سخت افزار

معرفی کارت گرافیک‌های ‘RTX 30 جدید شرکت GIGABYTE

تصاویر تمام کارت‌های گرافیک سری 'RTX 30 توسط GIGABYTE منتشر شدند

شرکت Gigabyte که یکی از شناخته‌شده ترین برند‌ها در زمینه کارت گرافیک است، هم‌اکنون تصاویر جدیدترین کارت‌های گرافیک خود از سری ‘RTX 30 که شامل RTX 3090، RTX 3080 و RTX 3070 می‌شود را منتشر کرده است. شرکت Gigabyte هر کدام از عناوین این سری را در طرح‌های متفاوتی عرضه کرده و به هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های مختص به‌ خودش را داده است.

گفته می‌شود که طراحی‌های انجام شده توسط AORUS نبوده است. بلکه خود گیگابایت مسئولیت طراحی کارت‌های گرافیک سری ‘RTX 30 را بر عهده گرفته است. شرکت گیگابایت، جدا از نسخه‌هایی که در لیست اولیه خود منتشر کرده بود، چندین نسخه جدید از این کارت‌های گرافیک را نیز معرفی کرده است. دو نسخه جدید از RTX 3090 و RTX 3080 به همراه دو نسخه دیگر از RTX 3070 به لیست سری ‘RTX 30 گیگابایت اضافه شده‌اند. در ادامه به بررسی تصاویر منتشر شده از هریک از این نسخه‌ها خواهیم پرداخت.

کارت گرافیک GIGABYTE Geforce RTX 3090 Turbo

کارت گرافیک Gigabyte GeForce RTX 3090 Turbo
کارت گرافیک GIGABYTE GeForce RTX 3090 Turbo

این کارت گرافیک نزدیک‌ترین و مشابه ترین کارت گرافیک گیگابایت به کارت گرافیک مرجع (که توسط خود Nvidia منتشر شده است) بوده و PCB آن نیز دستخوش هیچ تغییری نشده است. هیچ اورکلاکی نیز در این نسخه از RTX 3090 گیگابایت صورت نگرفته است. در نتیجه تقریبا هیچ تفاوت شایان ذکری بین کارت گرافیک مرجع و این کارت گرافیک وجود ندارد.

کارت گرافیک Geforce RTX 3090 Turbo دارای بدنه فلزی به همراه یک فن بزرگ در پشتش به منظور حفظ دمای مطلوب کارت گرافیک هست. گیگابایت برای این کارت گرافیک از بک پلیت بهره نبرده. این کارت گرافیک دارای دو عدد پورت HDMI 2.1 و دو پورت DP 1.4 است. قابلیت استفاده از لیکوئید کولینگ نیز در این کارت گرافیک وجود دارد که خود یک امتیاز برای این کارت گرافیک قدرتمند حساب می‌شود. قیمت این کارت گرافیک چیزی حدود 1500 دلار خواهد بود.

کارت گرافیک Geforce RTX 3080 Vision

کارت گرافیک Gigabyte GeForce RTX 3080 Vision
کارت گرافیک GIGABYTE GeForce RTX 3080 Vision

این کارت گرافیک، اولین کارت گرافیک گیگابایت است که در سری Vision این شرکت قرار می‌گیرد. شرکت GIGABYTE اولین بار با تولید مادربورد‌های Z490 خود، سری Vision را معرفی کرد. سری vision به دلیل متشکل بودن از ترکیب رنگ‌های خاکستری و سفید، علاقه‌مندان و طرفداران خاص خود را دارد.

این مدل دارای سه فن بوده که اندکی فراتر از محوطه PCB را پوشش می‌دهند. PCB این مدل نیز کمی عریض تر هست. این کارت گرافیک متشکل از دو کانکتور 8 پینی است که با اتصال به یک آداپتور که متصل به PCB اصلی هست، امتداد یافته‌اند. با این‌کار، گیگابایت مشکل قرار گرفتن آداپتور‌ها در وسط کارت گرافیک و ایجاد مزاحمت با دیگر کابل‌ها را حل کرده است.

در پشت کارت گرافیک Geforce RTX 3080 Vision بک‌پلیت فلزی به همراه سوراخ‌هایی به منظور وارد کردن جریان هوا تعبیه شده اند. این کارت گرافیک همچنین دو پورت HDMI 2.1 و سه پورت DP 1.4 دارد.

سری کارت‌های گرافیک Geforce RTX 3070 Gaming & Eagle

کارت‌های گرافیک Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming & Eagle Series
GIGABYTE GeForce RTX 3080 Gaming & Eagle Series

و در آخر به RTX 3070 می‌رسیم. تنها تفاوت بین نسخه Gaming با Eagle این مدل در طراحی بدنه آن‌ها است و سایر ویژگی‌های آن‌ها مشابه یکدیگر هستند. کارت‌های گرافیک RTX 3070 Gaming و RTX 3070 Eagle دارای سه فن 80 میلی‌متری به همراه چراغ RGB در کناره‌های بدنه کارت گرافیک هستند. این کارت‌های گرافیک دارای 11 سانتی‌متر عرض و 28.6 سانتی‌متر طول به همراه دو پورت DP و دو پورت HDMI 2.1 هستند.

منبع
Wccftech
نمایش بیشتر

امیرعباس افخمی

امیر یه گیمره. اون به پیکسل آرت علاقه زیادی داره و سعی می‌کنه خوب یادش بگیره! امیر یه دانشجو هم هست و مشغول تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسیه. آیدی امیر تو استیم: emirabbasok
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا