سخت افزار

تولید گرافیک‌های GTX 1650 Ultra برای خلاصی از سیلیکون‌های قبلی

GTX 1650 Ultra به عنوان جدیدترین کارت گرافیک‌های انویدیا از سری Ampere نخواهد بود. انویدیا به زودی نسخه‌ی دیگری از GTX 1650 منتشر خواهد کرد؛ این بار به نام GTX 1650 Ultra.

این چهارمین زیرمجموعه از سری 1650 است که به جز توان حرارتی 90W و GDDR6 که در آن تعبیه شده، سایر مشخصات آن با ویژگی‌های همان GTX 1650 اصلی، یکی است.

نوشته های مشابه

چیزی که توان حرارتی ۹۰ واتی به ما نشان می‌دهد، GPU متفاوتی‌ است که انویدیا سعی بر همراه کردن آن با کارت گرافیک جدید خود دارد. به جای سیلیکون TU116، این کارت گرافیک سیلیکون قدرتمندتر TU106 را یدک می‌کشد. با صرف نظر از برخی تغییرات جزئی، این همان پردازنده گرافیکی است که انویدیا روی کارت گرافیک RTX 2070 و بعدتر روی RTX 2060 و RTX 2060 Super به کار گرفته بود. این قضیه‌ نشان دهنده‌ی تمایل انویدیا برای خلاص شدن از شر آخرین قطعات سیلیکون‌های رده‌بالای تورینگ خود پیش از ورود نسل جدید GPUها به بازار می‌باشد.

کارشناسان این ماجرا را قابل پیش‌بینی خوانده‌اند و آن را نشان‌دهنده‌ی پایان یک نسل از کارت گرافیک‌ها می‌دانند. کارت گرافیک‌های رده‌بالا با وجود کارت گرافیک‌های قدرتمندتری مانند RTX 3080 دیگر الزامی نخواهند بود و یا کارت گرافیک‌های سری Ampere که توجه همگان را به خود جلب کرده‌اند و پرداخت ۴۰۰ دلار برای یک کارت گرافیک ضعیف‌تر از نسل کنونی که به زودی جایگزین خواهد شد را سخت می‌کنند.

پس انویدیا با خارج کردن سیستم‌های رهگیری پرتو و هسته‌های CUDA از سیلیکون‌های TU106 سعی در همگام‌سازی آن با مشخصات GTX 1650 دارد تا همچنان آن را با کمک شرکت‌های همکار به کارت گرافیک‌هایی تبدیل کند که به فروش می‌روند. GPUهای رده‌پایین عموما با معرفی نسل جدید سریعا جایگزین می‌شوند بنابراین با وجود این که انتظار می‌رود سری Ampere در ادامه‌ی سال معرفی شود، پیش‌بینی می‌شود که این رونمایی محدود به کارت گرافیک‌های رده‌بالا و در ادامه رونمایی چندین GPU در سال ۲۰۲۱ باشد.

گرافیک‌های GTX 1650 Ultra

با همه‌ی این‌ها، به کار بردن پسوند Ultra در کارت گرافیک‌های جدید توسط انویدیا، به نظر تنها برای نشان دادن تفاوت جزیی در مشخصات GPU می‌باشد. شما احتمالا در مارکتینگ کمپانی انویدیا شناسه‌ی این کالا را با واژه‌ی Ultra نخواهید دید. همان‌طور که در واقعیت نیز انتظار می‌رود تفاوت بسیار اندکی در عملکرد آن با بقیه‌ی کارت گرافیک‌های GTX 1650 ببینیم. با این وجود، بالاتر بودن توان حرارتی آن نسبت به سایر کارت‌ها می‌تواند در فرایند اورکلاکینگ قدرت بیشتری به تراشه‌ی شما ببخشد.

با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد و با توجه به ارزش خرید، کارت گرافیک GTX 1650 Super همچنان گزینه‌ی پیشنهادی کارشناسان برای اجرای بازی‌ها با کیفیت 1080p می‌باشد.

منبع
PC Gamer
نمایش بیشتر

مرتضی گلستانی

کامپیوترها برای من بی‌جان نیستن؛ حرارتی که تولید می‌کنن و صدایی که ازشون درمیاد به من یادآوری می‌کنه که اون‌ها هم زنده هستن و حس دارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا