سخت افزار

شرکت Nvidia: معماری Ampere دو برابر معماری Turnig قدرت دارد

معماری امپر پرش بزرگی نسبت به تورینگ است

شب گذشته شرکت Nvidia در جریان برگزاری رویداد آنلاینی از سه کارت گرافیک جدید خانوادۀ RTX 30 رونمایی کرد و در این رویداد به طور رسمی اعلام کرد که معماری جدید Ampere این شرکت دو برابر معماری قدیمی آن‌ها یعنی Turnig قدرت دارد و تا دو برابر بیشتر عملیات به ازای هر کلاک ارائه می‌دهد.

جن‌سون هوانگ (Jensen Huang)، مدیرعامل شرکت Nvidia، در رویداد آنلاینی که برگزار شد جزئیات و اطلاعات بسیار جالبی از معماری Ampere را منتشر کرد. بر اساس گفته‌های آقای هوانگ پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری Ampere، قادر هستند به میزان دو برابر عملیات به ازای کلاک بیشتری در مقایسه با نسل قبلی خود ارائه کنند. به لطف معماری Ampere قدرت پردازشی تک‌دقتی (32FP (Single Precision کارت گرافیک‌های جدید شرکت Nvidia به عدد 30 TFLOPs (ترافلاپس) رسیده است که رقمی درخور توجه است.

اطلاعات سه بعدی از معماری امپر

براساس اطلاعاتی که شرکت Nvidia ارائه کرده است معماری Ampere در زمینۀ رهگیری پرتو یا Ray Tracing عملکرد دو برابری نسبت به معماری Turing ارائه می‌کند و همچنین عملکرد رستر (Rester) آن نیز دو برابر نسل پیشین است. برای مثال در کارت گرافیک جدید RTX 3090 نسبت به مدل RTX 2080Ti ما شاهد عملکرد دو برابری در زمینۀ Ray Tracing و Rester Performance هستیم. کارت گرافیک‌های جدید شرکت Nvidia با 30 ترافلاپس قدرت و قیمتی ارزان تر از نسل قبلی خود به شما قدرت پردازشی بیشتری ارائه خواهند کرد.

دیشب چخبر بوده است؟

شرکت Nvidia در رویداد شب گذشتۀ خود چند بنچمارک نیز از عملکرد کارت گرافیک‌‌های جدید خود به نمایش گذاشت تا نشان دهد هسته‌های رهگیری پرتو در صحنه‌هایی که کاملا حاوی رهگیری پرتو هستند، چطور عمل خواهند کرد. در معماری Turing در هنگام استفاده از فناوری رهگیری پرتو ما شاهد اتلاف عملکرد رستر بودیم اما در معماری جدید Ampere دیگر این مسئله وجود ندارد. نتایج بنچمارک‌های مذکور را می‌توانید در تصاویری که در ادامه قرار داده شده مشاهده کنید.

مقایسۀ عملکرد دو معماری در بازی‌های مختلف
مقایسه عملکرد RTX در امپر و تورینگ

در نهایت می‌توان گفت شرکت Nvidia در نسل جدید کارت گرافیک‌های خود تمام تلاش خود را کرده تا کاربران با پرداخت هزینۀ کمتر شاهد عملکرد بهتری از کارت گرافیک خود باشند. قدرت پردازشی بالای معماری Ampere در نهایت سبب این می‌شود که در آینده شاهد عرضۀ بازی‌هایی با کیفیت گرافیکی بالاتر باشیم و از دنیای بازی‌های ویدیویی لذت بیشتری ببریم. نظر شما دربارۀ معماری جدید Ampere چیست؟

منبع
سایت wccftech
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یک مهندس نرم افزار گیمر 25 ساله، که خیلی به صنعت بازی سازی و IT علاقه داره 🙂 منو در شبکه‌های اجتماعی با اسم whoismriman می‌تونید پیدا کنید.
0 0 رای
Article Rating
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 Comments
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا