سخت افزار

اطلاعات جدید از پردازنده‌های AMD Van Gogh

بروزرسانی Linux، فاش کنندۀ اطلاعات دربارۀ AMD Van Gogh

اخیراً یکی از کاربران وب‌سایت Phoronix متوجه وجود نکته‌ای در بروزرسانی جدید سیستم عامل Linux شده است. این کاربر اعلام کرده که در بروزرسانی جدید سیتم عامل Linux کدهایی وجود دارند که پشتیبانی این سیستم عامل از پردازنده‌های خانوادۀ Van Gogh شرکت AMD را تأیید می‌کنند. در هفته‌های گذشته شاهد این بودیم که مشخصات فنی و جزئیات پردازنده‌های شتاب یافتۀ خانوادۀ Van Gogh شرکت AMD فاش شدند. اما اکنون براساس اطلاعاتی که از بروزرسانی کرنل سیستم عامل Linux استخراج شده به جزئیاتی بیشتری از این پردازنده‌ها دست یافته‌ایم.

با توجه به بروزرسانی کرنل سیستم‌عامل Linux پردازنده‌های مذکور از حافظه‌های DDR5 و LPDDR5 پشتیبانی خواهند کرد و همچنین به موتور گرافیکی نسل جدید Big Navi 2 شرکت AMD نیز مجهز خواهند بود که این موضوع رقابت را بین دو خانواده از پردازنده‌های شرکت AMD و شرکت Intel یعنی خانوادۀ Van Gogh و Tiger Lake سخت‌تر می‌کند.

بروزرسانی جدید برای پشتیبانی Linux از پردازنده‌های AMD Van Gogh

شرکت AMD پچ بروزرسانی شماره 45 برای کرنل سیستم عامل Linux را ارسال کرده است که شامل 275000 خط کد می‌شود. به وسیلۀ این بروزرسانی پشتیبانی از پردازنده‌های جدید این شرکت برای سیستم عامل Linux فعال خواهد شد. این بروزرسانی همچنین تأیید می‌کند که پردازنده‌های شتاب یافتۀ جدید AMD به همراه نسخۀ سوم سیستم رمزنگرای ویدیوئی این شرکت (Video Core Next 3.0) عرضه خواهند شد که از کدک (Codec) جدید AV1 هم پشتیبانی می‌کند. در ادامه می‌توانید بخشی از کدهای این بروزرسانی را مشاهده کنید.

کدهای بروزرسانی کرنل Linux
کدهای بروزرسانی کرنل Linux

همراه شدن موتور گرافیکی Big Navi 2 با حافظه‌های DDR5 یا LPDDR5 می‌تواند تا حدودی سبب افزایش قدرت پردازش گرافیکی شود، همان‌طور که در جریان هستید پردازنده‌های کرافیگی متجمع با افزایش میزان حافظۀ عملکر بهتری از خود نشان می‌دهند. پیش‌بینی شده که پردازنده‌های سری Van Gogh بر پایۀ معماری AMD Zen 2 عرضه خواهند شد و این موضوع بسیار جالب توجه است که ببینیم بهبود در زمینۀ حافظه چه تأثیری بر معماری AMD Zen 2 خواهد داشت.

پردازنده‎های AMD Van Gogh مناسب برای گجت‌های ظریف و کم مصرف

فرضیه‌ای در حال حاضر وجود دارد این است که پردازنده‌های سری Van Gogh در دل لپ تاپ‌ها و گجت‌های موبایلی که از پردازنده‌های 7.8 تا 18واتی پشتیبانی می‌کنند جای خواهند گرفت و به رقابت با نسل یازدهم پردازنده‌های سری Tiger Lake شرکت Intel خواهند پرداخت. در حال حاضر اینطور اعلام شده که پردازنده‌های Tiger Lake از حافظه‌های DDR4 و LPDDR4 پشتیبانی می‌کنند و در آینده از حافظه‌های LPDDR5 و DDR5 هم پشتیبانی خواهند کرد.

شرکت AMD هنوز به صورت رسمی هیچ اطلاعاتی از پردازنده‌های خانوادۀ Van Gogh منتشر نکرده است اما پیش‌بینی می‌شود که در سال 2021 شاهد عرضۀ آن‌ها خواهیم بود. همچنین می‌توانید با مراجعه به این لینک مشخصات فنی و جزئیات دیگر پردازنده‌های سری Van Gogh را بخوانید.

منبع
Tom's Hardware
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یه مهندس نرم‌افزار 25 ساله که خورۀ گیم و سخت‌افزاره 👨‍💻
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا