سخت افزار

با کارت حافظۀ micro SD یک ترابایتی شرکت Western Digital آشنا شوید

شرکت Western Digital به طور جدی خط تولید تجهیزان ذخیره سازی WD Purple را گسترش داده است

در هفتۀ جاری شاهد اعلام خبری مبنی بر اینکه شرکت Western Digital خط تولید تجهیزات ذخیره سازی سری WD Pruple خود را گسترش داده است بودیم، حالا این شرکت مجموعۀ جدیدی از کارت حافظه‌های سری WD Purple را معرفی کرده است.

کارت حافظه‌های مخصوص سیستم‌های نظارتی

خانوادۀ جدید کارت حافظه‌های این شرکت WD Purple SC QD101 نام دارند و به طور ویژه برای سیستم‌های نظارتی کوچک و اپلیکیشن‌های نظارتی موبایلی (ompact and mobile surveillance applications) طراحی شده‌اند. کارت حافظه‌های جدید در کنار فضای بسیار زیادی که برای ضبط در اختیار کاربر قرار می‌دهند، قادر هستند تا در شرایط محیطی سخت نیز دوام بیاورند. شرکت Western Digital ادعا کرده است که در صورت استفاده صحیح از این کارت حافظه‌ها، حداقل تا 16 سال بدون هیچ مشکلی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که این طول عمر مفید بسیار طولانی‌ای محسوب می‌شود.

خلاصه‌ای از مشخصات فنی کارت حافظۀ WD Purple SC QD101 1TB

کارت حافظه‌های WD Purple SC QD101
کارت حافظه‌های WD Purple SC QD101

کارت حافظۀ یک ترابایتی WD Purple SC QD101 1TB MicroSD بر پایۀ حافظه‌های 96 لایۀ NAND این شرکت که BiCS4 96-layer 3D NAND نام دارند طراحی شده است که به سیستم‌های مانیتورینگ وضعیت کارت حافظه و قابلیت اعلان وضعیت کارت حافظه‌ای که در حال معیوب شدن است، مجهز شده‌ است. کارت حافظۀ مذکور از درگاه UHS-I استفاده می‌کند، بنابراین سرعت خواندن نوشتن متوالی (Sequential) آن با کارت حافظه‌های دیگر این شرکت قابل مقایسه خواهد بود (به طور میانگین سرعت خواندن و نوشتن این کارت حافظه‌ها برابر با 60 مگابایت در ثانیه برای نوشتن و 100 مگابایت در ثانیه برای خواندن است) همچنین از سطح سرعت Class 10 پشیتبانی می‌کند و برچسب UHS Speed Class 1 روی آن به چشم می‌خورد که این تضمین را به کاربر می‌دهد که حداقل به سرعت 10 مگابایت در ثانیه برای نوشتن دست پیدا می‌کند.

کارت حافظۀ WD Purple SC QD101 می‌تواند در دمای محیطی بین -25 تا 85 درجۀ سانتی گراد فعالیت کند و شرایط آب و هوایی بد یا مرطوب هیچ خللی در فعالیت آن ایجاد نخواهند کرد. البته این ویژگی‌ها زیاد هم دور از ذهن نیست چرا که این کارت حافظه برای استفادۀ شبانه روزی طراحی شده است.

عمر مفید بسیار بالا!

شرکت Western Digital اعلام کرده است که چرخۀ نوشتن کارت حافظۀ WD Purple SC QD101 1TB microSD برابر 512 ترابایت است که از نظر استاندارد حافظه‌های SSD عددی زیاد جالبی نیست اما در اینجا سه نکته هستند که باید به آن‌ها بپردازیم. نکته اول اینکه کنترلرهای حافظه‌های SD از LDPCهای پشرفته برپایۀ تکنولوژی ECC پشتیبانی نمی‌کنند در نتیجه این حافظه‌ها نمی‌توانند به اندازۀ حافظه‌های SDD پایدار باشند. نکته دوم هم این است که کارت حافظه‌های مخصوص سیستم‌های نظارتی در اغلب اوقات حداقل سرعت تقویت شده برای نوشتن در حالت متوالی یا Sequential را تضمین می‌کنند و در مقایسه با سایر اپلیکیشن‌های که به صورت تصادفی عمل نوشتن را انجام می‌دهند پایداری بالاتری دارند.(برای مثال در حافظه‌های SDD عملیات نوشتن روی حافظه به صورت Random انجام می‌شود و Sequential نیست).

اما نکته سوم، اگر با سرعت 60 مگابایت در ثانیه مشغول به نوشتن داده در این کارت حافظه باشید 5926 روز یا به عبارتی 16 سال طول می‌کشد تا 512 ترابایت داده روی این کارت حافظه نوشته شود که دقیقاً برابر با طول عمر مفیدی است که شرکت Western Digital برای آن اعلام کرده است.

استفاده از این کارت حافظه‌ها در سیستم‌‌های عادی توصیه نمی‌شود!

نگرانی‌هایی دربارۀ استفاده از این کارت حافظه برای فعالیت‌های عادی و غیر نظارتی وجود دارد، هنگامی که از این کارت حافظه در سیستم‌هایی که عملیات نوشتن را به صورت غیر متوالی یا Non Sequential انجام می‌دهند استفاده کنید ممکن است پس از مدتی برخی از سلول‌های حافظه با مشکل مواجه شوند، چرا که در این سیستم‌ها عملیات نوشتن از نوع Random زیادی انجام می‌شود و این موضوع با بهینه بودن کارت حافظه‌های مذکور که مخصوص سیستم‌های نظارتی هستند در تناقض است.

کارت حافظه‌های جدید شرکت Western Digital در ظرفیت‌های 256 گیگابایت و یک ترابایت عرضه می‌شوند که در ادامه می‌توانید مشخصات فنی کامل آن‌ها را مشاهده کنید.

مشخصات فنی کامل کارت حافظه‌های سری WD Purple SC QD101
مشخصات فنی کامل کارت حافظه‌های سری WD Purple SC QD101

(برای مشاهدۀ تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید)

نظر شما دربارۀ محصولات جدید شرکت Western Digital چیست؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Tom's Hardware
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یه مهندس نرم‌افزار 25 ساله که خورۀ گیم و سخت‌افزاره 👨‍💻
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا