سخت افزار

عرضۀ بسیار محدود کارت‌ گرافیک‌های RTX 30′ Ampere تا پایان سال 2020

اگر برای خرید یک کارت گرافیک جدید از سری RTX 30' Ampere برنامه ریزی می‌کنید، بهتر است پیش‌خرید کنید!

یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث شد انویدیا برای کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere از نود 8 نانومتری شرکت سامسونگ به جای نود 7 نانومتری شرکت TSMC استفاده کند، محدودیت‌های شرکت TSMC در تیراژ تولیدی چیپ‌های خود بود. اما اخیراً، Anthony Garreffa گزارشی در سایت Tweak Town منتشر کرده است که بر طبق آن، موجودی کارت گرافیک‌های جدید تا پایان سال 2020 به شدت محدود خواهد بود و اگر برای خرید آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنید، بهتر است که کارت مورد نظر خود را پیش‌خرید (Preorder) کنید.

کاهش شدید عرضه، درست همزمان با افزایش شدید تقاضا

منبعی که Anthony با استناد به آن این گزارش را نوشته است، عقیده دارد که انویدیا از حداکثر ظرفیت تولید چیپ توسط شرکت سامسونگ، نامطمئن است و قصد ندارد کیفیت محصولاتش را فدای تیراژ تولید آن‌ها کند. به همین دلیل، این دو شرکت توافق کرده‌اند که تیراژ چیپ‌های تولیدی مخصوص RTX 30′ Ampere کاهش یابد تا سامسونگ برای افزایش ظرفیت تولید چیپ‌های 8 نانومتری خود، زمان کافی داشته باشد.

این تصمیم، از نظر تجاری یک تصمیم بسیار حساس است؛ چراکه به راحتی منجر به افزایش شدید قیمت محصولات سری 3000 شرکت انویدیا خواهد شد. کسانی که امروز، موجودی محدود محصولات جدید را پیش‌خرید می‌کنند، برای تعطیلات سال نوی میلادی که تقاضا برای قطعات کامپیوتر بسیار بالاست، آن‌ها را بسیار گران‌تر از قیمت تعیین شده توسط انویدیا خواهند فروخت.

Anthony در گزارش خود، بدین گونه به این مسئله اشاره می‌کند:

اما یک مسئله‌ای هست، که می‌خواهم مطمئن شوم آن را به شما گفته‌ام و این مسئله، خبری است که از یک منبع آگاه دریافت کرده‌ام. این منبع به من گفته‌است که پس از آغاز فروش محصولات جدید و اتمام موجودی، «هیچ عرضه‌ای تا پایان سال جاری میلادی وجود نخواهد داشت». اولین موج عرضه قرار است محدود باشد؛ خیلی، خیلی محدود. آن‌قدر محدود که می‌توان گفت، سال‌هاست که عرضه‌ای بدین محدودی برای یک قطعۀ کامپیوتری وجود نداشته است.

یک منبع دیگر، خبر بسیار بدتری نیز به من داده است، اما قبل از در میان گذاشتن آن با شما، قصد دارم آن‌را کامل‌تر کنم. فعلاً در همین حد به من گفته شده که موجودی محصولات جدید انویدیا، در چند ماه آتی بسیار محدود خواهد بود. چرا؟ بدین علت که حداکثر ظرفیت تولید چیپ‌های 8 نانومتری سامسونگ هنوز مشخص نیست و دو شرکت، قصد ندارند تا قبل از افزایش قطعی این ظرفیت، تیراژ بالایی از محصولات جدید را تولید کنند.

کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere یک پیروزی بزرگ برای انویدیا به حساب می‌آیند. هر سه محصولی که به تازگی معرفی شده‌اند (حتی ضعیف‌ترین آن‌ها که RTX 3070 باشد)، از پرچمدار پیشین، RTX 2080 Ti قدرتمند‌تر هستند! این اتفاق، آخرین بار در سال 2004 میلادی افتاده و اکنون، پس از شانزده سال مجدداً با Ampere تکرار شده است. در مورد RTX Ampere در اینجا بیشتر بخوانید.

به نظر می‌رسد که این سیاست عجیب، ادامۀ همان جنگ قدیمی است!

چه خبر از تیم قرمز، حال Big NAVI چطور است؟

انتظار نمی‌رود که کارت گرافیک‌های Big NAVI شرکت AMD بتوانند شانه به شانۀ این حجم توان پردازش در معماری Ampere حرکت کنند. به احتمال زیاد، انویدیا تیراژ انبوه محصولات خود را در آستین پنهان نگاه داشته است تا آس خود را به وقت نیاز، رو کند! با این سیاست، حتی اگر مدل‌های Big NAVI ارزش خرید بیشتری نسبت به میان‌رده‌های Ampere داشته باشند، موجودی بیشتر در بازار می‌تواند انویدیا را نجات دهد.

Anthony در گزارش خود، عنوان کرده است که AMD فکر می‌کند عرضۀ زودهنگام Big NAVI، موجب تحمیل هزینه‌های اضافی تحقیقات و توسعه (R&D) و برای بار دیگر، باعث تأخیرهای پیاپی در عرضۀ مدل‌های مورد انتظار خواهد شد.

با چشم پوشی از تمامی این احتمالات ترسناک، Ampere براستی یک انقلاب در این فناوری به حساب می‌آید و با استفاده از نود 8 نانومتری سامسونگ، امیدواریم که کارت گرافیک به اندازۀ کافی برای همه موجود باشد. البته اگر این پیش‌بینی‌ها درست باشند، برای این که یک عدد کارت گرافیک RTX 3000 در کامپیوتر خود داشته باشید باید تا فرا رسیدن سال 2021 میلادی منتظر بمانید!

منبع
سایت wccftech
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا