سخت افزار

اوورکلاک کارت گرافیک RTX 3090 توسط EVGA

آیا واقعاً RTX 3090 تا این اندازه اوورکلاک می‌شود؟!

چند روز پیش، شرکت EVGA در صفحۀ یوتیوب خود، ویدئویی قرار داد که نسل جدید خنک‌کنندۀ ICX مخصوص کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere در آن معرفی می‌شد. در انتهای این ویدئو، EVGA به معرفی نسخۀ جدید نرم افزار Precision X1 می‌پردازد. اطلاعات این نرم افزار، مربوط به کارت گرافیک EVGA GeForce RTX 3090 FTW3، پرچمدار محصولات «امپر» این شرکت هستند که به نظر می‌رسد، اوورکلاک هم شده است! فرکانس GPU این کارت تا 2105 مگاهرتز و سرعت حافظه‌های GDDR6X آن احتمالاً تا 22 گیگابیت بر ثانیه بالا رفته‌اند.

کارت گرافیک EVGA GeForce RTX 3090 FTW3

آیا واقعاً RTX 3090 تا این اندازه اوورکلاک می‌شود؟!

حال سوال این است که آیا این نتایج مربوط به یک اوورکلاک واقعی هستند و یا این فقط یک حقۀ بازاریابی است؟ در حال حاضر نمی‌توان با دیدۀ اطمینان به این خبر نگاه کرد و باید منتظر بود. در ابتدای همین ویدئو می‌توان دید که فرکانس پردازشگر و حافظه، به ترتیب 1695 و 9750 مگاهرتز هستند که این فرکانس حافظه، معادل سرعت 19.5 گیگابیت بر ثانیه است. به نظر می‌رسد که اعداد و ارقام ابتدای ویدئو، متعلق به نسخه‌های مرجع (بدون اوورکلاک کارخانه‌ای) هستند.

در قسمت بعد این ویدئو، به فرکانس‌های اوورکلاک شدۀ چیپست و حافظه پرداخته می‌شود. فرکانس پردازشگر، 2105 مگاهرتز و فرکانس حافظه، 5520 مگاهرتز نمایش داده شده است. این، بدین معناست که سرعت حافظه به میزان قابل توجهی تا رقم 11 گیگابیت بر ثانیه اوورکلاک شده‌ است و یا اینکه ضریب حافظه‌ها به ×4 تغییر کرده است. هیچ کدام از این دو سناریو منطقی به نظر نمی‌رسند و گویا این اعداد فقط حاصل «ارور» و خطا هستند.

اعداد غیر قابل اعتماد، یک پدیدۀ نه چندان تازه

افزایش 400 مگاهرتزی فرکانس برای پردازشگر GA102 به کار رفته در RTX 3090، واقعاً زیاد است… اما هنوز کسی درست نمی‌داند که فرکانس افزایشی واقعی برای RTX 3090 چقدر است. سیاست گذشتۀ انویدیا در مورد فرکانس افزایشی، بسیار محافظه کارانه بوده است؛ به عنوان مثال، فرکانس افزایشی مدل‌های Founder’s Edition کارت گرافیک RTX 2080 Ti روی کاغذ، 1635 مگاهرتز اعلام شده بود ولی در عمل، این کارت‌ها فرکانس‌های بالای 1800 مگاهرتز را نیز بدون هیچ گونه اوورکلاک اضافه ثبت می‌کردند. به همین خاطر، خیلی دور از انتظار نیست که RTX 3090 با فرکانس پایۀ 1.6 گیگاهرتز و فرکانس افزایشی 1.75 گیگاهرتزی، بدون اوورکلاک به فرکانس‌های بالای 2 گیگاهرتز هم دست یابد.

سناریوی مطرح دیگر، این است که EVGA برای دادن فضای بیشتر به پردازشگر، حافظه‌های RTX 3090 را «آندرکلاک» نموده است (آندرکلاک، متضاد اوورکلاک و به معنای کاهش توان است).  این حدس هم می‌تواند تنها یک خطا باشد و هم می‌تواند معانی زیادی بدهد. از آن‌جا که پای هیچ کارت گرافیکی از سری RTX 30′ تاکنون به میز بنچمارک باز نشده است، نمی‌توان تا موعد عرضۀ این کارت‌ها (نیمۀ دوم ماه سپتامبر) هیچ گونه نظر قطعی داد.

محیط نسخۀ جدید نرم افزار Precision X1 و اطلاعات اوورکلاک RTX 3090

GDDR6X هم برای RTX 3090 ناکافی است

اگر این ارقام و اعداد درست باشند، پتانسیل اوورکلاک کارت گرافیک‌های امپر بسیار زیاد خواهد بود؛ اگر این اعداد و ارقام تنها حاصل باگ و ارور و خطا باشند، دردسر‌های اوورکلاک امپر نیز کمتر از «تورینگ» و «پاسکال» نخواهد بود و عاشقان اوورکلاک، باید برای خرید خنک‌کننده‌های مایع گرانقیمت برنامه ریزی کنند. اگر EVGA واقعاً توانسته 410 مگاهرتز به فرکانس پردازشگر، آن‌هم بدون استفاده از خنک کنندۀ اضافه کند، یک کار فوق العاده انجام داده و بین 15 تا 20 درصد به توان RTX 3090 اضافه نموده است. البته امیدوار هستیم که پهنای باند حافظه، مانع افزایش توان پردازشگر نباشد و با آن، گلوگاه ایجاد نکند (گلوگاه حالتی است که در آن، ضعف برخی قطعات سیستم مانع از فعالیت قطعات قدرتمندتر در حداکثر توان خود می‌گردد).

اطلاعاتی از دمای اوورکلاک شدۀ این کارت، در دسترس نیست؛ ولی با استناد به ادعای انویدیا در خصوص پائین ماندن دمای RTX 3090 مجهز به خنک‌ کنندۀ جدید Founder’s Edition در شرایط اوورکلاک، انتظار داریم که مدل‌های سفارشی Ampere (نظیر MSI Gaming X Tiro و ASUS ROG Strix) که به خنک کننده‌های عظیم 3 فنه مجهز هستند نیز، مشکلی در خصوص کنترل دمای پردازشگر GA102 این کارت، حتی در زیر اوورکلاک، نداشته باشند.

RTX 3090، کارت گرافیک فوق‌العاده‌ای که نمی‌دانیم چقدر فوق‌العاده است

کارت گرافیک GeForce RTX 3090، هنوز عرضه نشده یک محصول انقلابی به حساب می‌آید. به عقیدۀ انویدیا، این کارت 50 درصد سریعتر از پرچمدار پیشین، RTX 2080 Ti است؛ در حالی که «ترافلاپ» آن، 165 درصد بیشتر از RTX 2080 Ti است. در مقابل، پهنای باند حافظه تنها 52 درصد ارتقا یافته و می‌تواند موجب محدود شدن توان پردازشی قلب تپندۀ RTX 3090، سیلیکون GA102 باشد. اما تمام این تحلیل‌ها، چیزی به جز حدس و گمان نیستند؛ و تا آغاز عرضۀ محصولات Ampere، هیچ نظری را نمی‌توان به طور قطعی داد.

منبع
Tom's Hardware
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا