سخت افزار

ربات‌ها چگونه عرضۀ RTX 3080 را تبدیل به یک آبروریزی بزرگ کردند؟

برخلاف ادعای انویدیا و Newegg ربات‌ها در این افتضاح نقش بزرگی داشته‌اند

عرضۀ کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3080 در ساعت 6 صبح روز هفدهم ماه سپتامبر (به وقت اقیانوس آرام) آغاز شد و مطابق ادعای فروشگاه Newegg، موجودی آن در عرض 5 دقیقه به اتمام رسید و تبدیل به یک افتضاح بزرگ شد. البته برخی کاربران ادعا می‌کنند که 15 ثانیه هم برای خرید این کارت گرافیک، زمان نداشتند! بسیار خوب، متهم اصلی کیست؟ دلال‌ها و ربات‌هایشان!

ربات‌ها مسئول افتضاح به بار آمده هستند

برای اثبات این ادعا دلایل محکمی وجود نداشتند؛ تا اینکه سایت PC Mag با شرکت توسعه‌دهندۀ ربات متهم مصاحبه کرد و توانست حتی تأییدیه‌هایی از استفاده کنندگان این ربات‌ها نیز به دست آورد. حال، ما می‌دانیم که چگونه دلال‌ها توانستند مانع خرید موجودی محدود این کارت گرافیک توسط مصرف کننده‌های واقعی شوند.

سایت PC Mag در مقاله‌ای به مصاحبۀ خود با توسعه دهندگان ربات Bounce Alerts و برخی استفاده کنندگان آن، و همچنین به شیوۀ کار این ربات پرداخته است. به زبان ساده، Bounce Alerts یک سرویس است که در ازای پرداخت ماهیانۀ 75$، صفحات فروشگاه‌های اینترنتی را مدام جست و جو می‌کند و به محض موجود شدن محصول مورد نظر، آن‌را خریداری می‌کند. این سرویس در اصل برای خرید کفش‌های ورزشی طراحی شده بود، ولی هیچ چیز نمی‌تواند مانع دلالان برای استفاده از آن برای خرید هر محصولی بشود.

42 عدد کارت گرافیک، به سفارش تنها یک نفر!

تشکر کاربران از ربات Bounce Alerts
تشکر کاربران توییتر از ربات Bounce Alerts

انگشت اتهام وقتی به سوی سرویس Bounce Alerts نشانه رفت که برخی کاربران توییتر در صفحۀ خود از آن تشکر کردند؛ چراکه به کمک آن، توانسته بودند کارت گرافیک RTX 3080 را خریداری کنند. برخی از این پیام‌ها، به دلیل ترس از لغو سفارش توسط انویدیا پاک شده‌اند ولی عمدۀ آن‌ها هنوز باقی هستند. مطابق یکی از همین پیام‌های حذف شده که PC Mag پیش از حذف شدن، آن‌را ذخیره کرده است، یک دلال توانسته است 42 عدد کارت گرافیک GeForce RTX 3080 با کمک این سرویس خریداری کند!

انویدیا و تیم Bounce Alerts، هریک تقصیر را به گردن دیگری می‌اندازند

یکی از مدیران گروه Bounce Alert عقیده دارد که کاربران باید از NVIDIA به خاطر موجودی محدود شاکی باشند؛ و نه از سرویس Bounce Alert:

وظیفۀ ما در گروه Bounce Alerts این است که به کاربران اطمینان دهیم که می‌توانند محصول مورد نظر خودرا خریداری کنند. اما وقتی که فرصت فراهم است، من مطمئن هستم که بسیاری از اشخاصی که سرمایۀ آن‌را دارند، تا بیش از 10 عدد کارت گرافیک هم خریداری می‌کنند و تنها در یک روز، حداقل 25000$ از طریق فروش مجدد این کارت گرافیک‌ها سود می‌کنند. یکی از مدیران گروه Bounce Alert

این عضو گروه Bounce Alert خواسته است که با مردم صادق باشد. وی این سرویس را «یک کد خودکار که از صفحۀ محصول، تکمیل فرایند خرید و پرداخت انجام می‌دهد»، معرفی می‌کند. او همچنین دربارۀ یک نقطۀ ضعف این سرویس نیز صحبت کرده است: صفحۀ محصول حین استفاده از این سرویس باید بی وقفه باز باشد. اگر صفحۀ سایت به هر دلیل از کار بیفتد (مثلاً شلوغی سرور)، سرویس باید مجدداً راه اندازی شود و کاربر باید امیدوار باشد که کد مذکور، بتواند دوباره با سایت ارتباط برقرار کند.

این عضو گروه همچنین به PC Mag گفته است که آن‌ها با کاربران این سرویس که توانسته‌اند بین 1 تا 30 عدد کارت گرافیک خریداری کنند، مصاحبه کرده‌اند. آن‌ها تخمین می‌زنند که بیش از 100 کاربر، از این ربات برای خرید کارت گرافیک RTX 3080 استفاده کرده‌اند.

عرضۀ ناموفق RTX 3080
عرضۀ ناموفق RTX 3080

تیم Bounce Alerts توجیه می‌کند

کاربران قانون‌مدارتر که از ربات‌ها استفاده نکردند، به انجمن گفت‌وگوی انویدیا حمله‌ور شده‌اند و پیام‌هایی ناشی از ناامیدی‌شان گذاشته‌اند. یکی از کاربران شاکی می‌گوید: «من 35 ساعت برای خرید این کارت گرافیک پشت سیستم خود صبر کردم و این عادلانه نیست که تمام کارت گرافیک‌ها توسط ربات‌ها خریداری شوند».

بسیار خوب؛ پاسخ Bounce Alerts چیست؟:

«درست مانند محصولات خود شرکت انویدیا، سرویس ما هم بسیار پرتقاضا است. ما صدها تا هزاران کاربر منتظر داریم که دوست دارند از سرویس ما استفاده کنند».

شرکت NVIDIA از هرگونه اظهار نظر مستقیم در مورد ربات Bounce Alerts خودداری نموده ولی اعلام کرده است که به صورت دستی، بررسی تک تک سفارشات RTX 3080 را آغاز نموده و سعی دارد سفارش‌های ثبت شده توسط ربات‌ها را باطل کند. این شرکت همچنین می‌گوید که حتی استفاده از روش «یک عدد به ازای هر خریدار» هم، برای جلوگیری از دخالت ربات‌ها در فرایند عرضه کارساز نبوده و این ربات‌ها با شیوه‌های گوناگون، این محدودیت را دور می‌زنند.

ظهور نسل جدید دلال‌ها، با شروع ویروس کرونا

ربات Bounce Alerts، مسئول این افتضاح
ربات Bounce Alerts، مسئول این افتضاح

به خاطر شیوع ویروس کرونا در جهان، درصد بسیار زیادی از مشتریان به جای خرید حضوری محصولات از فروشگاه‌های فیزیکی، به تأمین نیاز خود از طریق فروشگاه‌های آنلاین و استفاده از ربات‌ها روی آورده‌اند. درست مانند معاملات فوق سریع در بازار سهام، حتی فرزترین کاربران نیز نمی‌توانند با سرعت ربات‌های خرید اینترنتی مانند Bounce Alerts رقابت کنند. اگر تولیدکنندگان دوست دارند که محصولات‌شان مستقیماً به دست مصرف کنندۀ حقیقی برسند و بین دلالان دست به دست نشوند، باید هرچه سریع‌تر محافظ‌های ربات خودرا تقویت کنند.

منبع
Tom'sHardware
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا