سخت افزار

پردازشگر گرافیکی Intel Iris Xe MAX دیده شد

به نظر می‌رسد که بالاخره با پرچمدار پردازشگر‌های مجتمع Tiger Lake ملاقات کرده‌ایم...

اخیراً شرکت اینتل در صفحۀ یوتیوب خود ویدئویی با عنوان «A Wonderful New Look» منتشر نموده است که در آن، رد پایی از پردازشگر گرافیکی معرفی نشدۀ Iris Xe MAX دیده می‌شود. با وجود اینکه هنوز هیچ زمانی از سوی شرکت اینتل برای معرفی این محصولات مشخص نشده است، یک منبع آگاه می‌گوید که این شرکت، در آینده جزئیات بیشتری از پردازشگرهای Iris Xe MAX منتشر خواهد کرد.

پردازشگر‌های گرافیکی Iris Xe، مخصوص پردازنده‌های بالاردۀ ™Core

لوگوی Intel Iris Xe

در حال حاضر، شرکت Intel اطلاعات 10 پردازندۀ Tiger Lake مخصوص دستگاه‌های قابل حمل را روی پایگاه دادۀ ARK بارگذاری کرده است، که تنها سه مدل از این 10 مدل، فاقد واحد پردازش تصویر (IPU) هستند و الباقی این پردازنده‌ها که همگی از نسل یازدهم هستند، از موتور گرافیکی Xe LP بهره می‌گیرند. این شرکت، سریع‌ترین پردازشگر Iris Xe را در مدل‌های رده‌بالای این پردازنده‌ها، Core i5ها و Core i7ها قرار داده و برای Core i3ها، همان پردازشگر مجتمع قدیمی UHD را استفاده کرده است. این شیوه و روش، برای شرکت اینتل نسبتاً معمول و عادی به نظر می‌آید. لازم به ذکر است که پردازنده‌های نسل دهمی Ice Lake مخصوص دستگاه‌های قابل حمل، از پردازشگر‌های گرافیکی متفاوتی (Iris Plus و UHD) استفاده می‌کنند.

شرکت اینتل برای پردازنده‌های پائین ردۀ Tiger Lake، تنها نام UHD را حفظ کرده و ساختار آن‌ها را به Iris Xe تغییر داده است. پردازشگر‌های Iris Xe از واحدهای اعلام (EU) بیشتری برخوردار هستند که موجب دست‌یابی به فرکانس‌های بالاتر می‌شود، در حالی که پردازشگر‌های UHD از EUهای کمتر و به طبع، فرکانس کارکرد پایینتری بهره مند هستند.

پردازندۀ Core i7-1185G7، پرچمدار فعلی معماری Tiger Lake

جدول مشخصات پردازنده‌های Tiger Lake

پرچمدار فعلی خانوادۀ Tiger Lake بر پایۀ نود 10 نانومتری SuperFin شرکت اینتل، پردازندۀ Core i7-1185G7 است. از لفظ «فعلی» استفاده کرده‌ایم، چراکه دیده شدن نشان Iris Xe MAX می‌تواند نشانه‌ای از پردازنده‌های قدرتمندتر Tiger Lake باشند. به هر حال، پردازندۀ مذکور سریع‌ترین مدلی است که تاکنون از این سری دیده‌ایم.

پردازندۀ Core i7-1185G7 دارای 4 هستۀ Willow Cove است که در فرکانس پایۀ 3 گیگاهرتز و فرکانس افزایشی 4.8 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند. همچنین، پردازشگر گرافیکی Xe LP داخل این پردازندۀ هشت هسته‌ای، 96 واحد اعلام (EU) دارد که در فرکانس بیشینۀ 1.35 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند. مشخصات فنی این پردازنده واقعاً خیره کننده هستند، البته ما پیش‌تر نیز این پردازنده را در فرکانس 1.55 گیگاهرتز دیده بودیم، که حال می‌دانیم اورکلاک شده بود. به علاوه، حساب توییتر TUM_APISAK اخیراً خبر از یک پردازشگر Iris Xe با 96 واحد EU و فرکانس 1.65 گیگاهرتزی داده است.

توان پردازشی، قربانی تعداد هسته‌ها؟

پردازشگر‌های Xe LP به کار رفته در Tiger Lakeهای نسل دوازدهمی، به 96 واحد EU و فرکانس 1.35 گیگاهرتزی مجهز هستند که یک پیشرفت خیره‌کننده نسبت به Ice Lakeهای نسل پیشین با 64 واحد EU و فرکانس 1.1 گیگاهرتزی محسوب می‌شود. به هر صورت، نتایج اورکلاک چیپست‌های نسل دوازدهم نشان می‌دهد که بخش زیادی از توان این پردازشگر‌ها بلااستفاده باقی مانده است و لوگوی Iris Xe MAX، نشان می‌دهد که حواس خود شرکت اینتل هم به این موضوع هست.

آیا نسخۀ MAX ضعیفتر از نسخۀ عادی است؟!

حدس دیگری که می‌توانیم بزنیم، این است که شرکت Intel پردازشگر‌های Iris Xe MAX را برای پردازنده‌های هشت هسته‌ای Tiger Lake-H آماده می‌کند. این احتمال، یک مشکل اساسی دارد: اینتل باید برای جا دادن هسته‌های بیشتر، از تعداد واحدهای EU بکاهد که به معنای تقلیل توان پردازشگر است. با در نظر گرفتن اصول مارکتینگ و بازاریابی، به هیچ وجه منطقی نیست که پردازشگر با پسوند MAX، نسخۀ تضعیف شده باشد.

منبع
Tom'sHardware
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا