سخت افزار

نهایت قدرت معماری Ampere در محصولات Quadro RTX

نسل جدید کارت گرافیک‌های صنعتی Quadro RTX نهایت توان معماری جدید را آزاد می‌کنند...

عرضۀ کارت گرافیک‌های GeForce RTX 30′ Ampere شرکت انویدیا در شرف آغاز است و حال، بنابر آخرین اخبار منتشر شده، این شرکت به زودی از کارت گرافیک‌های محاسباتی Quadro RTX Ampere نیز رونمایی خواهد کرد.

نهایت قدرت سیلیکون GA102 در نسل جدید کارت گرافیک‌های Quadro RTX

کارت گرافیک‌های Quadro RTX که برای اولین بار بر پایۀ معماری Turing توسعه یافتند، اکنون در شرف ارتقا یافتن بر پایۀ معماری جدید Ampere هستند. اخیراً تصویری از حساب توییتر «Moore’s Law is Dead» در سایت Videocardz منتشر شده که حاوی مشخصات یک کارت گرافیک است. منتشر کنندۀ تصویر عقیده دارد که این مشخصات، مربوط به یک کارت گرافیک از نسل جدید Quadro RTX و مجهز به یک نسخۀ بدون دستکاری از سیلیکون GA102 Ampere است.

تصویر مذکور در حساب توییتر Videocardz

این تصویرِ فاش شده که در مورد آن صحبت می‌کنیم، از محیط نرم افزار NVIDIA Control Panel گرفته شده و حاوی برخی مشخصات اصلی کارت گرافیک مورد بحث است. هیچ اطلاعاتی از نام این کارت گرافیک نداریم، ولی تحلیل‌ حساب توییتر Kopite7Kimi می‌گوید که شاید این کارت گرافیک Quadro RTX A6000 نامیده شود و در آینده، شاهد کارت گرافیک پرچمدار Quadro RTX A8000 نیز می‌توانیم باشیم.

کارت گرافیک Quadro RTX A6000

مطابق اطلاعات تصاویر مذکور، این کارت گرافیک مجهز به 10752 هستۀ CUDA کنترل شده توسط 84 واحد پردازش استریم (SM) خواهد بود. قلب تپندۀ این کارت گرافیک، یک نسخۀ دست نخورده از چیپست GA102 (به کار رفته در کارت گرافیک RTX 3090) است؛ چرا که شمار هسته‌های آن، دو درصد بیشتر از پرچمدار گیمینگ «امپر» به نظر می‌آید. صدالبته که اثرگذاری این افزایش تعداد هسته و عدم دستکاری در چیپست GA102، به فرکانس فعالیت آن بستگی دارد. مطابق این اطلاعات، کارت گرافیک Quadro RTX A6000 در فرکانس افزایشی 1860 مگاهرتز فعالیت می‌کند که معادل 40 «ترافلاپ» قدرت پردازشی خواهد بود.

به سراغ حافظه‌های این اَبَرقدرت سری Ampere می‌رویم. این کارت گرافیک احتمالاً از 48 گیگابایت حافظۀ GDDR6 از طریق یک رابط «باس» 384 بیتی استفاده کند که پهنای باند معادل آن، در حدود 768 گیگابایت بر ثانیه خواهد بود. پهنای باند این پیکربندی حافظه، کماکان کمتر از حافظه‌های کارت گرافیک RTX 3090 با آن پهنای باند 936 گیگابایت بر ثانیه‌ای است، چرا که کارت گرافیک RTX 3090 از حافظه‌های GDDR6X بهره می‌گیرد. این قطعاً یک انتخاب هیجان انگیز است و بدین معناست که می‌توانیم در سال آینده با پرچمداران سری Quadro RTX مجهز به حافظه‌های GDDR6X نیز ملاقات کنیم؛ چرا که تولید انبوه این حافظه‌ها قرار است از اوایل سال 2021 میلادی آغاز شود. در کنار هم چیدن این اطلاعات، به ما خبر از نسل نوین Titan RTX نیز ‌می‌دهد؛ که هنوز هیچ خبر و مشخصاتی از آن در دست نداریم.

آیا سیلیکون GA102 نهایت توان معماری Ampere است؟

نقشۀ سیلیکون GA102 Ampere

دیگر مسئله‌ای که هنوز در آن سوال وجود دارد، این است که آیا شرکت انویدیا می‌خواهد برای پرچمداران سری Quadro و Titan همان چیپست GA102 را مورد بهسازی و افزایش توان قرار دهد، یا اینکه چیپست قدرتمندتر GA100 را متولد کند؟ نظر شما چیست، به نظر شما قلب تپندۀ قدرتمندترین کارت گرافیک سال 2021 چه چیپستی خواهد بود؟ دیدگاه خود را حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Wccftech
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
Article Rating
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 Comments
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا