سخت افزار

ناسازگاری کارت گرافیک RTX 3080 با تلویزیون‌های OLED شرکت LG

گویا مشکلات کارت گرافیک RTX 3080 تنها به عرضۀ ناموفق آن ختم نمی‌شوند...

مدت زمان زیادی است که نگرانی‌های بسیاری در مورد پیش آمدن مشکلاتی در سازگاری پیچیدگی‌های زیاد رابط HDMI 2.1 با افایش قدرت پردازشی در کارت گرافیک‌های نسل جدید وجود دارند. به نظر می‌آید که قرعۀ اولین سلسلۀ مشکلات و ناسازگاری‌ها، به نام کارت گرافیک‌ GeForce RTX 3080 و تلویزیون‌های OLED شرکت LG افتاده است. آری؛ گویا «عرضۀ ناموفق» تنها مشکل کارت گرافیک RTX 3080 نیست!

آیا هنوز مانیتور مناسبی برای کارت گرافیک RTX 3080 وجود ندارد؟

مشکلات RTX 3080 با تلویزیون‌های 120 هرتزی LG
مشکلات RTX 3080 با تلویزیون‌های 120 هرتزی LG

روی کاغذ، انتظار می‌رفت که تلویزیون‌های OLED سری‌های 9 و X شرکت «ال جی» بتوانند در مقابل توان پردازش کارت گرافیک‌های RTX 30′ Ampere دوام بیاورند؛ اما کاربران این تلویزیون‌ها و کارت گرافیک‌ها گزارش می‌کنند که تلویزیون آن‌ها، در نمایش بهترین کیفیت تصویر تولید شده توسط کارت گرافیک جدید ناتوان است. این، در حالی است که شرکت ال جی در مورد پتانسیل گیمینگ تلویزیون‌های خود بسیار از موضع اطمینان صحبت می‌کند؛ چراکه تلویزیون‌های سری 9 سال 2019 از رابط HDMI با پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه‌ای، و تلویزیون‌های سری X سال 2020 این شرکت از رابط HDMI با پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه‌ای پشتیبانی می‌کنند.

بالا: 60 هرتز - پائین: 120 هرتز
بالا: 60 هرتز – پائین: 120 هرتز

کاربران، عمدتاً دو مشکل را گزارش می‌کنند:

مشکل اول که دامنگیر کاربران هر دو سری 9 و X تلویزیون‌های LG OLED شده، از دست دادن تصویر (Black Screen) هنگام تنظیم کردن قابلیت G-Sync روی نرخ تازه‌سازی (Refresh Rate) 120 هرتز است. این اتفاق، سوا از رزولوشنی که شما انتخاب کنید، رخ می‌دهد.

اما به نظر می‌آید که مشکل دوم، فقط گریبان کاربران تلویزیون‌های سری X را گرفته است. مشکل این کاربران، این است که تلویزیون، نمونه‌برداری رنگی سیگنال خروجی را از RGB/120Hz/4:4:4 به 4:2:2 تغییر می‌دهد. مهم نیست که چه رزولوشنی انتخاب کرده‌اید، و یا اینکه G-Sync فعال هست یا خیر؛ این اتفاق، رخ می‌دهد. به خاطر تغییر نمونه‌برداری رنگی، کیفیت تصویر خروجی افت محسوسی پیدا می‌کند.

احتمالاً مشکل از سوی کارت گرافیک است

شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند مشکلات تلویزیون‌های 120 هرتزی با G-Sync روشن، تنها محدود به مدل‌های OLED ال جی با درگاه HDMI 2.1 نیست. آری؛ به نظر می‌رسد که مشکل از سوی کارت گرافیک‌های جدید شرکت NVIDIA است!

اما مشکل دوم که در مورد آن صحبت کردیم، تنها برای تلویزیون‌های OLED سری X رخ می‌دهد و دیگر مانیتورها و تلویزیون‌ها از آن در امان هستند. این موضوع، ممکن است به خاطر پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه‌ای درگاه HDMI این تلویزیون‌ها (در مقایسه با پهنای باند 48 گیگابیت بر ثانیه‌ای تلویزیون‌های سری 9) به وجود آمده باشد. این توجیه نیز مشکلاتی دارد: اگر پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه‌ای «ناکافی» است، تنها باید برای پخش محتوای 12 بیتی کافی نباشد؛ در حالی که محتوای 10 و حتی 8 بیتی نیز، بدون مشکل پخش نمی‌شوند.

آیا به دنبال توجیه هستیم؟

اهمال‌کاری مشترک NVIDIA و LG
اهمال‌کاری مشترک NVIDIA و LG

شاید ذکر کردن این نکته خالی از لطف نباشد؛ ولی با کنار گذاشتن تمامی مشکلات ایجاد شده برای این محصولات جدید و تازه معرفی شده، دیگر تلویزیون‌ها از دیگر برندها نمی‌توانند به توان گیمینگ رابط HDMI 2.1 که تلویزیون‌های LG OLED ارائه می‌دهند، حتی نزدیک هم بشوند! تا حدودی طبیعی است که این مشکلات (که امیدواریم حل شوند) برای محصولات بلندپروازانۀ ال جی بوجود آیند؛ چراکه این شرکت هیچ فرصتی برای تست و بررسی محصولات جدید خود نداشته و فناوری‌های جدید خود را، بدون آزمایش در شرایط واقعی به بازار عرضه کرده است.

البته که این توجیه‌ها و دلایل، به هیچ وجه از میزان آزاردهنده بودن این مشکلات نمی‌کاهند؛ این را با نگاه انداختن به هزینۀ داشتن یک سیستم گیمینگ با این سطح از فناوری، متوجه شد. شاید هم، شما فکر کرده باشید که LG و NVIDIA به همراه یکدیگر روی فناوری‌ جدید کار کرده‌اند تا پیش از آغاز عرضۀ کارت گرافیک‌های RTX Ampere، از سازگاری آن‌ها با تلویزیون‌های ال جی اطمینان حاصل کنند؛ ولی به نظر می‌رسد که این گونه نیست.

بهتر است به کمک LG خیلی امیدوار نباشیم

گزارش‌هایی دربارۀ مشکلاتی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم، به شرکت ال جی ارسال شده‌اند؛ ولی تجربه نشان داده است که این شرکت، خیلی به این گزارش‌ها توجه نمی‌کند و به آن‌ها پاسخ نمی‌دهد. بنابراین، خیلی نمی‌توان به کمک خود شرکت LG امیدوار بود!

منبع
Forbes
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا