سخت افزار
موضوعات داغ

از کارت گرافیک‌های RTX 3090, 3080, 3070 رسماً رونمایی شد

انتظار به پایان رسید! خانوادۀ RTX 30 شرکت انویدیا رسماً رونمایی شد

شرکت Nvidia شب گذشته در جریان برگزاری رویدادی آنلاین از خانوادۀ جدید کارت گرافیک‌های خود رونمایی کرد، سه کارت گرافیک غول پیکر با نام‌های RTX 3090, RTX 3080 و RTX 3070 که قوی‌ترین مدل این خانوادۀ یعنی RTX 3090 به عنوان پرچمدار محصولات جدید شرکت Nvidia برچسب قیمتی معادل 1500 دلار دارد.

تمرکز ویژۀ معماری Ampere بر رهگیری پرتو یا Ray Tracing

نسل جدید کارت گرافیک‌های شرکت Nvidia برپایۀ معماری Ampere طراحی و ساخته شده‌اند و تمرکز ویژۀ به حوزۀ رهیگیری پرتو یا Ray Tracing دارند. شرکت Nvidia در رویداد شب گذشتۀ خود جزئیات زیادی از بهبودها و تغییراتی که در خانوادۀ RTX 30 در زمینۀ رهگیری پرتو انجام داده را اعلام کرده است. طبق گفته‌های شرکت Nvidia سه کارت گرافیک جدید این شرکت بهبودهای زیادی را به خود دیده‌اند و قدرت پردازشی بسیار بالاتری نسبت نسل قبلی خود یعنی خانوادۀ RTX 20 دارند. همچنین بر اساس ادعاهای شرکت Nvidia کارت گرافیک پرچمدار این شرکت 50% عملکرد بهتری نسبت به مدل RTX Titan دارد و حتی قادر است تا بازی‌های روز دنیا را با وضوح تصویر 8K با نرخ بروزرسانی تصویر 60 فریم بر ثانیه اجرا کند. بنابراین کارت گرافیک RTX 3090 قطعا جایگزین کاملا مناسبی برای RTX Titan خواهد بود.

حافظۀ سریعتر از نوع GDDR6X و سیستم خنک کنندۀ جدید

شرکت Nvidia اعلام کرده است که کارت گرافیک جدید RTX 3090 از همان حافظۀ GDDR6X که در کارت گرافیک RTX Titan به کار گرفته شده بهره می‌برد اما سرعت بیشتری از آن ارئه می‌کند. کارت گرافیک RTX 3090 به یک حافظۀ 24 گیگابایتی از نوع GDDR6X مجهز شده است و طراحی منحصر به فردی نسبت به نسل قبلی خود دارد، در این کارت گرافیک شاهد یک فن خنک کننده در قسمت بالا و یک فن خنک کننده در زیر کارت گرافیک هستیم که با چینش Push and Pull بر روی کارت گرافیک قرار گرفته‌اند. شرکت Nvidia معتقد است که این فن‌ها نسبت به مدل‌های قبلی 10% صدای کمتری تولید می‌کنند و تا 30% حرارت بیشتری را از کارت گرافیک مهار می‌کنند.

شرکت Nvidia تصمیم دارد پرچمدار امسال خود یعنی RTX 3090 را با قیمت 1,499 دلار عرضه کند، با توجه به این موضوع قیمت این کارت گرافیک گران تر از قیمت 1,299 دلاری مدل RTX 2080Ti و ارزان تر از قیمت 2,499 دلاری RTX Titan در زمان عرضۀ آن‌ها خواهد بود. کارت گرافیک مذکور در تاریخ 24 سپتامبر 2020 (3 مهر ماه 1399) به صورت رسمی روانۀ بازار خواهد شد.

اما عضو دوم این خانوادۀ غول پیکر، RTX 3080

دومین عضو خانوادۀ Ampere که شب گذشته معرفی شدند، RTX 3080 نام دارد. با اینکه در نسل گذشته سری 2080 به عنوان پرچمدار محسوب می‌شدند اما این کرات گرافیک پرچمدار امسال نیست ولی در دستۀ کارت گرافیک‌های بالارده قرار می‌گیرد. RTX 3080 به طور جدی چیزی کمتر از پرچمداران نسل قبلی ندارد و از نظر قدرت پردازشی و عملکر کلی از بسیار از آن‌ها قدرتمندتر است. شرکت Nvidia می‌گوید کارت گرافیک RTX 3080 دوبرابر قدرت بیشتری نسبت به مدل RTX 2080 دارد البته این نکته را در نظر بگیرید که در اینجا منظور مدل عادی RTX 2080 هست.

مشخصات فنی RTX 3080 و قیمت آن

کارت گرافیک RTX 3080 به حافظۀ 10 گیگابایتی از نوع GDDR6X مجهز شده که سرعت کلاک آن تا 19 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد و بر اساس گفته‌های شرکت Nvidia این کارت گرافیک قادر است تا بازی‌های روز دنیا را با استاندارد رزولوشن 4K با نرخ بروزرسانی 60 فریم در ثانیه اجرا کند. برچسب قیمتی که بر روی این کارت گرافیک زده شده رقم 699 دلار را نشان می‌دهد، یعنی هم قیمت با کارت گرافیک RTX 2080 Super در زمان عرضۀ آن. کارت گرافیک RTX 3080 در تاریخ 17 سپتامبر 2020 (27 شهریور ماه 1399) به بازار عرضه خواهد شد.

عضو سوم این خانوادۀ RTX 3070، ارزان ترین کارت گرافیک شرکت Nvidia

برویم به سراغ کارت گرافیک سوم این خانوادۀ که توسط شرکت Nvidia معرفی شد. RTX 3070 به عنوان ارزان ترین عضو خانوادۀ جدید شناخته می‌شود اما این ارزان بودن به معنی ضعیف بودن آن نیست. مدل سوم این خانوادۀ  به حافظۀ 8 گیگابایتی از نوع GDDR6 مجهز شده که سرعت کلاک آن روی 16 گیگابیت بر ثانیه تنظیم شده است. مشخصات این کارت گرافیک شباهت زیادی به مدل RTX 2080Ti دارد و تنها تفاوت آن کاهش میزان اندکی حافظۀ VRAM است. در مدل RTX 2080Ti شاهد 11 گیگابایت حافظه بودیم اما در اینجا تنها 8 گیگابایت حافظۀ VRAM داریم. با این حال باز هم RTX 3070 گزینۀ مناسب‌تری به نظر می‌رسد و دلیل آن هم قیمت 499 دلاری آن است! قیمتی تقریباً نصف قیمت مدل RTX 2080Ti.

شما پرداخت هزینۀ بسیار کمتر به قدرت پردازشی و عملکرد نهایی در حد و اندازۀ RTX 2080Ti دست پیدا خواهید کرد. کارت گرافیک RTX 3070 دارای 5,888 هستۀ CUDA بوده و قدرت پردازشی آن در رهگیری پرتو یا Ray Tracing برابر 40 RT TFLOPS است. کارت گرافیک مذکور کمی پس از دو برادر بزرگ‌تر خود معرفی خواهد شد، انتظار می‌رود در ماه اکتبر (مهر و آبان 1399) شاهد عرضۀ رسمی آن باشیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره این نسل، از اینجا با ما همراه باشید.

شرکت Nivida در معماری Ampere بهبودهای زیادی را انجام داده است

شرکت Nvidia در جریان برگزای رویداد آنلاین خود جزئیات زیادی از بهبودهایی که در معماری Ampere انجام داده است را اعلام کرد. هسته‌های CUDA در کارت گرافیک‌های جدید شرکت Nvidia قدرت پردازشی اصلی را فراهم می‌کنند، شرکت Nvidia از این هسته‌ها با نام « چند پردازندۀ جریانی» یا Bulk یاد کرد. هسته‌های جدید در معماری Ampere در مقایسه با معماری نسل قبلی یعنی Turing دو برابر قدرت بیشتری ارائه می‌کنند.

همکاری شرکت Nvidia و Micron در ساخت نسل جدید RTX 30

شرکت Nvidia در ساخت کارت گرافیک‌های جدید خود با شرکت Micron همکاری داشته است. حافظۀ استفاده شده در این خانوادۀ ساخت شرکت Micron است که در دو مدل این خانوادۀ شاهد استفاده از حافظۀ GDDR6X و در عضو سوم که RTX 3070 است شاهد استفاده از حافظۀ GDDR6 بودیم. کارت گرافیک‌های جدید سری Ampere مبتنی بر لیتوگرافی هشت نانومتری شرکت سامسونگ تولید شده‌اند و از RTX IO بهره می‌برند. قابلیت RTX IO قادر است تا حداکثر 100 برابر عملکرد I\O را در مقایسه با هارد درایوها افزایش دهد و همچنین با Microsoft Direct Storage Windows API نیز کار می‌کند تا از این طریق بتوان برخی از وظایف پردازندۀ مرکزی سیستم (CPU) را به عهدۀ پردازندۀ گرافیکی بگذاریم.

خبر خوش برای کسانی که از تلویزیون‌های 8K استفاده می‌کنند

کارت گرافیک‌های جدید شرکت Nvidia از کانکتور HDMI 2.1 برای ارائه استاندارهای تصویر 8K با نرخ بروزرسانی‌های 120 و 60 فریم بر ثانیه استفاده می‌کنند که این ویژگی برای کسانی که از تلویزیون‌های 4K و 8K استفاده می‌کنند خبر خوبی است. کارت گرافیک‌های سری Ampere اولین کارت گرافیک‌هایی هستند که به صورت مستقل از CODEC تصویری AV1 پشتیبانی می‌کنند، این CODEC تصویری را می‌توان جایگزینی برای HEVC/VCC به حساب آورد. تا قبل از معرفی خانوادۀ RTX 30 سخت افزاری برای استفادۀ حرفه‌ای از CODEC تصویری AV1 در بازار موجود نبود اما از این پس باید شاهد استفاده بیشتری از این CODEC باشیم.

قابلیت‌های نرم افزاری جدید در خانوادۀ RTX 30

شرکت Nvidia در جریان برگزاری رویداد آنلاین خود قابلیت‌های نرم‌افزاری جدیدی را نیز معرفی کرد. قابلیت‌هایی نظیر Reflex، Broadcast و Omniverse Machinima که به طور ویژه برای بهینه سازی و اندازه گیری تأخیر تولید شده‌اند. براساس ادعای شرکت Nvidia با استفاده از این قابلیت‌های نرم‌افزاری می‌توان به میزان 50% تأخیر در اجرای بازی‌هایی مانند Apex Legends، Call of Duty: Warzone، Valorant و Fortnite را کاهش داد. قابلیت Nvidia Reflex Latency Analyzer به عنوان زیرمجموعۀ این قابلیت‌ها قادر است دستورات ورودی ماوس (Mouse) را شناسایی کرده و سپس زمانی را که برای تغییر پیکسل‌ها بر روی صفحه نمایش لازم است را اندازه‌ گیری کند. این قابلیت قرار است در تمامی مانیتورهایی که از ویژگی Nvidia G-Sync با 360 هرتز سرعت بروزرسانی تصویر پشتیبانی می‌کنند وجود داشته باشد.

Nvidia Btoadcast:

Nvidia Broadcast پلاگین جدید شرکت Nvidia در کارت گرافیک‌های سری RTX 30 که می‌تواند کیفیت میکروفون‌ها و وب‌کم‌ها را با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و جلوه‌هایی که از پیش طراحی شده‌اند تقویت کند. این پلاگین امکاناتی نظیر حذف نویز صدای اطراف از میکروفون و جلوه‌هایی برای پس زمینۀ شما در وب‌کم را ارائه می‌کند. Nvidia Omniverse Machinima قابلیت جدید و هیجان انگیزی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از بازی‌ها ویدئوهای سینمایی ویژه‌ای تولید کنند. شرکت Nvidia اسامی تعدادی از بازی‌هایی که از این قابلیت جالب پشتیبانی می‌کنند را اعلام کرد؛ Fortnite، Call of Duty Black Ops: Cold War از جمله بازی‌هایی هستند که نام آن‌ها توسط شرکت Nvidia اعلام شد.

در آخر از هر دیدگاهی که به خانوادۀ جدید شرکت Nvidia نگاه کنید شاهد انبوهی از بهبودها و ویژگی‌های جدید خواهید بود. شرکت Nvidia اعلام کرد که نسخه‌های Founders Edition این کارت گرافیک‌ها را از طریق وبسایت رسمی خود عرضه خواهد کرد. نظر شما چیست؟ آیا با معرفی کارت گرافیک‌های RTX 3090, 3080, 3070 به ارتقاء و یا خرید کارت گرافیک جدید فکر می‌کنید؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراگ بگذراید.

منبع
سایت جی اس ام آرنا
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یک مهندس نرم افزار گیمر 25 ساله، که خیلی به صنعت بازی سازی و IT علاقه داره 🙂 منو در شبکه‌های اجتماعی با اسم whoismriman می‌تونید پیدا کنید.
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا