهده کرد که این کارت گرافیک دارای 12 کنترلر حافظۀ 32 بیتی با رابط باس 384 بیتی است.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
جزئیات ریز RTX 3080

پردازندۀ گرافیکی GA 104 مخصوص مدل RTX 3070

شرکت Nvidia در کارت گرافیک RTX 3070 از پردازندۀ گرافیکی GA 104 استفاده کرده است که یکی از پردازنده‌های سری Ampere به حساب می‌آید. این پردازنده دومین پردازندۀ گرافیکی سریع این سری محسوب می‌شود و در دستۀ گیمینگ قرار می‌گیرد، برای ساخت این مدل از روش هشت نانومتری شرکت سامسونگ بهره گرفته‌اند.

پردازندۀ مذکور دارای ابعاد 3.359 میلی‌متر مربع است که شامل 4.17 میلیارد عدد ترانزیستور می‌شود. با توجه به اینکه ابعاد پردازندۀ GA 104 نصف مدل GA 102 است اما این پردازندۀ دارای تقریباً 93 درصد تعداد ترانزیستورهای مدل GA 102 است، بنابراین در پردازندۀ مذکور چگالی بسیار بالایی را شاهد هستیم.

شرکت Nvidia در کارت گرافیک RTX 3070 از 46 واحد SM که شامل 5888 هستۀ CUDA می‌شود استفاده کرده است. کارت گرافیک RTX 3070 علاوه بر هستۀ CUDA به نسل دوم هسته‌های رهیگیری پرتو یا Ray Tracing نیز مجهز است و همچنین نسل جدید هسته‌های Tensor و SM برای استریم چندگانه در این کارت گرافیک استفاده شده است. تعداد هسته‌های Tensor و هسته‌های رهیگیری پرتو در کارت گرافیک RTX 3070 به ترتیب برابر با 184 و 46 عدد است.

 البته این احتمال نیز وجود دارد که پردازندۀ گرافیکی GA 104 با 6144 هسته عرضه شود. پردازندۀ گرافیکی GA 104 دارای چهار مگابایت حافظۀ کش L2 به صورت اشتراکی است و در کل 8 کنترلر حافظۀ 32 بیتی با رابط باس حافظۀ 256 بیتی دارد. در جدول زیر می‌توانید مشخصات کامل کارت گرافیک‌های سری ‘RTX 30 را مشاهده کنید.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
جزئیات دقیق سری ‘RTX 30

طراحی پردازندۀ SM در Ampere

کارت گرافیک‌های سری ‘RTX 30 شرکت Nvidia که به پردازنده‌های سری Ampere مجهزند طراحی کاملاً جدیدی دارند. تونی تاماسی، عضو تیم طراحی شرکت Nvidia، می‌گوید یکی از اهداف اصلی طراحی SM در کارت گرافیک‌های سری RTX 30 با پردازنده‌های سری Ampere، رسیدن به جریان عملیاتی FP32 دوبرابر نسبت به معماری پیشین یعنی Turing است. در پردازنده‌های Ampere برای رسیدن به هدف مذکور مسیرهای داده‌ای جدیدی برای واحد SM طراحی شده تا در فرآیندهای FP32 و INT32 از آن‌ها بهره بگیرد.

هر کدام از این مسیرهای داده‌‎ای شامل 16 هستۀ CUDA می‌شود که قادر است 16 عملیات FP32 را در هر سیکل کلاک اجرا کند. مسییر داده‌ای دیگر دارای 16 هستۀ FP32 و 16 هستۀ INT32 است که در نتیجۀ این طراحی کاملاً جدید شاهد این هستیم که، هر یک از قسمت‌های SM در هر کلاک توانایی این را دارند که 32 عملیات FP32 و 16 عملیات INT32 را در هر سیکل کلاک اجرا کنند.

در مجموع تمام این چهار بخش از SM باهم می‌توانند تعداد 128 عملیات FP32 یا 64 عملیات FP32 و 64 عملیات INT32 به صورت هم زمان را در یک کلاک اجرا کنند که این مقدار دو برابر نرخ FP32 در معماری پیشین است.

طراحی SM جدید، دلیل اصلی افزایش سرعت در سری Ampere

افزایش سرعت پردازش FP32، قدرت و عملکرد برخی فرآیندها و الگوریتم‌های گرافیکی را افزایش می‌دهد، فرآیندهایی نظیر سایه‌زنی مدرن که معمولا شامل ترکیبی از دستورات حسابی FP32 مثل FFMA، FFAD و FMUL است و با دستورات ساده‌تری مانند جمع اعداد صحیح برای پیدا و دریافت کردن داده‌ها و یا مقایسۀ ممیز شناور و سایر دستورات ترکیب می‌شود.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
طراحی SM جدید

بهبود عملکرد سایه‌زنی مدرن به سطح و اپلیکیشن مورد استفاده بستگی دارد و به مجموعه‌ای از دوستورالعمل‌ها وابسته است بنابراین در عملکرد سایه‌زنی در پردازش‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. سایه‌زن‌های حذف نویز در Ray Tracing یکی از مثال‌های خوبی هستند که به دلیل دوبرار شدن جریان‌های داده‌ای در FP32 بهبود پیدا کرده‌اند.

برای دوبرابر کردن جریان خروجی محاسبه در یک پردازنده، باید مسیرهای داده‌ای که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند را نیز دو برابر کرد. به همین خاطر در طراحی SM سری Ampere شاهد دو برابر شدن حافظۀ کش L1 هستیم. در سری جدید Ampere شاهد حافظۀ 128 بایت در هر کلاک برای SM هستیم که این عدد در سری Turing به 64 کاهش پیدا می‌کند. براساس اعلام شرکت Nvidia پهنای باند L1 برای کارت گرافیک RTX 3080 برابر با 219 گیگابایت بر ثانیه است که نسبت مدل RTX 2080 Super که 116 گیگابایت بر ثانیه پهنای باند داشت یک بهبود بسیار بزرگ به حساب می‌آید.

تونی تاماسی از جزئیات پردازنده‌های Ampere می‌گوید

تونی تاماسی در ادامۀ صحبت‌هایش افزود: «پردازنده‌های سری Ampere مانند نسل‌های پیشین خود مجهز به GPC، TPC، SM و ROP هستند که همراه با کنترلر حافظه عمل می‌کنند. GPC را می‌توان یک بلوک سخت افزاری دانست که تمام واحدهای پردازشی گرافیکی در داخل آن قرار می‌گیرند. در هر GPC یک موتور اختصاصی Raster قرار دارد که در طراحی جدید دو پارتیشن ROP (Raster Operators) نیز در آن کار گذاشته شده‌اند. هر پارتیشن دارای هشت واحد ROP است.»

اگر کمی دقیق‌تر به واحد SM در سری Ampere نگاه کنید، می‌بینید که در هر بلوک 128 واحد FP32 وجود دارد که یکی از دو مسیر داده‌ای FP32 می‌تواند به صورت هم زمان فرآیند عملیایتی INT32 را نیز انجام بدهد. در SM شاهد یک هستۀ رهیگیری پرتو یا Ray Tracing هستیم و هسته‌های Tensor نیز شامل چهار واحد می‌شوند.

معماری Smarsity در نسل سوم هسته‌های Tensor

شرکت Nvidia برای نسل سوم هسته‌های Tensor از معماری Smarsity که در خانوادۀ محصولات Ampere HPC استفاده شده بود، استفاده می‌کند. در سری Ampere در هر SM چهار هستۀ Tesnor وجود دارد که نسبت به معماری SM در سری Turing این تعداد به نصف رسیده است.

پردازنده‌های گرافیکی سری Ampere قادر هستند که 128 فرآیند عملیاتی FP16 FMA را در هر هستۀ Tensor اجرا کنند، هسته‌های Tensor در این سری از کل هسته‌های INT16 بهره می‌برند و با استفاده از معماری Sparsity تعداد فرآیندهای عملیاتی آن‌ها تا 256 عدد نیز افزایش پیدا می‌کند. مجموع کل فرآیندهای عملیاتی قابل اجرا از نوع FP16 FMA، 512 عدد است که با کمک معماری Sparsity می‌توان آن را تا میزان 1024 عدد نیز افزایش داد.

 اعداد و ارقامی که ذکر شدند همگی نشان دهندۀ تغییرات و بهبودهای هستند که در پردازنده‌های گرافیکی سری Ampere اعمال شده که در نهایت نسبت به معماری Turing شاهد بهبود عملکرد و قدرت دو برابری هستیم. این بهبودها برای هسته‌های Ray Tracing نیز اعمال شده و این هسته‌ها در نسل دوم خود دو برابر تداخل پرتو را در مقایسه با نسل پیشین خود یعنی در معماری Turing به دنبال دارند. افزایش تعداد واحدهای SM در سری Ampere همچنین باعث افزایش هسته‌های رهگیری پرتو نیز می‌شود. بنابراین در سری Ampere شاهد عملکرد کلی و شتاب‌دهی Ray Tracing دوبرابری نسبت به معماری Turing خواهیم بود.

استفاده از حافظۀهای جدید از نوع GDDR6X

شرکت Nvidia در سری جدید کارت گرافیک‌های خود از حافظۀهای GDDR6X ساخت شرکت Micron استفاده کرده است که به تنهایی دستاورد بسیار بزرگی محسوب می‌شوند. حافظۀهای مذکور علاوه بر دوبرابر کردن نرخ دادۀ I/O، دارای سرعت بسیار بیشتری هستند و برای نخستین بار از سیگنال‌دهی PAM4 چندسطحی پشتیبانی می‌کنند. پهنای باند این حافظه‌ها به حدکثر یک ترابایت بر ثانیه می‌رسد که برای اجرای بازی‌های روز دنیا با رزولوشن 8K بسیار مناسب خواهد بود.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
حافظۀ GDDR6X

مشخصات و قابلیت‌های GDDR6X SGRAM جدید

در حافظه‌های جدید شاهد افزایش دو برابری نرخ داده‌ای SGRAM در هر تراکنس نسبت به نسل قبلی هستیم که سبب کاهش مصرف انرژی و افزایش پهنای باند تا یک ترابایت بر ثانیه می‌شود. همچنین این حافظه‌ها از سیگنال‌دهی رمزنگاری شدۀ PAM4 که از چهار سطح ولتاژ برای رمزنگاری و انتقال دو بیت داده در هر کلاک استفاده می‌شود، پشتیبانی می‌کنند.

 حافظه‌های مذکور پایداری مناسبی در سرعت کلاک‌های بسیار بالا دارند. در حافظه‌های GDDR6X نرخ I/O نیز بهبود پیدا کرده و ظرفیت قالب حافظه از 64 گیگابیت بر ثانیه به 84 گیگابیت بر ثانیه رسیده است. قالب حافظه‌های GDDR6X شرکت Micron تنها DRAMهای مخصوص کارت گرافیک هستند که از سینگال‌دهی PAM4 پشتیبانی می‌کنند و اکنون امکان تولید انبوه آن‌ها فراهم شده است.

سرعت 21 گیگابیت بر ثانیه به لطف حافظه‌های GDDR6X

یکی از ویژگی‌های جذاب حافظه‌های GDDR6X این است که می‌توان سرعت آن‌ها را تا حداکثر 21 گیگابیت بر ثانیه افزایش داد اما در کارت گرافیک RTX 3090 سرعت حافظه روی 5.19 گیگابیت بر ثانیه تنظیم شده است.

شرکت Micron اعلام کرده است که تولیدکنندگان می‌توانند قالب‌هایی با ظرفیت بیشتر را نیز خریداری کنند و همچنین تأیید کرده است که برای افزایش سرعت حافظه‌ها تا 21 گیگابیت بر ثانیه برنامه‌های ویژه‌ای دارد که در سال 2021 شاهد نتایج آن‌ها خواهیم بود، اما فعلاً اطلاعی از اینکه چه کارت گرافیک‌هایی از این حافظه‌ها استفاده خواهند کرد نداریم.

حافظه‌های شرکت Micron علاوه بر پهنای باند و سرعت بیشتر، در زمینۀ مصرف انرژی نیز بهبودهایی داشته‌اند. حافظه‌های GDDR6X جدید شرکت Micron حدود 15 درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به نسل پیشین خود دارند. در ادامه می‌توانید مشخصات کامل انواع حافظۀهای گرافیکی را مشاهده کنید.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
مشخصات دقیق انواع حافظه‌های گرافیکی

سیستم خنک کنندۀ کاملاً جدید برای سری ‘RTX 30

مهندسان و طراحان شرکت Nvidia می‌گویند برای عملکرد بهتر و سریع‌تر کارت گرافیک‌های جدید، به یک طراحی و راهکار ویژه برای خنک کردن بهتر این کارت گرافیک‌ها نیاز داریم. به همین دلیل شرکت Nvidia که یکی از بهترین طراحی‌های سیستم خنک کنندۀ Founders Edition را در سری RTX 30 استفاده کرده است. خنک کنندۀ جدیدی که در سری ‘RTX 30 به کار گرفته شده، نه تنها پردازندۀ گرافیکی را در دمای پایینی نگه می‌دارد، بلکه با استفاده از فناوری‌های جدید، میزان صدای تولید شده توسط این فن‌های این خنک کننده نیز به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

طراحان شرکت Nvidia برای ساخت هیت سینک این خنک کننده از آلیاژ آلومینیوم که دارای یک پوشش نانوکربن برای کنترل بهتر دماست، استفاده کرده‌اند و همچنین از محفظۀ بخار و فن‌های جدید مبتنی بر طراحی محوری دوسویه بهره گرفته‌اند.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
سیستم خنک کنندۀ کاملاً جدید برای سری ‘RTX 30

در سیستم خنک کنندۀ سری ‘RTX 30 شاهد یک طراحی منحصر به فرد هستیم که آخرین بار در سری GTX 780 شاهد چنین تغییر و تحولی بودیم. در سیستم خنک کنندۀ جدید شاهد جای‌گیری متفاوت فن‌ها روی کارت گرافیک هستیم، یک فن در قسمت جلو و فن دیگر در پشت کارت گرافیک قرار گرفته است.

 به نوع قرارگیری فن‌ها به اصطلاح Push and Pull گفته می‌شود که حرارت را با عملکرد بهتری از خروجی محفظۀ بخار کارت گرافیک استخراج می‌کند. بخشی از این گرمای خارج شده از کارت گرافیک به داخل کیس منتقل می‌‎شود که با توجه به سیستم‌های خنک کنندۀ جدید و خنک کننده‌های مایع بعید است مشکلی جدی برای کاربران ایجاد شود.

تولید صدای کمتر نسبت به نسل قبلی

شرکت Nvidia ادعا دارد که خنک کنندۀ جدید Founders Edition صدای کمتری نسبت به نسل قبلی تولید می‌کند و عملکرد تا دو برابر بهبود داشته است. همچنین تغییر در طراجی مصرف انرژی و بهره‌گیری از NVLink تأثیر زیادی بر بهبود سیستم خنک کننده دارند.

در طراحی جدید سیستم خنک کننده، شاهد جریان بهتر هوا هستیم و این جریان بهتر هوا را مدیون منافذ براکتی بزرگ‌تر و سختار خنک کننده در ترکیب با فین‌های ویژه هستیم. در نهایت می‌توان گفت که در طراحی جدید تمرکز شرکت Nvidia روی کاهش دمای کارت گرافیک با حداقل صدای ممکن و رسیدن به بالاترین سطح قدرت پردازشی بوده است.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
معماری امپر

سیستم خنک کنندۀ کارت گرافیک RTX 3080 در دمایی 78 درجه سانتی گراد از حداکثر ظرفیت خود که به 320 وات توان نیاز دارد عمل می‌کند و در این شرایط حداکثر صدایی که ایجاد می‌شود 30 دسی بل است. در نسل قبلی Founders Edition یعنی کارت گرافیک RTX 2080 Super سیستم خنک کننده در دمای 81 درجه سانتی گراد با حداکثر ظرفیت خود که به 240 وات توان نیاز داشت، حداکثر صدای 32 دسی بل را تولید می‌کرد.

براساس آزمایش‌هایی که تیم سبز روی کارت گرافیک RTX 3080 انجام داده است، فرکانس میانگین 1920 مگاهرتز را با توان مصرفی 310 وات شاهد هستیم که حداکثر دمای آن به 76 درجه سانتی گراد می‌رسید. شرکت Nvidia ادعا کرده است که در کارت گرافیک RTX 3080 با صدا و دمای پایین‌تر امکان ارائه خروجی 100 فریم بر ثانیه وجود دارد که این نسبت به نسل قبلی که خروجی 60 فریم بر ثانیه را تضمین می‌کرد یک پیشرفت بزرگ به حساب می‌آید.

طراحی برد PCB جدید و توان مصرفی مدل‌های RTX 3080 و RTX 3090

طراحی برد PCB جدید، یکی از عمده تغییراتی که در کارت گرافیک‌های سری RTX 3090 Founders Edition به چشم می‌خورد است. کارت گرافیک‌های سری RTX 30 با بردهای PCB کامپکت و پکیجینگ منحصر به فردی ساخته می‌شوند که تاکنون مشابه آن‌ها دیده نشده است. طراحی کامپکت در کارت گرافیک‌های جدید بدین معنی نبوده که مصرف انرژی آن‌ها پایین است، اتفاقاً کارت گرافیک‌های جدید سری RTX 30 از لحاظ توان مصرفی بسیار پرمصرف هستند.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
طراحی برد PCB جدید

در برد PCB کارت گرافیک‌های جدید شرکت Nvidia می‌توان 20 بخش مصرف کنندۀ توان را دید که در مقایسه با نسل قبلی یعنی RTX 20 طراحی خاص و منحصر به فردی دارد. پردازندۀ گرافیکی این کارت گرافیک توان مصرفی خود را از 18 فاز دریافت میکند و توان مورد نیاز حافظه نیز از دو فاز جداگانه تأمین می‌شود. طراحی برد PCB در نسخه‌های Founders Edition با نسخه‌های معمولی تفاوت دارد، در نسخه‌های عادی از همان طراحی چهارگوش استفاده می‌شود.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
طراحی جدید PCB

شرکت Nvidia گفته است که به لطف طراحی جدید برد PCB کاربران قادر خواهند بود تا با اورکلاک به توان‌های بسیار بالایی برسند که این باعث می‌شود این کارت گرافیک‌ها به یک محصول مناسب برای اورکلاکرها تبدیل شوند.

کارت گرافیک‌های جدید سری RTX 30 از کانکتورهای برق 12 پین از نوع Micro-Fit 3.0 استفاده می‌کنند و شما نیازی به ارتقاء منبع تغذیه خود برای استفاده از این نوع کانکتورها ندارید. کانکتورهای جدید با رابط‌های 2x8pin و 1x12pin عرضه می‌شوند و شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید برای تأمین برق مورد نیاز کارت گرافیک خود از آن‌ها استفاده کیند.

عملکرد کارت گرافیک‌های سری جدید

شرکت Nvidia نمودارهایی را برای نمایش عملکرد کارت گرافیک‌های جدید خود یعنی RTX 3090، RTX 3080 و RTX 3070 منتشر کرده است که در ادامه می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
عملکرد کارت گرافیک‌های جدید در بازی‌های روز

با توجه به اینکه آمار دقیقی دربارۀ کارت گرافیک‌های سری جدید ‘RTX 30 منتشر نشده است، اما می‌توان حدس زد که کارت گرافیک RTX 3070 عملکرد بهتری نسبت به مدل RTX 2080Ti ارائه خواهد داد. پرچمدار خانوادۀ جدید یعنی RTX 3090 در مقایسۀ با کارت گرافیک RTX 2080Ti حدوداً 50 درصد عملکرد بهتری دارد و به عنوان قوی‌ترین مدل سری جدید شناخته می‌شود.

شرکت Nvidia یک پیش‌نمایش کلی از عملکرد و قدرت پردازشی کارت گرافیک‌های جدید خود را به نمایش گذاشت که در آن شاهد اجرای بازی Doom Eternal با کارت گرافیک RTX 3080 بودیم. در پیش‌نمایش مذکور عملکرد کلی کارت گرافیک RTX 3080 بسیار بهتر از مدل RTX 2080Ti بود و در مجموع این کارت گرافیک برای اجرای بازی‌های AAA و اجرای بازی‌ها در رزولوشن 4K کاملاً مناسب است. با توجه به پیش‌نمایش مذکور، کارت گرافیک‌های جدید شرکت Nvidia به راحتی می‌توانند تضمین کنند که شما خروجی 4K با نرخ فریم 60 فریم بر ثانیه را خواهید داشت.

Deep Dive in Nvidia RTX 30' Series
بازی‌هایی که از Ray Tracing پشتیبانی می‌کنند

قیمت و زمان عرضۀ هر مدل

در آخر به بحث قیمت و تاریخ عرضۀ کارت گرافیک‌های جدید سری RTX 30 می‌رسیم. شرکت Nvidia اعلام کرده است که مدل RTX 3080 زودتر از باقی مدل‌ها در تاریخ 17 سپتامبر و با قیمت 699 دلار عرضه خواهد شد. مدل بعدی RTX 3090 خواهد بود که با قیمت 1499 دلار در تاریخ 24 سپتامبر عرضه خواهد شد و در آخر نوبت به RTX 3070 می‌رسد که در ماه اکتبر با قیمت 499 بازار خواهد آمد.

نظر شما دربارۀ سری جدید RTX 30 چیست؟ آیا به فکر خرید یکی از این سه مدل جدید هستید؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
سایت wcftech
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یک مهندس نرم افزار گیمر 25 ساله، که خیلی به صنعت بازی سازی و IT علاقه داره 🙂 منو در شبکه‌های اجتماعی با اسم whoismriman می‌تونید پیدا کنید.
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
4 کامنت
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها
Farzin
Farzin
23 روز پیش

چه مقاله کامل و طولانی‌ای بود
آدم واقعا در برابر این طراحی و مشخصات میمونه چی بگه..:) خدا قسمت کنه همه یدونه ۳۰۹۰ بخرن

نیما شفیعی
نیما شفیعی
23 روز پیش

آقا انتظار مارو کشت:( دارم کارای وام گرفتن اینارو اوکی می کنم تا از راه رسید بخرم… وام خرید کارت گرافیک 😣

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا