سخت افزار

اجرای بازی 8K تنها با استفاده از کارت گرافیک RTX 3090!

به دلیل موجودی اولیۀ محدود، این کارت به سختی بدست خواهد آمد

شرکت Nvidia معیارهای عملکرد بیشتری را به صورت رسمی از سریع‌ترین کارت گرافیک سری ‘RTX 30 یعنی RTX 3090 به نمایش گذاشت. بنا به گفتۀ Nvidia، کارت RTX 3090 به طور خاص برای اجرای بازی‌ها در وضوح تصویر فوق‌العاده بالا نظیر 8K طراحی شده است و هم‌چنین سریع‌ترین عملکرد گرافیکی را در برنامه‌های حرفه‌ای ارائه می‌دهد تا آن را به عنوان محصول رده بالا تبدیل کند.

در بلاگ GeForce، شرکت Nvidia از کارت گرافیک RTX 3090 به عنوان BFGPU (کارت گرافیک بزرگ و وحشی) نام برد، چرا که این فقط یک کارت گرافیک مرسوم مخصوص بازی نیست. از زمان رونمایی RTX 3090، این محصول به عنوان جایگزین کارت RTX TITAN دیده می‎شود که از مشخصات این کارت و موقعیت بازار مشهود است.

طبق گفتۀ Nvidia، کارت گرافیک RTX 3090 بیشترین تقاضا را از سوی کاربران دریافت کرده و این فقط گیمرها نیستند که به دنبال چنین محصولی هستند، بلکه افراد حرفه‌ای و تولید کنندگان محتوا نیز از قدرت زیادی که RTX 3090 ارائه می‌کند برای کارهای علمی، تحقیقات هوش مصنوعی و هم‌چنین قدرت لازم به رندر کردن نسل بعدی جلوه‌های سینمایی و فیلم‌ها بهره می‎برند. درمورد بازی، گفته می‌شود RTX 3090 اولین کارت گرافیک با قابلیت 8K است. مطمئناً کارت‌ گرافیک‎هایی از قبل وجود داشته‌اند که می‌توانستند بازی‌ها را با وضوح تصویر 8K اجرا کنند، اما RTX 3090 می‌تواند در چندین بازی، نرخ فریم ریت پایدار و قابل بازی را با وضوح 8K ارائه دهد.

Nvidia درمورد قدرت کارت گرافیک RTX 3090 این گونه توضیح داد:

عملکرد RTX 3090 در برابر RTX TITAN
عملکرد RTX 3090 در برابر RTX TITAN

«برای بازی بصورت 4K، کارت گرافیک RTX 3090 به طور متوسط 10 الی 15 درصد از کارت RTX 3080 و 50 درصد از کارت گرافیک RTX TITAN سریع‌تر است.»

Nvidia نموداری را به اشتراک گذاشته است که نشان می‌دهد RTX 3090 در برنامه‌های حرفه‌ای مانند Luxmark، Blender و Red Shift تقریباً 2 برابر سریع‌تر از کارت RTX TITAN است. سرانجام، NVidia قبلاً اظهار داشت که RTX 3090 در زمان عرضه با موجودی بسیار محدود در دسترس قرار می‌گیرد و آن‌ها در حال همکاری با شرکای تجاری خود هستند تا برای هفته‌های آینده موجودی این کارت را افزایش دهند. این کارت در هنگام عرضه چندین نسخۀ سفارشی نیز خواهد داشت، اما موجودی آن کم است و انتظار داریم همان چیزی که در روز عرضۀ کارت گرافیک RTX 3080 اتفاق افتاد، برای این مدل نیز تکرار شود.

Nvidia در این زمینه نیز توضیحاتی ارائه کرد:

«از آنجایی که ما کارت گرافیک RTX 3090 (و قبل از آن RTX TITAN) را برای گروه خاصی از کاربران ساخته‌ایم. در ابتدا قصد داریم عذرخواهی کنیم که موجودی این کارت در روز عرضه محدود خواهد بود. ما می‌دانیم که این امر ناامید کننده است و ما با شرکای خود به دنبال افزایش موجودی در هفته‌های آینده هستیم.»

در همین حال، Nvidia به تعداد محدودی از یوتیوبرهای فعال در حوزه فناوری این فرصت را داد تا توانایی این کارت را در اجرای بازی‌ها را در همان اوایل به نمایش بگذارند. روز گذشته، فیلم‌هایی از کانال یوتیوب LinusTechTips و MKBHD ارسال شدند که به طور کامل توسط Nvidia حمایت می‌شدند تا عملکرد این کارت را در رزولوشن 8K با استفاده از تلوزیون 88 اینچی Signature ZX شرکت LG نشان دهند.

منبع
Wccftech
نمایش بیشتر

سهیل حسینی

گیمر، علاقه مند به تکنولوژی و بازی های ویدئویی
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا