سخت افزار

شرکت گیگابایت کارت گرافیک‌های ‘RTX 30 خود را معرفی کرد

با معرفی رسمی کارت گرافیک‌های RTX 30' Ampere توسط شرکت انویدیا، شرکای تجاری این شرکت یکی پس از دیگری محصولات جدید خود را معرفی می‌کنند

پس از معرفی رسمی کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere توسط شرکت انویدیا، شاهد شرکای تجاری این شرکت هستیم که جدیدترین محصولات خود را بر پایۀ این معماری جدید، معرفی می‌کنند. شرکت گیگابایت نیز از محصولات خود رونمایی کرد.

شرکت گیگابایت، از کارت گرفیک‌های جدید RTX 3000 خود بر پایۀ معماری Ampere شرکت انویدیا به‌تازگی پرده برداشته است. به عنوان شروع، گیگابایت چهار محصول جدید معرفی کرده‌است. GeForce RTX 3090 GAMING OC 24G، GeForce RTX 3080 GAMING OC 10G، GeForce RTX 3090 EAGLE OC 24G و GeForce RTX 3080 EAGLE OC 10G آغازکننده‌های مسیر GIGABYTE در بازار کارت گرافیک‌های جدید خواهند بود.

نسل جدید خنک‌کنندۀ WINDFORCE، تواناتر از همیشه

هر چهار کارت گرافیک، از خنک‌کنندۀ انحصاری WINDFORCE 3X شرکت گیگابایت مجهز به فن‌های چرخش متناوب، تیغه‌های فن اختصاصی، استفاده از «گرافین» نانویی به عنوان روان‌کار، نورپردازی RGB Fusion 2.0 و انبوه فناوری‌های دیگر، بهره‌مند هستند.

نسل جدید خنک‌کنندۀ WINDFORCE 3X، همان‌‎طور که از نامش پیداست، به سه عدد فن منحصربه‌فرد با طراحی سه‌بعدی، لوله‌های حرارتی (Heat Pipe) مسی با روکش کامپوزیت، صفحۀ بزرگ مسی در تماس مستقیم با چیپست (یکی از کمبود‌های اساسی نسل قبلی این خنک‌کننده)، قابلیت Screen Cooling و نوآوری‌های متعدد دیگر مجهز است تا ضامن خنک ماندن هیولاهای پرمصرف Ampere باشد.

یکی از نوآوری‌های شرکت گیگابایت که اولین بار در GeForce GTX 980Ti Xtreme و از آن پس در تمام محصولات این شرکت دیده شد و بسیار از زمان خود جلوتر بود، چرخش معکوس فن میانی، نسبت به دو فن کناری بود. این نوع طراحی، باعث کاهش اعوجاج جریان هوا و مدیریت بهتر مسیر حرکت آن در سیستم خنک‌کننده می‌شود. گویا پس از گذر پنج سال از آن دوران، شرکت ایسوس نیز به این نتیجه رسیده که در کارت گرافیک‌های ROG RTX 3000 Strix از همین سبک طراحی استفاده کند!

همچنین، نورپردازی RGB Fusion 2.0 به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق نرم افزار AORUS Engine، رنگ‌ها و افکت‌های دلخواه خود را انتخاب و تمام قطعات AORUS خود را با یکدیگر همگام‌سازی کنند.

نویز کمتر در کنار طول عمر بیشتر

برای تکمیل سید نوآوری‌ها، گیگابایت تصمیم به استفاده از فناوری نانو در طراحی فن‌های جدید نموده‌است. این فن‌ها، با گرافین نانویی روان‌کاری شده‌اند و عمر مفید آ‌ن‌ها، 2.1 برابر نسبت به مدل‌های پیشین افزایش یافته‌است. از نظر طول عمر، این فن‌ها بسیار به فن‌های مجهز به بلبرینگ دوگانه نزدیک شده‌اند و نویز کمتری نیز تولید می‌کنند. این نویز کمتر در کنار قابلیت Screen Cooling که فن‌ها را در هنگام بیکاری خاموش نگه‌می‌دارد، باعث می‌شود که شما صدای خاصی از فن‌های جدید نشنوید.

مدار تغذیۀ اختصاصی GIGABYTE، تغذیه کنندۀ هیولاهای RTX 3000

مدار تغذیۀ چند فازی استفاده شده در این کارت گرافیک‌ها، «ماسفت‌»ها را در دمای پائین‌‌تری نگه می‌دارد و همچنین دارای محافظ افزایش دما و متعادل‌کنندۀ جریان برای هر ماسفت است. این مدارات تغذیه در کنار «چوک‌»ها و خازن‌های فوق بادوام، ضامن طول عمر محصول و توان فنی آن‌ها هستند.

همچنین، سینی پشتی (Backplate) فلزی به کار رفته در این کارت‌ها نه فقط موجب استحکام ساختار محصول است، بلکه از پیچ‌ و تاب برداشتن PCB کارت در زیر وزن خنک‌کنندۀ سنگین وزن به کار رفته نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

محصولات پرچمدار AORUS نیز در راه هستند!

شرکت گیگابایت به زودی محصولات سری AORUS خود را نیز معرفی خواهد کرد. این محصولات که در نسخه‌های مختلف مجهز به خنک‌کننده‌های آبی و بادی و همچنین جدیدترین فناوری‌های نورپردازی RGB عرضه می‌شوند، به گیمرها، در ساخت کامپیوتر‌های گیمینگ حرفه‌ای‌شان، انتخاب‌های بیشتری ارائه می‌دهند.

منبع
سایت تک پاور آپ
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا