سخت افزار

پردازنده‌های Meteor Lake با فناوری ساخت 7 نانومتری؟!

به این زود‌ها منتظر عرضۀ پردازنده‌های Meteor Lake نباشید!

به نظر می‌رسد اطلاعاتی از پردازنده‌های نسل بعدی شرکت Intel از طریق آخرین وصلۀ سیستم عامل لینوکس توسط وب سایت Phoronix مشاهده شده است. لاین آپ پردازنده‌های Meteor Lake در وصلۀ نسخه 5.10 لینوکس به آن اشاره شده است.

سری پردازنده‌های Meteor Lake شرکت Intel جزو محصولات آیندۀ این شرکت هستند که در زمان نامشخصی از سال 2022 عرضه خواهد شد. این محصولات، جایگزین خانوادۀ Alder Lake خواهند شد که قرار است اولین بار در نیمۀ دوم سال 2021 به بازار عرضه شوند. انتظار می‌رود این پردازنده‌ها از نسل بعدی فناوری هسته و فناوری ساخت کاملاً جدید بهره ببرند، اما قبل از آن باید دید وصلۀ امنیتی لینوکس چه جزئیاتی را از پردازنده‌های Meteor Lake نشان می‌دهد.

همان‌طور که وب سایت Phoronix گزارش کرده، شرکت Intel در حال برنامه ریزی برای پشتیبانی از Meteor Lake در مراحل مختلف است و اولین نسخه از آن در قالب درایور Intel e1000e لینوکس مشاهده شد که برای پشتیبانی از پلتفرم Meteor Lake توسعه یافته است.

جدول مقایسه‌ای پردازنده‌های سری Intel از ابتدا تاکنون

تصویر مقایسه‌ای از پردازنده‌های Intel
تصویر مقایسه‌ای از پردازنده‌های Intel

هم‌چنین، Intel e1000e به درایور Gigabit Ethernet اشاره می‌کند، بنابراین از منظر ظاهری، هم‌چنان یک شبکه لن 1Gbe برای Meteor Lake پشتیبانی خواهد شد یا فقط می‌تواند برای آزمایش تغییرات اولیۀ سیلیکون استفاده شود. درمورد آن چه که خانوادۀ Meteor Lake قصد دارد ارائه کند، انتظار می‌رود این محصولات از سوکت LGA 1700 که همان سوکت مورد استفاده در پردازنده‌های Alder Lake است، بهره ببرد.

Intel در حال حاضر از شبکۀ 2.5 Gbe را روی پلتفرم‎های موجود پشتیبانی می‎کند، بنابراین احتمال دارد آن‌ها این فناوری را در نسل آینده حفظ کرده یا سراغ چیزهای بهتری نظیر شبکۀ 5 Gbe یا فراتر از آن بروند. ما می‌توانیم پشتیبانی از رم‌های DDR5 و رابط PCIe Gen 5.0 را انتظار داشته باشیم. به غیر از این، ما هم‌چنین می‌توانیم از Intel انتظار داشته باشیم تا از فناوری هستۀ کاملاً جدید مبتنی بر فناوری ساخت پیشرفته (نسل بعدی) برای خانوادۀ Meteor Lake بهره ببرد.

از فناوری ساخت 7 نانومتری تا عملکرد بهتر!

پردازنده‌های Alder Lake شرکت Intel ترکیبی از هسته‌های Golden Cove و Gracemont Atom را به همراه خواهد داشت. بنابراین، به احتمال زیاد Meteor Lake نسل بعدی معماری Ocean Cove را به همراه معماری پیشرفتۀ هستۀ Atom ارائه می‌کند. شایعات قبلی حاکی از آن بود که معماری Ocean Cove می‌تواند عملکرد IPC را نسبت به پردازنده‌های Skylake تا 80 درصد بهبود دهد.

با توجه به اینکه پردازنده‌های Alder Lake بر اساس فناوری ساخت 10 نانومتری SuperFin تولید می‌شوند، به احتمال زیاد لاین آپ جدید Intel در سال 2022 شاهد طراحی فناوری کاملاً جدید 7 نانومتری SuperFin خواهیم بود. اگر چه نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم، اما Intel برخی سفارشات تراشۀ خود را به شرکت‌هایی مانند TSMC واگذار می‌کند، اما در حال حاضر بیشتر آن‌ها مربوط به پردازنده‌های گرافیکی است. بار دیگر، عرضۀ پردازنده‎‌های Meteor Lake در سال 2022 شروع خواهد شد که هنوز مسیری طولانی در پیش است. هم‌چنین، انتظار می‌رود شرکت AMD در سال 2022 نسل بعدی پردازنده‌های خود را با معماری Zen 4 معرفی کند که باید رقیب پردازنده‌های Meteor Lake باشند.

منبع
Wccftech
نمایش بیشتر

سهیل حسینی

گیمر، علاقه مند به تکنولوژی و بازی های ویدئویی
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا