سخت افزار

مشخصات و جزئیات جدید معماری AMD Zen 3 فاش شد

معماری Zen 3 و سری Ryzen 4000 در راه‌اند...

زمان زیادی تا معرفی رسمی نسل جدید پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 3 شرکت AMD باقی نمانده است و حالا درست در این روزهای نهایی مستنداتی از اطلاعات پردازنده‌های جدید این شرکت فاش شده‌ است که مشخصات و تغییرات اعمال شده روی معماری جدید Zen 3 را نشان می‌دهند.

بر اساس این اسناد اینطور به نظر می‌رسد که بازهم با بهینه سازی‌های محسوسی در نسل جدید پردازنده‌های شرکت AMD طرف هستیم و این شرکت تصمیم دارد که احتمالاً در اواخر ماه اکتبر محصولات جدیدش را برای تمام حوزه‌های بازار پردازنده‌ها معرفی کند.

باز هم افشاگری در توییتر!

فرد افشاگری با نام کاربری CyberPunkCat در شبکۀ اجتماعی توییتر، توییتی را منتشر کرده است که حاوی اسنادی طبقه بندی شده از شرکت AMD بوده و جزئیات نسل جدید پردازنده‌های این شرکت را نشان می‌دهد. این اسناد افشا شده جزئیات پردازنده‌های سری Ryzen 4000 که مخصوص کامپیوترهای رومیزی هستند را نشان می‌دهند که مبتنی بر معماری جدید Zen 3 هستند و از آن‌ها با اسم Vermeer نیز یاد می‌شود.

اطلاعات جدید در دل اطلاعات تکراری

AMD's Zen Generations
نسل‌های مختلف معماری Zen شرکت AMD

قبل‌تر نیز گفته شد که احتمال معرفی نسل جدید پردازنده‌های شرکت AMD در ماه اکتبر بسیار زیاد است. در اسناد جدیدی که فاش شده برخی از جزئیات و اطلاعات را مشاهده می‌کنیم که در شایعات و افشاگری‌های گذشته نیز شاهد آن‌ها بودیم اما اطلاعات مفید جدیدتر هم در میان آن‌ها به چشم می‌خورد. برای مثال عبارت Processor Programming Preference یا PPR را در این اسناد می‌بینیم و همچنین عبارت Family 19h, Model 21h B0 را که در جلوی اسم پردازنده نوشته شده است و احتمالاً به معماری Zen 3 اشاره می‌کند.

در نسل‌های گذشتۀ پردازنده‌های شرکت AMD مانند Zen 2 و Zen+ این پردازنده‌ها با نام Family 17h شناخته می‌شدند و برای هر مدل و نسخه نامی متفاوت برای آن‌ها در نظر گرفته شده بود.

شرکت AMD معمولاً مستندات PPR را پس از رونمایی پردازنده‌ها در دسترس توسعه‌ دهندگان قرار می‌دهد و به همین خاطر چنین اسنادی را نمی‌توان اطلاعات ممتاز محسوب کرد. اسناد این چنینی اغلب اوقات به سادگی میان افراد مختلف رد و بدل می‌شوند و در گذشته دیده‌ایم که شرکت Intel نیز سابقۀ زیادی در انتشار و افشا اطلاعاتی به این شکل دارد.

تغییرات معماری Zen 3 چیست؟

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که در معماری جدید Zen 3 به چشم می‌خورد پیکربندی CCD/CCX است که شرکت AMD برای بار دیگر از طراحی مبتنی بر چیپلت MCM یا Multi Chip Module استفاده کرده است.در معماری مذکور از دو قالب CCD و یک قالب I/O استفاده خواهد شد و در هر CCD یک CCX استفاده می‌شود که شامل هشت هسته خواهد بود. در این پیکربندی جدید هر یک از هسته‌ها قادر هستند در حالت Single Thread (1T) یا Two Thread (SMT) فعالیت کنند که در نهایت شاهد فعالیت 16 عدد Thread برای هر CCX خواهیم بود.

AMD's Zen 3 details
مشخصات فاش شده از معماری Zen 3 و پردازنده‌های Ryzen 4000

با توجه به مشخصاتی که در تصویر مقابل مشاهده می‌کنید انتظار می‌رود که پردازنده‌های جدید مبتنی بر معماری Zen 3 حداکثر به 16 هسته مجهز شوند. در گذشته نیز شاهد چنین پیکربندی‌هایی بودیم، مانند پردازندۀ Ryzen 9 3950X. البته باید منتظر اخبار رسمی شرکت AMD بمانیم تا به صورت رسمی اعلام شود پردازنده‌های جدید حداکثر چه تعداد هستۀ پردازشی خواهند داشت.

سیستم جدید حافظۀ Cache

یکی دیگر از نکاتی که در مشخصات معماری Zen 3 جلب توجه می‌کند، زیر سیستم حافظۀ کش در پردازنده‌های جدید است. در معماری جدید مجموعاً 32 مگابایت حافظۀ کش L3 در در دسترس است که این عدد در معماری نسل قبلی (Zen 2) برابر با 16 مگابایت بود. حافظۀ کش مذکور بین هشت هسته تقسیم می‌شود و حافظۀ کش L2 نیز به ازای هر هسته برابر با 512 کیلوبایت است که در مجموع می‌شود 4 مگابایت حافظۀ کش L2 که در هر CCD وجود دارد.

سایر بهبودهایی که در معماری Zen 3 اعمال شده

شرکت AMD در معماری جدید Zen 3 بهبودهای دیگری هم انجام داده که می‌توان به بخش Scalable Data Fabric یا SDF اشاره کرد. SDF در معماری جدید تقویت شده است و به عنوان یک پس زمینۀ ارتباطی Infinity Fabric به حساب می‌آید که وظیفۀ جابه‌جایی داده و همچنین انسجام میان هسته‌ها و کنترلرها و سایر المان‌های بخش I/O را به عهده دارد.

با توجه به مشخصات افشا شده، در معماری جدید Zen 3 بخش SDF قادر هست تا حداکثر 512 گیگابایت حافظه را به ازای هر کانال DRAM مدیریت کند. همچنین در بخش Scalable Control Fabric یا SCF نیز یک سری تغییرات اعمال شده است، SCF یک بخش جزئی از Infinity Fabric محسوب می‌شود که به طور کلی وظیفۀ مدیریت سیگنال‌دهی کاربرد را به عهده دارد.

بهبود در بخش مدیریت حافظه

به جرأت می‌توان گفت که شرکت AMD تقریباً در تمام بخش‌های پردازنده در معماری Zen 3 تغییرات گسترده‌ای ایجاد کرده است. در معماری جدید بخش مدیریت حافظه نیز تغییراتی را به خود دیده، برای مثال رابط‌های حافظه با دو کنترلر یکپارچۀ UMC بهبود یافته‌اند و هر کدام از آن‌ها توانایی پشتیبانی از یک کانال DRAM را دارند. همچنین هر یک از کانال‌ها از دو واحد DIMM پشتیبانی می‌کنند. اما دربارۀ بخش FCH یا همان Fusion Controller Hub شرکت AMD از همان رابط‌های اتصالی که در معماری Zen 2 به کار گرفته بود، استفاده کرده است.

درکل به نظر می‌رسد که علاوه بر بهبودهای متعدد در سرعت کلاک و سایر تغییرات شرکت AMD با رویکرد جدیدش طراحی‌های MCM را نیز بهبود بخشیده است. به عبارت دیگر می‌توان پیش‌بینی کرد که در نسل جدید شاهد بهبودهای محسوسی در IPC خواهیم بود و این تمرکز در بهینه‌سازی در کاهش تأخیر عملکرد پردازنده و در بهبود انسجام میان بخش‌های مختلف پردازنده تاثیر مثبت زیادی خواهد داشت.

نظر شما چیست؟ آیا شرکت AMD با نسل جدید Ryzen 4000 در برابر پردازنده‌های نسل جدید شرکت Intel پیروز خواهد شد؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Techspot
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یک مهندس نرم افزار گیمر 25 ساله، که خیلی به صنعت بازی سازی و IT علاقه داره 🙂 منو در شبکه‌های اجتماعی با اسم whoismriman می‌تونید پیدا کنید.
0 0 رای
Article Rating
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 Comments
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا