سخت افزار

خبری از درگاه VirtualLink در RTX Ampere نخواهد بود

حذف درگاه اختصاصی هدست‌های واقعیت مجازی (VR) از کارت گرافیک‌های جدید انویدیا

در میانه‌های سال 2018 میلادی، شرکت انویدیا تصمیم به تعبیۀ یک رابط اتصال جدید برای هدست‌های واقعیت مجازی (VR) از طریق یک درگاه USB-C به نام VirtualLink گرفت. این رابط اتصال، قرار بود این هدست‌ها را تنها از طریق یک کابل به کامپیوترها متصل کند. اما اکنون به نظر می‌رسد که انویدیا، تصمیم به عدم استفاده از این درگاه در کارت گرافیک‌های جدید خود گرفته است. به عنوان سندی برای تأیید این ادعا، می‌توان به بسته شدن صفحۀ اینترنتی ائتلاف VirtualLink اشاره کرد.

استفاده از تنها یک کابل؛ تصمیمی که به خوبی حمایت شد

اولین نسل هدست‌های VR از طریق سه عدد کابل به سیستم متصل می‌شدند: یک کابل HDMI و یا DisplayPort برای انتقال صدا و تصویر، یک اتصال USB برای حسگر‌ها و کابل تأمین برق. استفاده از این سه اتصال، در سال 2018 میلادی خیلی مورد پسند و قابل قبول نبود و درنهایت تصمیم به استفاده از تنها یک عدد اتصال USB Type-C گرفته شد. منتهی این اتصال، باید حتماً از نسخۀ 1.3 می‌بود و از اتصال حفاظت شده استفاده می‌کرد و به طریق خاصی متصل می‌شد.

این ائتلاف، در آن زمان توسط بسیاری از اصحاب فناوری‌های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) مانند مایکروسافت، فیسبوک، AMD، Valve، HTC و صدالبته شرکت انویدیا حمایت شد. اما به نظر می‌رسد که این حمایت‌ها، نتوانستند رابط VirtualLink را به ثمردهی برسانند.

حمایت ناکافی، قاتل VirtualLink

انویدیا اولین شرکتی بود که رابط VirtualLink را برای اولین بار در نسل اول کارت گرافیک‌های RTX 20′ Turing خود، به صورت یک درگاه USB-C در پشت کارت‌ها تعبیه کرد، اما کارت گرافیک‌های نسل دوم RTX 20′ Super، از این درگاه پشتیبانی نکردند و به نظر می‌رسد که از این درگاه در کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere که چندی پیش معرفی شدند نیز، خبری نخواهد بود.

شرکت AMD هیچ گاه از خروجی VirtualLink در کارت گرافیک‌های مرجع Radeon RX5000 خود استفاده نکرد. علاوه بر این، جدیدترین هدست‌های VR مانند HTC Vivo Cosmos، Facebook Oculus Rift S و Valve Index نیز از این فناوری پشتیبانی نمی‌کنند. شرکت Valve تلاش کرد تا برای هدست Index خود یک آداپتور VirtualLink طراحی کند، ولی به غیر قابل اعتماد بودن این درگاه، قید استفاده از آن را در آگوست سال 2019 زد.

در حقیقت، تنها هدستی که در حال حاضر از این فناوری پشتیبانی می‌کند، هدست Oculus Quest است که یکی از بهترین هدست‌های واقعیت مجازی حال حاضر دنیاست. این هدست، از طریق نرم افزار Oculus Link و یک کابل پیشرفته به کامپیوتر متصل می‌شود. از لحاظ فنی، در اصل این اتصال هم VirtualLink واقعی نیست و فقط از پورتی که برای VirtualLink تعبیه شده بود، استفاده می‌کند.

بسته شدن وبسایت، دلیلی دیگر بر پایان راه VirtualLink

گویا انویدیا تنها شرکتی نیست که علاقه‌اش به این فناوری را از دست داده است. وبسایت رسمی این ائتلاف نیز ماه‌هاست که به صفحۀ ویکی‌پدیای آن، منتهی می‌شود. اگر این یک دلیل واضح برای منقضی شدن این فناوری نیست، پس چیست؟!

خداحافظ VirtualLink…

در حالی که هنوز مشخصات این فناوری هنوز در دسترس هستند، بدون حمایت غول‌های حامی آن مانند انویدیا و تولیدکنندگان بزرگ هدست‌های VR، این رابط برای همیشه فراموش خواهد شد.

اما این، پایان راهی برای اتصال هدست‌های واقعیت مجازی از طریق یک کابل در آیندۀ پیش رو نیست؛ چرا که فناوری‌هایی نظیر USB 4.0 و Tunderbolt 4 در دست توسعه هستند که پهنای باند زیاد و مجموعه‌ای متنوع از قابلیت‌ها را با شرط و شروط کمتری ارائه می‌دهند. آیا این رابط‌ها، خواهند توانست باری که VirtualLink نتوانست حمل کند را به مقصد برسانند؟

منبع
تامز هاردویر
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا