سخت افزار

محصولات EK نشان می‌دهند RTX 3080 و 3090 از PCB یکسان استفاده می‌کنند

شرکت EKWB به قول خود عمل کرد، ولی اسرار غافلگیرکننده‌ای را نیز فاش کرد!

می‌دانیم که کارت‌ گرافیک‌های RTX 30′ Ampere، مخصوصاً در مدل‌های رده بالا مانند RTX 3080 و RTX 3090، هیولاهایی داغ و پرمصرف خواهند بود. وقتی که پای یک کارت گرافیک داغ در میان است، هیچ چیزی مانند خنک‌ کردن با مایع (Liquid Cooling) برای خوره‌های اوورکلاک جذاب نیست و هیچ خنک کنندۀ مایعی، مانند خنک کنندۀ حلقه باز (Open Loop) نمی‌تواند گرمای تولید شده در قلب یک چیپست پرمصرف را دفع کند!

شرکت اسلوونیایی EKWB که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قطعات خنک کنندۀ حلقه باز در دنیا است، پیش‌تر قول داده بود که واتربلاک‌های پشتیبانی کننده از RTX 30′ Ampere را با اندکی اختلاف، پس از معرفی آن‌ها توسط انویدیا معرفی خواهد کرد. این شرکت اکنون به قول خود عمل کرده‌است؛ ولی مسئلۀ مهم، اصلاً واتربلاک‌های جدید نیستند؛ بلکه به نظر می‌آید که RTX 3090 و RTX 3080 از PCB های یکسانی استفاده می‌کنند.

غافلگیری پس از غافلگیری!

طبیعی است که فکر کنید این مسئله ممکن نیست؛ چرا که RTX 3090 یک طراحی 3 اسلاته دارد، در حالی که RTX 3080 تنها دو اسلات را اشغال خواهد کرد. اما EK، به طور غیر مستقیم به یک مسئلۀ مهم دیگر نیز اشاره می‌کند: کارت گرافیک‌های Founder’s Edition و کارت گرافیک‌های مرجع، از PCBهای متفاوتی استفاده می‌کنند.

واتربلاک‌های EKWB منحصراً برای بردهای مرجع طراحی شده‌اند و این حقیقت، به ما می‌گوید که مدل‌های Founder’s Edition، از PCB مرجع استفاده نمی‌کنند. البته این، تعجب برانگیز نیست؛ چرا که انویدیا یک خنک ‌کنندۀ کاملاً جدید برای کارت گرافیک‌های Founder’s Edition طراحی کرده است. پیش نیاز یک خنک‌ کنندۀ جدید، یک طراحی برد جدید است. به همین خاطر، برد‌های مرجع از طراحی ساده‌تری استفاده خواهند کرد.

خبر بد برای عاشقان واترکولینگ

تا پیش از این، تفاوت میان مدل‌های مرجع و Founder’s Edition، تنها در سیستم خنک کننده بود و این دو مدل، از برد‌های یکسانی استفاده می‌کردند. برای کاربران علاقه‌مند به واترکولینگ، این مسئله بدین معنا بود که آن‌ها می‌توانستند با صرف نظر از خرید یک نسخۀ Founder’s Edition با خنک کنندۀ گران قیمتش، یک کارت گرافیک مجهز به PCB مرجع و خنک کننده‌ای کم‌توان و ارزان ‌قیمت از شرکای تجاری انویدیا خریداری کنند. آن‌ها به سرعت این خنک کننده‌ها را با واتربلاک تعویض می‌کردند و کارت گرافیک‌ را به سیستم خنک کنندۀ حلقه باز خود متصل می‌نمودند.

طبیعتاً، سناریوی خرید کارت ارزانتر مجهز به PCB مرجع در سری 3000 نیز برقرار است؛ با این تفاوت که دیگر واتربلاک‌های یکسان برای مدل‌های مرجع و Founder’s Edition قابل استفاده نیستند و این، بدین معنا خواهد بود که شما باید یا یک مدل مجهز به برد مرجع از شرکای تجاری انویدیا خریداری کنید، و یا برای عرضۀ واتربلاک‌های مخصوص برد‌های Founder’s Edition و یا برد‌های سفارشی صبر کنید. تنها ایراد این سناریوی جدید، بالاتر رفتن قیمت واتربلاک‌ها به علت هزینۀ دو برابری طراحی و توسعۀ دو محصول متفاوت، خواهد بود.

بسته بندی محصولات جدید شرکت EKWB

برگردیم به بحث واتربلاک‌های جدید!

با گذر از مسائلی که شرکت EK به طور غیر مستقیم فاش کرد، به محصولات جدید این شرکت می‌رسیم. واتربلاک‌های تازه معرفی شده، مخصوص برد‌های مرجع RTX 3080 و RTX 3090 هستند و فعلاً خبری از واتربلاک‌های مخصوص RTX 3070 نیست؛ چرا که این کارت گرافیک از یک چیپست متفاوت و در نتیجه، یک طراحی برد متفاوت از دو پرچمدار Ampere استفاده می‌کند. این واتربلاک‌ها، در چهار مدل زیر، عرضه خواهند شد (برای مشاهدۀ تصاویر در اندازۀ اصلی، روی آن‌ها کلیک کنید):

  • واتربلاک EK-Quantum Vector – نیکل با روکش پلکسی گلس – قیمت: 159.99$
  • واتربلاک EK-Quantum Vector – مس با روکش پلکسی گلس – قیمت: 139.99$
  • واتربلاک EK-Quantum Vector – نیکل با روکش Acetal – قیمت: 154.99$
  • واتربلاک EK-Quantum Vector – مس با روکش Acetal – قیمت: 139.99$

نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا