سخت افزار

نظرسنجی استیم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد!

تقزیباً تمام تیترهایی خبری هفتۀ گذشته تحت تأثیر رویداد GeForce شرکت انویدیا بودند، جایی که نسل دوم سری RTX این شرکت رسماً معرفی شد. همچنین شرکت اینتل نیز با معرفی رسمی پردازنده‌های Tiger Lake کمی سر و صدا به پا کرد. در وبلاگ لیون کامپیوتر هم سعی کردیم تمامی اخبار روز را در اختیار شما قرار دهیم و تقریباً تمام جزئیات سری ‘RTX 30 را با هم بررسی کرده‌ایم. به تازگی نیز نتایج نظرسنجی استیم منتشر شده است.

مسلماً در هفته‌های آتی نیز اخبار بیشتری درباره سری Tiger Lake شرکت اینتل مننتشر خواهد شد تا ببینیم تیم آبی می‌تواند وضعیت خود را کمی سر و سامان دهد یا خیر. باید به خاطر داشته باشید که به دلیل همه گیری ویروس کرونا و استفاده بیشتر از کامپیوتر، شرکت‌های سازندۀ قطعات کامپیوتری (خصوصاً شرکت‌هایی که قطعات اصلی را تولید می‌کنند) توانسته‌اند سود کلانی را بدست بیاورند. شرکت‌های انویدیا، AMD و اینتل بیشترین سود را در این میان داشته‌اند، اما سود اینتل نسبت به بقیه کمتر بوده و این شرکت در این چند ماهه درگیر درز اطلاعاتی هم بوده است؛ پس می‌دانیم که تیم آبی کار زیادی در پیش دارد.

استیم، ابزار مخفی تحلیل بازار!

اما آنچه که کمتر مورد توجه قرار گرفته است نظرسنجی استیم درباره سخت افزار گیمرهای کامپیوتر است. اگر رویداد معرفی رسمی ‘RTX 30 را دیده باشید متوجه شده‌اید که اصلاً خبری از معماری Turing نبود. شاید فکر کنید که این اتفاقی طبیعی است که انویدیا دیگر کاری با سری قدیمی خود نداشته باشد، اما نظرسنجی استیم حرف‌های دیگری برای گفتن دارد.

همۀ ما می‌دانیم که Turing هیچوقت نتوانست به خوبی Pascal عمل کند و این موضوع را در نظرسنجی استیم نیز می‌توانیم به خوبی مشاهده کنیم؛ احتمالاً به همین دلیل است که نسل ’30 RTX نسبت به ’20 RTX اینقدر جهش داشته است. ار این نظرسنجی می‌توان سایر قطعات مورد علاقۀ گیمرها  را نیز مشاهده کرد؛ البته نمی‌توان درباره «تمام» قطعات اطلاعات بدست آورد، چراکه مثلاً این نظرسنجی تعداد LEDهای RGB شما را بررسی نمی‌کند؛ اما از آنجایی که هزارانن نفر در این تظرسنجی شرکت می‌کنند، نتایج آن اطلاعات زیادی دربارۀ بازار نشان می‌دهند.

گزارش استیم بسیار گسترده و ریز است، در اینجا خلاصه‌ای از آن را مشاهده می‌کنید:

پردازنده‌های چهار هسته‌ای هنوز حرف اول را می‌زنند. 45.76 درصد از شرکت کنندگان این نظرسنجی از این نوع از پردازنده‌ها استفاده می‌کنند.

میزان تقسیم پردازنده‌ها بین اینتل و AMD نیز جالب است. 74.05 درصد از کاربران پردازندۀ اینتل داشته و الباقی از پردازندۀ AMD استفاده می‌کنند. البته این به آن معنا نیست که تیم آبی لزوماً پردازنده‌های بهتری تولید می‌کند، عوامل زیادی در میزان محبوبیت یک برند و محصولات آن دخیل است.

بیشتر کاربران (41.21 درصد) هنوز از 16 گیگابایت RAM استفاده می‌کنند و فقط حدود 9 درصد از کاربران کانفیگی بزرگتر از 16 گیگابایت داشتند. البته این میزان نسبت به چندسال گذشته که حافظۀ 8 گیگابایتی رایج بود تغییر فاحشی داشته است.

اگر نمودار رشد/نزول رم‌های 16 گیگابایتی را روی رم 8 گیگابایتی بیندازیم، خواهیم دید که با همان نسبتی که رم‌های 16 گیگابایتی محبوب‌تر می‌شوند، رم‌های 8 گیگابایتی محبوبیت خود را از دست می‌دهند. میزان محبوبیت رم 8 گیگابایتی حدود 32 درصد است.

رزولوشن 1080×1920 همچنان رایج‌ترین کیفیت تصویر است. نظرسنجی استیم، محبوبیت این کیفیت را 65 درصد اعلام می‌کند. کیفیت محبوب بعدی 1440×2560 با 6.59 درصد محوبیت است. کیفیت 1440 پیکسل هیچوقت نتوانست به اندازۀ 1080 و یا 4K محبوبیت پیدا کند، به همین خاطر تبدیل به یک حالت میانۀ عجیب شده است. کیفیت 2160×3840 نیز با رشد 0.01 درصدی نسبت به دورۀ قبل، 2.24 درصد محبوبیت دارد. با توجه به نتایج 2160×2840، کیفیت‌های UltraWide نیز تغییر محسوسی نداشته‌اند. کیفیت 768×1366 نیز با تغییر اندک، آمار 10 درصدی از بازار را کسب کرده است؛ نتیجه‌ای که کمی جای تعحب دارد. این آمار و ارقام نشان می‌دهند که سرویس استیم کاربران لپ تاپ زیادی دارد که یا از بازی‌های سبک استفاده می‌کنند و یا صرفاً برای لیست دوست‌ها (Friend’s List) آنها را نصب می‌کنند.

کارت گرافیک، محل نبرد انویدیا و AMD:

کارت گرافیک‌های 8 گیگابایتی (8191 مگابایت) نیز با آمار 22.73 درصدی جای کارت‌های 6 گیگابایتی (6143 مگابایت) را با سهم 21.69 درصد گرفته‌اند.

محبوب‌ترین گارت گرافیک همچنان GTX 1060 است، حدود 10.75 درصد از کاربران استیم از این کارت استفاده می‌کنند. این کارت مدت‌هاست محبوبیت زیادی دارد و با وجود کاهش 0.46 درصدی محبوبیت آن نسبت به ماه آوریل، هنوز هم محبوب‌ترین کارت گرافیک است. در عین حال، محبوبت‌ترین کارت گرافیک سری ‘RTX 20 نیز RTX 2060 با آمار 2.88 درصدی است. محبوبیت این از ماه آوریل درحال افزایش بوده و نرخ تغییر مثبت 0.32 درصد را تجربه کرده است. کارت RTX 2080 Ti هنوز در کمتر از 10 درصد از سیستم‌های کاربران استیم استفاده می‌شود. آمار سری ‘RTX 20 کمی تحت تأثیر عرضۀ کارت‌های جدید به محض معرفی محصولات اولیه این سری قرار گرفته و به همین دلیل آمار بین آنها تقسیم شده است.

کارت گرافیک‌های AMD به سختی جزو 10 کارت برتر هستند و فقط کارت گرافیک RX 580 در رتبۀ نهم قرار دارد و کارت گرافیک بعدی این شرکت RX 570 است که در رتبۀ 16 ام چای گرفته است! کارت گرافیک RX 5700 X تا اواخر لیست اصلاً دیده نمی‌شود و پایین‌تر از RTX 2080 Ti قرار دارد؛ با اینکه کارت AMD حدود یک سوم کارت انویدیا قیمت دارد! کارت گرافیک 5700 XT نیز حدود 0.88 درصد از بازار را به خود اختصاص داده است.

نتیجه گیری

با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که با اینکه این اواخر AMD در قدرت پردازندش توانست اینتل را شکست دهد، اما ورود این اتفاق با بازار عامه و تغییر میزان محبوبیت و استفاده از قطعات این شرکت به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد و تیم آبی هنوز برای جبران بدست آوردن دل مصرف کنندگان فرصت دارد. از طرفی محبوبیت کیفیت 4K نیز هنوز کاملاً مشخص نشده است، اما با ورود کارت گرافیک‌های ارزان‌تری که توانایی اجرای 4K را دارند محبوبیت این کیفیت نیز مسلماً افزایش خواهد یافت.

با اینکه طلایه داری انویدیا نیز همچنان ادامه دارد اما باید دید که ‘RTX 30 چه خواهد کرد. از طرفی هنوز AMD کارت خود (Big Navi) را رو نکرده است. به همین دلیل نظر دادن روی آیندۀ کارت گرافیک‌ها کمی سخت‌تر است…

منبع
سایت گیمرز نکسوزسایت رسمی استیم
نمایش بیشتر
0 0 رای
Article Rating
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 Comments
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا