سخت افزار

اولین تصویر پردازندۀ نسل بعدی Alder Lake شرکت Intel لو رفت!

شرکت Intel قصد دارد با معماری Alder Lake تغییرات اساسی بدهد!

اولین تصاویر از پردازندۀ نسل بعدی Intel مبتنی بر معماری Alder Lake توسط وب سایت Videocardz لو رفت. تصویر منتشر شده نشان می‌دهد Intel قصد دارد با پردازنده‌های نسل دوازدهم خود که از سوکت و پلتفرم کاملاً جدیدی نیز بهره می‌برد، تغییرات بزرگی ایجاد کند.

اولین تصویر منتشر شده از پردازندۀ Alder Lake
اولین تصویر منتشر شده از پردازندۀ Alder Lake

شرکت Intel تاکنون به صورت رسمی تأیید کرده است که در سال 2021 دو خانوادۀ جدید از پردانده‌های خود را به بازار عرضه خواهد کرد. پردازنده‌های Rocket Lake اولین محصولاتی خواهند بود که از سوکت LGA 1200 پشتیبانی کرده و در نیمۀ اول سال 2021 به بازار عرضه می‌شوند. مجموعۀ دوم، مربوط به سوکت LGA 1700 از خانوادۀ Alder Lake است که برای عرضه در نیمۀ دوم سال 2021 برنامه ریزی شده و جزو اولین پردازنده‌هایی هستند که از لیتوگرافی 10 نانومتری SuperFin یا 10++ (به جای 14 نانومتر) استفاده می‌کنند.

ابعاد بزرگ‌تر پردازندۀ Alder Lake

پردازنده‌های خانوادۀ Alder Lake چیزی فراتر از یک معماری ارتقا یافتۀ ساده هستند. اولین پردازندۀ این سری شامل ترکیبی از هسته‌های کوچک‌تر Atom و بزرگ‌تر Core در یک پکیج خواهد بود. مدار چاپی پردازندۀ جدید در مقایسه با تراشه‌های مربعی شکل مرسوم Intel که در دهه‌های گذشته آن‌ها را تولید کرده، از ابعاد بلندتری برخودار بوده و در تصاویر هم این موضوع قابل مشاهده است. پردازندۀ Alder Lake از ابعاد مستطیل شکل بهره می‌برد و اندازۀ دقیق آن طبق تصویر منتشر شده، 45×37.5 میلی متر است، در حالی که پردازنده‌های فعلی مربع شکل هستند و ابعادی معادل 37.5×37.5 میلی متر دارند.

ابعاد جدید به این معنی است که پردازنده‌های Alder Lake و تمام پردازنده‌های آیندۀ Intel با سوکت‌های فعلی سازگاری نخواهند داشت. با توجه به همین موضوع، پردازندۀ Alder Lake-S به سوکت LGA 1700 نیاز دارد. در قسمت پشتی مدار چاپی هنوز از طرح مشابه با نسل قبل استفاده شده و دارای 1700 پد متصل به بدنه از جنس طلا همراه با آرایۀ بزرگی از خازن‌ها در مرکز مدار چاپی قابل مشاهد است. چیپ ست Alder Lake از ابعاد بزرگ‌تری بهره می‌برد و این احتمال وجود دارد که Intel تراشه‌ای شبیه به طراحی Chiplet شرکت AMD استفاده کند.

مقایسه نسل‌های مختلف پردازنده‌های شرکت Intel
مقایسه نسل‌های مختلف پردازنده‌های شرکت Intel

استفاده از لیتوگرافی 10 نانومتری

پردازنده‌های Alder Lake نه تنها اولین خانوادۀ پردازنده‌های دسکتاپ به شمار می‌روند که از لیتوگرافی 10 نانومتری استفاده می‌کنند، بلکه از روش طراحی جدیدی در توسعه نیز برخوردار هستند. با توجه به چیزهایی که تاکنون بدست آمده، Intel قصد دارد ترکیبی از هسته‌های پردازنده را که بر اساس IPهای مختلف ساخته شده‌اند، در محصولات جدید خود استفاده کند.

پردازنده‌های Alder Lake قرار است با هسته‌های استاندارد Cove به همراه عملکرد بالا در کنار هسته‌های کوچک‌تر Atom که در عین حال کارآمد هستند، ارائه شوند. مدتی است که طراحی بزرگ و کوچک در گوشی‌های هوشمند گنجانده شده، اما Alder Lake قرار است برای اولین بار از چنین طراحی با عملکرد بالا در پردازنده‌های دسکتاپ استفاده کند. هنوز مشخص نیست Intel قصد دارد از کدام نسل معماری Cove یا Atom برای Alder Lake استفاده کند، اما نقشۀ راه این شرکت نشان می‌دهد دو معماری مذکور تا سال 2021 در دسترس قرار می‌گیرند.

این احتمال هم وجود دارد که این هسته‌ها را اولین بار در کامپیوترهای دسکتاپ مشاهده کنیم. با این حال، اگر Intel از معماری فعلی برای Alder Lake استفاده می‌کرد، قطعاً شاهد معماری Willow Cove و Tracemont در این پردازنده بودیم.

برخی از بروزرسانی‌های پردازنده‌های نسل بعدی Intel در سال 2021:

نقشۀ راه CPU Core شرکت Intel
نقشۀ راه CPU Core شرکت Intel
معماری (Core) Golden Cove
  • بهبود عملکرد تک رشته (IPC)
  • بهبود عملکرد هوش مصنوعی (AI)
  • بهبود عملکرد شبکۀ اینترنت/شبکۀ 5G
  • ویژگی‌های امنیتی پیشرفته
معماری Gracemont (Atom)
  • بهبود عملکرد تک رشته (IPC)
  • بهبود فرکانس (سرعت کلاک)
  • بهبود عملکرد وکتور

علاوه بر تراشه‌ها، گفته می‌شود پلتفرم LGA 1700 از جدیدترین فناوری ورودی و خروجی نظیر پشتیبانی از رم‌های DDR5، رابط PCIe 5.0 و قابلیت‌های جدید درگاه تاندربولت و WiFi بهره می‌برد. با این حال، در زمینۀ طراحی تراشه نکتۀ جدیدی وجود ندارد، زیرا شاهد استفاده از چندین SOC با تعداد هستۀ مشابه هستیم، ولی دیدن چنین پردازنده‌ای در خانوادۀ دسکتاپ با عملکرد بالا قطعاً جالب خواهد بود.

منبع
Wccftech
نمایش بیشتر

سهیل حسینی

گیمر، علاقه مند به تکنولوژی و بازی های ویدئویی
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا