سخت افزار

کارت گرافیک RTX 3090 در هر کیسی جا نمی‌شود!

نسخۀ Founder's Edition این کارت گرافیک کابوس کیس‌های کوچک...

از زمانی که هنوز کارت گرافیک RTX 3090 معرفی نشده بود و تنها تصاویری از آن منتشر شده بود، می‌دانستیم که با یک کارت عظیم الجثه سروکار داریم. این حدس، پس از معرفی رسمی این کارت گرافیک تبدیل به یقین شد. ولی اکنون که این کارت پیش از عرضه در اختیار برخی افراد قرار گرفته است، متوجه شده‌ایم که جثۀ RTX 3090 خیلی بزرگ‌تر از این حرف‌ها است! اخیراً تصویری در تالار گفتمان سایت Chiphell منتشر شده است که یک کارت گرافیک RTX 3090 Founder’s Edition را در یک کیس نامشخص نشان می‌دهد.

کارت گرافیک RTX 3090 در بسیاری از کیس‌ها جا نخواهد شد

RTX 3090 در یک کیس کامپیوتر

با توجه به این که RTX 3090 در داخل این کیس بسیار بزرگ به نظر می‌رسد، احتمالاً کیس مذکور یک کیس برج متوسط (Mid-Tower) با فرم ATX است. این طور که عکس نشان می‌دهد، این کارت گرافیک به قدری بزرگ است که به محفظۀ درایو‌های ذخیره‌سازی تکیه کرده و از آن به عنوان یک جور پایۀ نگهدارنده استفاده می‌کند!. قطعاً شرکتی سازندۀ این کیس وقتی آن را طراحی می‌کرد، به هیچ وجه انتظار نداشت که از این محفظه همچین استفاده‌ای بشود. ولی به نظر می‌رسد که آن‌قدر‌ها هم بد نیست!

استاندارد‌های نصب و استفاده از RTX 3090

خیلی خوب، این عکس و اطلاعات به دوست‌داران کامپیوتر چه می‌گوید؟ به عنوان تلاش بعدی Nvidia برای تولید بهترین کارت گرافیک، RTX 3090 شوخی ندارد. این کارت گرافیک به راستی یک هیولای عظیم الجثه است و اگر کیس بزرگ و جاداری ندارید، بهتر است که ابعاد کارت گرافیک را با کیس خود مطابقت دهید تا پس از خرید این هیولای 1500 دلاری غافلگیر نشوید. انویدیا ابعاد این کارت را 313×138 میلی‌متر اعلام کرده است.

همچنین، به خاطر داشته باشید که RTX 3090 سه اسلات توسعه نیز اشغال می‌کند. اگر برنامه دارید که این کارت را در یکی از معدود کیس‌های کوچک ITX که از کارت‌های سه اسلاته پشتیبانی می‌کنند نصب کنید، مطمئن شوید که جریان هوای تازۀ مورد نیاز توسط خنک‌کنندۀ عظیم Founder’s Edition به خوبی تأمین می‌شود (در مورد نحوۀ تأمین این جریان هوا از اینجا بخوانید).

وزن سنگین، دیگر مشکل RTX 3090

یک نگهدارندۀ کارت گرافیک ساده و دست ساز، از جنس پلکسی گلس

فراموش نکنید که کارت گرافیک RTX 3090 بسیار سنگین وزن هم هست. هم‌اکنون می‌دانیم که کارت گرافیک RTX 3080 Founder’s Edition حدوداً 1.4 کیلوگرم وزن دارد و قطعاً RTX 3090 از آن سنگین‌تر خواهد بود. این وزن سنگین، خطر تاب برداشتن PCB را تبدیل به یک مشکل جدی می‌کند (همین امروز، بسیاری از کارت‌های سنگین وزن سفارشی با یک نگهدارنده عرضه می‌شوند).به همین خاطر اگر برای خرید یک کارت گرافیک RTX 3090 و حتی RTX 3080 برنامه ریزی می‌کنید، بهتر است که یک نگهدارندۀ کارت گرافیک ساده و ارزانقیمت نیز همراه با آن خریداری کنید.

افتادن وزن خنک‌کنندۀ سنگین روی PCB کارت، می‌تواند تماس هیت سینک با چیپست را از بین ببرد و یا حتی PCB ‌را زیر فشار دچار تَرَک و شکستگی کند. از دست رفتن تماس خنک‌کننده با چیپست برای کارت گرافیک پرمصرفی مانند RTX 3090، در عرض مدت زمان کوتاهی می‌تواند آن‌را دچار افزایش بحرانی دما کند.

RTX 3090 یک BFGPU است

همان طور که Jensen Huang، مدیر عامل شرکت Nvidia در مراسم معرفی Ampere اظهار داشت، RTX 3090 یک BFGPU (کارت گرافیک عظیم‌الجثه و بی‌رحم) است. به طور حتم، این کارت گرافیک بزرگترین محصولی است که انویدیا تاکنون تولید کرده است. صدالبته که کارت گرافیک‌های سفارشی که شرکای تجاری انویدیا توسعه داده‌اند (نظیر MSI GamingX Tiro و Inno3D Ichill)، مدل Founder’s Edition را از نظر جثه می‌بلعند!

منبع
Techpowerup
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا