سخت افزار

نسل دوازدهم پردازنده اینتل با نام Alder Lake در راه است

هنوز پردازنده‌های نسل یازدهمی اینتل (Rocket Lake) معرفی نشده‌اند اما خبر در راه بودن پردازنده‌های نسل دوازدهم این شرکت (Alder Lake) به بیرون درز کرده است. ماه گذشته اینتل تصمیم گرفت پردازنده Lakefield را برای رایانه‌های شخصی تاشو معرفی کند. اینتل در این مدل پردازنده‌ها از فناوری Hybrid Technology بهره گرفته که از هسته‌های بزرگ و کوچک برخوردار است.

حال به تازگی وب سایت VideoCardz گزارش داده که قرار است فناوری مورد اشاره در نسخه دسکتاپ هم به کار گرفته شود. این گزارش نشان می‌د‌هد که SUK پردازنده جدید به صورت ۸+۸ یا  ۶+۰ است. به نظر می‌رسد نسخه‌های قدرتمند Core i7 و Core i9 از شانزده هسته که ترکیب هشت هسته بزرگ و هشت هسته کوچک هستند، از راه می‌رسند.

اما پردازنده‌های ضعیف تنها از هسته‌های بزرگ بهره می‌برند. اینتل هسته‌های کوچک را برای عمر باتری بیشتر دستگاه‌های همراه طراحی کرده است. نسل دوازدهم پردازنده اینتل که به عنوان Alder Lake شناخته می‌شود، بعد از نسل Rocket Lake از راه خواهد رسید. این یعنی تا پایان سال آینده قرار نیست شاهد رونمایی چنین پردازنده از سوی اینتل باشیم.

سری S پردازنده اینتل تحت فرآیند ۱۰ نانومتری ساخته شده و به سوکت جدید نیاز دارند. در حال حاضر سوکت LGA1200  روی کار است و دو نسل تا سوکت LGA1700 فاصله داریم. براساس این گزارش LGA1700 سه نسل دوام خواهد آورد.

هر دو سری پردازنده T و K توان مصرفی ۱۲۵ واتی دارند. سری پردازنده S نسل دهم چیپ اینتل که به عنوان Comet Lake شناخته شده، توان مصرفی ۸۰ واتی دارند. به هر حال باید منتظر ماند تا به زودی Rocket Lake معرفی شود و سپس نوبت به رونمایی Alder Lake برسد.

منبع
Neowin
نمایش بیشتر

مرتضی گلستانی

کامپیوترها برای من بی‌جان نیستن؛ حرارتی که تولید می‌کنن و صدایی که ازشون درمیاد به من یادآوری می‌کنه که اون‌ها هم زنده هستن و حس دارن.
0 0 رای
Article Rating
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 Comments
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا