سخت افزار

اطلاعات جدید از پردازنده‌های خانوادۀ Rembrandt شرکت AMD

به تازگی نقشۀ راه شرکت AMD که مرتبط با پردازنده‌های خانوادۀ Rembrandt است فاش شده است

اخیراً یکی از کاربران شبکۀ اجتماعی توییر با نام کاربری MebiuW، توییتی را منتشر کرده است که حاوی جدیدترین بروزرسانی نقشۀ راه شرکت AMD است. نقشۀ راه مذکور به طور دقیق به نسل بعدی پردازنده‌های شتاب یافتۀ (APU) این شرکت اشاره می‌کند و براساس اطلاعاتی که در این نقشۀ راه آمده نام این خانواده Rembrandt خواهد بود.

این شخص در ماه‌های اخیر چندین بار این نقشۀ راه را بروز کرده است و ادعا می‌کند که نقشۀ راه جدید را از طریق منابع مطمئنی به دست آورده است. بنابراین این امکان را به ما می‌دهد که پیش درآمدی از نسل آیندۀ پردازنده‌های شتاب یافته شرکت AMD که در سال 2022 معرفی خواهند شد داشته باشیم.

معماری AMD Zen 3 و RDNA 2 قرار است پیشرفته‌تر شوند

براساس اطلاعات جدیدی که منتشر شده، پردازنده‌های شتاب یافتۀ نسل بعدی یا همان سری Rembrandt مبتنی بر معماری AMD Zen 3 خواهند بود و انتظار می‌رود معماری پردازندۀ گرافیکی آن‌ها نیز RDNA 2 باشد. اما نکته‌ای که در اینجا سبب ایجاد یک تمایز می‌شود این است که هسته‌های این پردازنده‌ها قرار نیست مبتنی بر معماری Zen 3 و RDNA 2 معمولی که در حال حاضر در دسترس است، باشند بلکه قرار است برپایۀ لیتوگرافی 6 نانومتری تولید و عرضه شوند. در ادامه می‌توانید نقشۀ راه مذکور را مشاهده کنید.

نقشۀ راه جدید شرکت AMD
نقشۀ راه جدید شرکت AMD

همکاری تجاری شرکت AMD با شرکت TSMC ادامه خواهد داشت

اینطور که به نظر می‌رسد ظاهراً شرکت AMD تصمیم دارد تا همکاری تجاری خود را با شرکت TSMC به صورت گسترده ادامه دهد و وظیفۀ تولید پردازنده‌های خانوادۀ Rembrandt را نیز به عهدۀ شرکت TSMC خواهد سپرد.

با توجه به اینکه پردازنده‌های خانوادۀ Rembrandt قرار است از لیتوگرافی 6 نانومتری استفاده کنند، انتظار می‌رود که شاهد افزایش 20 درصدی تراکم ترانزیستورها باشیم که این موضوع در آخر سبب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

شرکت AMD قصد دارد تا هیجان کاربران را تا حد ممکن بیشتر کند

هسته‌های مبتنی بر معماری AMD Zen 3 که در آیندۀ نه چندان دور به همراه پردازنده‌های خانوادۀ Ryzen 4000 معرفی خواهند شد، در مقایسه با نسل پیشین خود بهبودها و پیشرفت‌های محسوسی را به خود دیده‌اند. شرکت AMD تاکنون بیانیه‌های بسیاری را در رابطه با معماری Zen 3 منتشر کرده و برخی از ویژگی‌های کلیدی این معماری را در دسترس کاربران قرار داده است. شرکت AMD با انتشار چنین بیانیه‌هایی قصد دارد تا هیجان کاربران را دربارۀ محصولات جدیدش زیاد کند، برای مثال در روزهای گذشته دیدیم که یکی از اعضای بالاردۀ شرکت AMD پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 3 را بسیار قدرتمند خطاب کرد که این صحبت‌ها سبب می‌شوند انتظارات کاربران از پردازنده‌های نسل جدید این شرکت زیادتر شود.

آیا با پردازنده‌های بسیار قدرتمندی روبه‌رو خواهیم شد؟

در پردازنده‌های شتاب یافتۀ نسل بعدی این شرکت علاوه بر استفاده از معماری Zen 3 از معماری RDNA 2 برای پردازندۀ گرافیکی آن‌ها نیز استفاده خواهد شد. شرکت AMD در رویداد معرفی این معماری اعلام کرد که معماری RDNA 2 به میزان 50 درصد نسبت به نسل قبلی خود پیشرفت داشته و عملکرد نهایی پردازندۀ گرافیکی را به شکل محسوسی بهبود می‌دهد. RDNA 2 بر پایۀ پردازنده‌های گرافیکی Navi 2 ساخته شده است و قرار است در کارت گرافیک‌های جدید سری Radeon RX 6000 نیز از آن استفاده شود. با در نظر گرفتن تمام این اطلاعات می‌توان گفت که معماری‌های AMD Zen 3 و RDNA 2 تو معماری بسیار قدرمتند و پیشرفته هستند که به لطف این دو معماری شاهد قابلیت‌های متنوع و قدرت پردازشی بسیار بالا در پردازنده‌های خانوادۀ Rembrandt خواهیم بود.

شرکت AMD اعلام کرده است که تصمیم دارد از سیستمی تحت عنوان CVML در پردازنده‌های خانوادۀ Rembrandt بهره بگیرد که در کنار عواملی دیگری که ذکر شد، این سیستم نیز باعث افزایش قدرت پردازشی در پردازنده‌های نسل بعدی این شرکت خواهد شد. به لطف استفاده از این سیستم قدرت پردازش پردازنده‌های در زمینۀ هوش مصنوعی افزایش خواهد یافت و قصد شرکت AMD از اینکار هدف قرار دادن پردازنده‌هایی است که شرکت رقیب یعنی Intel با تمرکز بر فناوری هوش مصنوعی برای کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ عرضه کرده، است.

سایر مشخصات فنی خانوادۀ Rembrandt

از سایر مشخصات ویژه این پردازنده‌ها یعنی خانوادۀ Rembrandt می‌توان به پشتیبانی از PCIe Gen 4 و رم از نوع LPDDR5/DDR5 اشاره کرد. اطلاعاتی دیگر نیز توسط فردی با نام کاربری Patrickschur در شبکۀ اجتماعی توییتر فاش شده که حاوی اطلاعاتی از ویژگی‌های پردازنده‌های مذکور هستند. براساس این اطلاعات پردازنده‌های خانوادۀ Rembrandt از رم‌های DDR5-5200 هم پشتیبانی خواهند کرد و حداکثر تا 20 خط PCIe Gen 4 درکنار درگاه USB Type 4 با سرعت انتقالی معادل 40 گیگابایت بر ثانیه خواهند داشت.

با بررسی نقشۀ راه شرکت AMD می‌توان متوجه این موضوع شد که ایت شرکت تصمیم دارد در سال میلادی جاری پردازنده‌های سری Ryzen 4000 را رونمایی کند و پس از آن در سال آینده به سراغ سری Ryzen 5000 برود که مبتنی بر لیتوگرافی جدید هفت نانومتری خواهند بود.

شرکت AMD اخیراً بسیار فعال‌تر گذشته در زمینۀ معرفی محصولات جدید ظاهر شده است و این مسئله سبب شدیدتر شدن رقابت در بازار می‌شود. به نظر شما پیروز این رقابت‌ها کدام شرکت خواهد بود؟ AMD یا Intel؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Wccftech
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یه مهندس نرم‌افزار 25 ساله که خورۀ گیم و سخت‌افزاره 👨‍💻
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا