سخت افزار

EVGA: خازن‌ها دلیل خرابی کارت‌های RTX 3080 هستند!

‌‌پس از مشکلات زیادی که در جریان فروش کارت‌های گرافیک RTX  3080 به وجود آمد حالا خرابی این کارت‌ها خبرساز شده و موجب نارضایتی خریداران شده است.

پس از گزارش‌هایی که از سراسر دنیا مبنی بر خرابی کارت‌ گرافیک‌های RTX 3080 منتشر شد، سایت Tom’s Hardware یک بیانیه رسمی از سمت کمپانی EVGA منتشر کرد که نشان می‌دهد نوع خاصی از خازن‌های استفاده شده در ساخت این کارت‌ها دلیل به وجود آمدن بعضی از مشکلات هستند. چندی پیش وب سایت Igor’s Lab نیز مشکلات موجود در خازن‌ها را مسبب ایجاد خرابی در سیستم‌ها معرفی کرده بود.

EVGA در بیانیه خود در مورد خرابی بعضی از کارت‌ ‌گرافیک‌های نسل جدید اعلام کرد که پیکربندی ۶ خازنی این کارت‌ها توانایی اجرای بعضی از برنامه‌ها را ندارد و باعث خرابی می‌شود. خازن‌های MLCC راه حل بسیار خوبی برای این مشکل هستند. این خازن‌های متناوب به راحتی در هر شرایطی بهترین عملکرد را از خودشان نشان می‌دهند و هیچ مشکلی به وجود نخواهند آورد. دلیل تاخیر در عرضه کارت‌ گرافیک‌های GeForce RTX 3080 FTW3 کمپانی EVGA نیز همین مورد بوده است.

مشکلات زیادی از هفته گذشته پیرامون کارت گرافیک RTX 3080 به وجود آمده است و بسیاری از خریداران این کارت تصاویری از خرابی کارت‌های خود در Reddit و فروم‌های مختلف به اشتراک گذاشته‌اند. بسیاری از این مشکلات در نسخه‌های اورکلاک شده این کارت گرافیک‌ها دیده شده است که به نظر می‌رسد کاهش فرکانس آن‌ها به صورت دستی می‌تواند این مشکل را حل کند. این موضوع نشان می‌دهد حرف‌های EVGA پیرامون غول جدید انویدیا صحت دارند.

درست است که خازن‌های کارت گرافیک RTX 3080 باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی شده‌اند اما به نظر نمی‌رسد دلیل اصلی وقوع خرابی‌ها آن‌ها باشند. این کارت گرافیک‌ها به پاور قوی‌تری نسبت به نسل قبلی نیاز دارند؛ استفاده از پاور‌های ضعیف می‌توانند چنین مشکلاتی را به وجود بیاورد. از سوی دیگر درایورهای این کارت‌ها هنوز در مراحل اولیه‌ هستند و همین موضوع ممکن است مشکلاتی دیگری را ایجاد کند.

در هر صورت وجود چنین مشکلاتی در محصولات با ارزش‌ترین کمپانی تولیدکننده چیپ‌های کامپیوتری حسابی به اعتبار این کمپانی لطمه وارد خواهد کرد.

منبع
PC Gamer
نمایش بیشتر

مرتضی گلستانی

کامپیوترها برای من بی‌جان نیستن؛ حرارتی که تولید می‌کنن و صدایی که ازشون درمیاد به من یادآوری می‌کنه که اون‌ها هم زنده هستن و حس دارن.
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا