سخت افزار

اولین نتایج تست اورکلاک کارت گرافیک RTX 3080 منتشر شد

به نظر می‌رسد کارت گرافیک‌های سری 'RTX 30 از توان بالایی در زمینه اورکلاک برخوردار باشند

اولین نتایج اورکلاک کارت گرافیک RTX 3080 منتشر شد. آزمایش‌ها و نتایج عملکرد این کارت از طریق وب‌سایت Videocardz ارائه شد و نشان می‌دهد حافظۀ GDDR6X در کارت گرافیک RTX 3080 هنگام اورکلاک چگونه عمل می‌کند. علاوه بر این، اطلاعات مربوط به محدودیت‌های برق تعیین شده برای مدل‌های Founders Edition و سفارشی از دیگر جزئیاتی است که در این گزارش آمده است.

نتایج از نسخۀ مرجع (Founders Edition) کارت گرافیک RTX 3080 و چند مدل سفارشی دیگر تهیه شده است. طبق اطلاعاتی که از طریق AIB منتشر شده، مدل‌های سفراسی کارت گرافیک‎های شرکت Nvidia قطعاً در تاریخ پنجشنبه، 27 شهریور عرضه خواهند شد. اما، به نظر می‌رسد کارت‌های Founders Edition از پتانسیل اورکلاک بهتری نسبت به موج اول مدل‌های سفارشی برخوردار هستند.

منتظر مدل‌های سفارشی باشید…

اولین موج کارت‌ گرافیک‌‌ سفارشی RTX 3080 شامل چندین مدل رده با طراحی رده بالا است، اما برای اینکه اطلاعات بهتری درمورد پتانسیل اورکلاک کارت گرافیک‌های سری ‘RTX 30 داشته باشیم، باید کمی بیشتر صبر کنیم تا مدل‌های رده بالای دیگر نیز به بازار عرضه شوند. این موارد شامل برندهای KINGPIN از شرکت EVGA، مدل Lightning از شرکت MSI، مدل ROG STRIX و Poseidon از سوی ایسوس، مدل AMP! Extreme (Trinity) از شرکت Zotac، مدل AORUS Extreme از شرکت گیگابایت، مدل KUDAN از شرکت Colorful و سایر مدل‌ها از شرکای مرتبط با AIB باشیم.

اوورکلاک RTX 3080 با نرم افزار Afterburner 4.6.3

این کارت‌ها نه تنها بهترین طراحی را در زمینۀ خنک کنندگی و هیت‌سینک ارائه می‌کنند، بلکه دارای مدار چاپی‌های با کیفیت و مقاومی هستند که اجازه می‌دهد توان بیشتری برای پتانسیل اورکلاک بهتر فراهم کند. با این اوصاف، ما هم‌چنین باید به این نکته توجه کنیم که کاربران از بین مدل‌های مرجع و سفارشی کدام را در زمان عرضه استفاده خواهند کرد. به نظر می‌رسد مدل مرجع از حداکثر محدودیت توان 350 وات و مدل Founders Edition حداکثر محدودیت توان 370 وات بهره می‌برند. علاوه بر این کارت‌های مرجع دیگری نیز وجود دارند که از حداکثر توان مجاز 320 وات استفاده می‌کنند. هر چه محدودیت توان بالاتر باشد، فرکانس نهایی نیز بهتر خواهد بود، اما مصرف برق هم بیشتر خواهد شد.

بررسی عملکرد اورکلاک کارت گرافیک RTX 3080

کارت گرافیک RTX 3080 آزمایش شده در این بررسی، دارای محدودیت توان 320 وات بود که این مقدار کمتر از مدل‌های Founders Edition است و مدل‌های توان طراحی حرارتی (TDP) دارای محدودیت توان بالاتری هستند. سرعت حافظه در حالت استاندارد 19 گیگابیت بر ثانیه بوده و پس از اورکلاک 850 مگاهرتزی، به 20.7 گیگابیت بر ثانیه رسید. این در حالی است که پردازندۀ گرافیکی 70 مگاهرتز اورکلاک شد. از آنجایی که این تست صرفاً برای نشان دادن چگونگی عملکرد اورکلاک حافظه انجام شده، پردازندۀ گرافیکی تحت فشار زیادی قرار نگرفت. فرکانس نهایی ثبت شده شامل فرکانس پایه 1510 مگاهرتز و فرکانس بوست 1780 مگاهرتز در کنار فرکانس‌های حافظه 1294 مگاهرتز است.

تست پایداری اورکلاک RTX 3080 (سمت چپ حالت پایه، سمت راست: اورکلاک شده)

طی چندین تست صورت گرفته تحت 3DMark، پردازندۀ گرافیکی گزارش کرد که اورکلاک حافظه 2 الی 3 افزایش یافته که رقم آنچنان بالایی نیست، اما نشان می‌دهد که حافظه می‌تواند تا این مقدار روی کارت گرافیک‎های RTX 3080 فشار بیاورد. نکته جالب ماجرا، نمودارهای مربوط به دما و توان است. در هر دو حالت پایه و اورکلاک شده، دمای پردازندۀ گرافیکی از 70 درجۀ سانتی‌گراد بالاتر نرفت. در حالت پایه، فرکانس هسته‎ها به طور متوسط حدود 1860 مگاهرتز تثبیت شدند، در حالی که هنگام اورکلاک فرکانس روی 1935 مگاهرتز تثبیت شد.

افزایش دمای پردازنده گرافیکی مشکلی برای کارت گرافیک ایجاد نخواهد کرد

هم‌چنین ممکن است در بخش اورکلاک، شاهد افزایش دمای پردازندۀ RTX 3080 باشید، اما این تنها به دلیل استفادۀ بیشتر از پردازنده است (28 درصد در مقابل 70 درصد). قدرت کلی بُرد RTX 3080 در هر دو سناریو به طور متوسط حدود 317 وات است. کل قدرت تراشۀ پردازندۀ گرافیکی در حدود 175 وات بود در حالی که هنگام اورکلاک، مقدار توان مصرفی حافظه حدود 76 وات بود.

مشخصات RTX 3080 با نرم افزار GPUz (تصویر چپ: حالت پایه، تصویر راست: اورکلاک شده)

برای دیدن مشخصات کامل کارت گرافیک RTX 3080 به این لینک مراجعه کنید. هم‌چنین عملکرد کارت گرافیک RTX 3080 در بنچمارک‌های گیمینگ نیز هفتۀ گذشته منتشر شد.

منبع
Wccftech
نمایش بیشتر

سهیل حسینی

گیمر، علاقه مند به تکنولوژی و بازی های ویدئویی
0 0 رای
Article Rating
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 Comments
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا