سخت افزار

تصاویر پیش نمونۀ یک کارت گرافیک AMD Big Navi منتشر شد

به نظر می‌رسد که در برخی مدل‌های این سری شاهد 16 گیگابایت حافظۀ GDDR6 خواهیم بود

شرکت AMD اخیراً خبر از تاریخ معرفی رسمی معماری‌های Zen 3 و Big Navi داده است که به ترتیب، پردازنده‌ها و کارت گرافیک‌های جدید این شرکت بر پایۀ آن‌ها ساخته خواهند شد. مطابق اطلاعیۀ این شرکت انتظار می‌رود که در روز بیست و هشتم ماه اکتبر سال جاری، RX 6000 Big Navi بالاخره معرفی شود. البته که بازار شایعات تا پیش از اعلام این تاریخ هم داغ بود؛ ولی از امروز، هیجان به اوج خودش می‌رسد!

پیش نمونۀ یکی از مدل‌های Big Navi

تصویر منسوب به یکی از پیش نمونه‌های Big Navi

آخرین و تازه ترین این شایعات از تالار‌های گفت و گوی Bilibili آغاز می‌شوند. در این تالار گفت و گو تصویری منتشر شده که منسوب به یک کارت گرافیک از سری RX 6000 معروف به Big Navi است. بسیار احتمال می‌رود که تصویر، متعلق به پیش نمونۀ یکی از مدل‌های این سری باشد. ولی می‌توان گفت که منبع غیر قابل اعتمادی این تصویر را منتشر کرده است و اطلاعات چندان ارزشمندی هم از آن استخراج نمی‌شود.

در تصویر می‌بینیم که یک برچسب به پشت کارت مذکور چسبانده شده است. از روی این برچسب، عبارت «Typical Samsung 16Gb» خوانده می‌شود که اشاره به استفاده از 16 گیگابایت حافظۀ تولیدی شرکت سامسونگ دارد. می‌توانیم استفاده از هشت عدد چیپ حافظه را از مدارات پشت کارت تشخیص دهیم که حافظۀ کل آن برابر 16 گیگابایت می‌تواند باشد.

در کنار برچسبی که در مورد آن صحبت کردیم، برچسب دیگری نیز قرار دارد که نوشتۀ «Eng. Sample, Typical XT AB ASIC»، البته اگر درست خوانده باشیم، روی آن چاپ شده است. البته که هر کسی می‌تواند به پشت هر کارت گرافیکی که دم دستش است، این برچسب‌ها را بچسباند.

احتمالاً Big Navi به پرچمداران Ampere نزدیک هم نمی‌شود!

دو برچسب در پشت این کارت

اگر این 16 گیگابایت حافظۀ احتمالی از طریق یک رابط «باس» 256 بیتی فعالیت کند، حداکثر شار ورود و خروج اطلاعات از آن به هیچ وجه رقم بالایی نخواهد بود و این کارت، به RTX 3080 و 3090 حتی نزدیک هم نمی‌شود!

اما هنوز هیچ تأییدی مبنی بر پرچمدار بودن این کارت وجود ندارد. می‌دانیم که این کارت، پیش نمونۀ یکی از محصولات شرکت AMD است؛ این را از نحوۀ خاص نصب خنک کنندۀ پردازنده و نگهدارندۀ آن در عکس متوجه می‌شویم (این شیوۀ نصب، مخصوص پیش نمونه‌ها است).

می‌توان گفت که این کارت، بزرگ ترین و قدرتمند ترین مدل این سری نیست؛ چرا که اگر AMD می‌خواهد Big Navi رقیبی برای Ampere باشد، باید آن را به حافظه‌های سریع‌تر و حجیم‌تری تجهیز کند. ممکن است که همۀ اطلاعات و مشخصات فوق، مربوط به یک مدل میان ردۀ رو به بالا از سری RX 6000 باشند و AMD برای پرچمداران این سری از حافظه‌های HBM (مانند RX Vega که چندان موفق هم نبود) استفاده کند.

منبع
Tom's Hardware
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا