سخت افزار

اینتل سبزتر از قبل خواهد شد

با تغییر و بهبود معماری، فرآیند ساخت، و زنجیره‌ی تامین، اینتل سبزتر از قبل خواهد شد.

اینتل برنامه تازه خود را برای کاهش تاثیرات منفی پردازنده‌های تولیدی بر محیط زیست تا سال ۲۰۳۰ منتشر کرده است. این برنامه شامل کاهش مصرف انرژی، همکاری با شرکت‌های تولیدکننده بسته‌بندی‌های قابل بازیافت و توسعه‌ی معماری‌های با طول عمر بالا و مصرف انرژی بهینه می‌شود.

یکی از قول‌هایی که Intel در این برنامه داده، تولید پایدارترین و بهینه‌ترین رایانه شخصی از لحاظ مصرف انرژی است. در طراحی این رایانه از آب، کربن و مواد زائد استفاده نخواهد شد.

مدیران اینتل معتقد هستند که به نوبه خود سهم بزرگی در چالش جهانی محیط زیست دارند؛ اما با این حال از این موضوع نیز آگاه هستند که بدون همکاری سایر شرکت‌ها، مشتریان، همکاران و دولت‌ها در سراسر جهان رسیدن به اهداف محیط زیستی ممکن نیست.

Intel

اما باید دید برنامه‌های محیط زیستی اینتل در نهایت چه تاثیری روی پردازنده‌های گیمینگ مورد استفاده‌ی ما خواهد داشت. یکی از راه‌های افزایش بهره‌وری انرژی در پردازنده‌ها، کوچ کردن از فناوری‌های ساخت قدیمی به فناوری‌های ساخت جدید با ابعاد کوچک‌تر است. تاکنون عملکرد اینتل در این زمینه چندان مطلوب نبوده است. مدت زیادی است که این کمپانی از برنامه‌های خود برای استفاده از فناوری ساخت ۱۰ نانومتری عقب است.

بهره‌وری و مصرف انرژی بهینه در پردازنده‌ها اغلب قربانی مسئله‌ی مهم‌ترین به نام عملکرد می‌شود. به طور مثال پردازنده‌ی قدرتمند اخیر شرکت اینتل، Core i9 10900K به شدت مصرف انرژی بالایی دارد.

به عنوان جمع‌بندی، اینکه اینتل سبزتر از قبل خواهد شد خبری امیدوارکننده است. اما هم ما و هم خود اینتل می‌دانیم که هنوز راه زیادی برای تولید پردازنده‌های کاملا سبز و دوست‌دار طبیعت در پیش است.

نمایش بیشتر

مرتضی گلستانی

کامپیوترها برای من بی‌جان نیستن؛ حرارتی که تولید می‌کنن و صدایی که ازشون درمیاد به من یادآوری می‌کنه که اون‌ها هم زنده هستن و حس دارن.
0 0 رای
Article Rating
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 Comments
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا