سخت افزار

فناوری DLSS 2.1 شرکت Nvidia از واقعیت مجازی پشتیبانی خواهد کرد

فناوری DLSS تأثیر بسزایی روی کیفیت اجرای بازی‌های آینده خواهد گذاشت

فناوری DLSS در حال تبدیل شدن به یکی از ویژگی‌های بارز کارت گرافیک‎های شرکت Nvidia است. نسخۀ 2.0 این فناوری به تازگی منتشر شده بود و نسخۀ اصلاح شدۀ DLSS 2.1 نیز هم‌اکنون در دسترس است. هم‌چنین، DLSS هم‌اکنون برای دستگاه‌های واقعیت مجازی منتشر شده است.

شرکت Nvidia اعلام کرد، فناوری DLSS 2.1 از واقعیت مجازی پشتیبانی ‌می‌کند. توقعات از این فناوری بالاست، زیرا این ویژگی به شما امکان می‌دهد عملکرد بازی را بدون پایین آوردن جزئیات گرافیکی به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

اجرای بازی‌ها در رزولوشن 8K به همراه فناوری DLSS

با توجه به گفتۀ Nvidia، فناوری DLSS 2.1 از حالت جدید عملکرد فوق‌العاده برای اجرای بازی‌ها در رزولوشن 8K بهره می‌برد. Nvidia هم‌چنین ادعا کرد، DLSS 2.1 کارت گرافیک RTX 3090 را قادر می‌سازد تا بازی‌ها را در رزولوشن 8K با توانایی جدید ارتقا رزولوشن تا 9 برابر اجرا کند. به عبارت دیگر، بازی در رزولوشن 1440p (1440×2560) اجرا می‌شود و سپس مقیاس تصویر آن با استفاده از هوش مصنوعی تا رزولوشن 8K (4320×7680) افزایش پیدا می‌کند.

همان‎طور که حدس زدید، بازی Wolfenstein: Youngblood یکی از اولین عناوینی است که این ویژگی را روی کارت گرافیک RTX 3090 بدست آورده است. Nvidia اعلام کرد DLSS 2.1 جدید از واقعیت مجازی، رزولوشن 8K و رزولوشن پویا پشتیبانی می‌کند. معرفی اولیۀ فناوری DLSS 2.1 به تجربۀ شناور از واقعیت مجازی برای روی هدست‌های نسل بعدی کمک می‌کند.

هدست‌های واقعیت مجازی معمولاً از نرخ ثابت 90 فریم بر ثانیه و رزولوشن 1600×2880 بهره می‌برند و برای بعضی مدل‌ها نظیر Valve Index این مقدار تا 144 فریم بر ثانیه نیز می‌رسد. فناوری DLSS این امکان را به شما می‌دهد تا برای اطمینان از کیفیت و فریم ریت بالا، بازی‌های واقعیت مجازی را به صورت بومی با نصف رزولوشن رندر شده به صورت هوشمندانه مقیاس بندی کند.

DLSS 2.1 چگونه کار می‌کند؟

فناوری DLSS (Deep Learning Super Sampling)، یک روش مفهومی عمیق بوده که توسط Nvidia توسعه یافته است و از یک هوش مصنوعی برای بهبود رندر کردن فریم ریت استفاده می‌کند. این فناوری، باید بصورت جداگانه بر اساس هر بازی اضافه شود. با اجرای بازی در رزولوشن پایین‌تر و افزایش مقیاس تصویر با با جزئیات تقریباً یکسان باعث افزایش عملکرد قابل توجهی هنگام فعال شدن این قابلیت خواهد شد.

این فناوری بر اساس هسته‌های Tensor ساخته شده که در کارت گرافیک‌های سری ‘RTX 30 و ‘RTX 20 شرکت Nvidia وجود دارد و امکان افزایش عملکرد تا 70 درصد را فراهم می‌کند.

منبع
Guru3D
نمایش بیشتر

سهیل حسینی

گیمر، علاقه مند به تکنولوژی و بازی های ویدئویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا