سخت افزار

چرا NVIDIA شرکت ARM را خریداری کرد؟

چرا انویدیا باید برای خرید ARM چهل میلیارد دلار هزینه کند؟

از چند روز پیش، شایعاتی به گوش می‌رسیدند بر این مبنا که شرکت NVIDIA، تولیدکنندۀ بزرگ پردازشگرهای گرافیکی، قصد خرید شرکت انگلیسی ARM را دارد؛ که از تولیدکنندگان بزرگ چیپ برای موبایل‌ها و کنسول‌های بازی است. این شایعه چندی پیش تبدیل به واقعیت شد و شرکت ARM در ازای پرداخت 40 میلیارد دلار به شرکت SoftBank، به مالکیت شرکت NVIDIA درآمد. حال، سوال این است: چرا انویدیا همچین خرید پرهزینه‌ای انجام داد؟ در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

علاقۀ انویدیا به ارتباطات وسیع شرکت ARM

مدیرعامل شرکت انویدیا اعلام کرده که به استفاده از شبکۀ تجاری شرکت ARM و مشتریان آن علاقه‌مند است و می‌خواهد آن‌‌ها را به نام انویدیا دربیاورد؛ اتفاقی که ممکن است روزی در تلفن‌های همراه شاهد وقوع آن و قرارگیری ARM و NVIDIA در کنار هم باشیم. صبح روز چهاردهم ماه سپتامبر، Jensen Huang، مدیرعامل شرکت NVIDIA در یک ویدئوکنفرانس اعلام کرد که دوست دارد از ارتباط‌های شرکت ARM برای ورود فناوری‌های شرکت خود به حوزه‌های فعالیت ARM استفاده کند:

اولین دلیل واضح ما برای ورود به شبکۀ ارتباطات و روابط شرکت ARM با شرکای آن، پردازشگر‌های گرافیکی و معماری‌های محاسباتی شتاب‌دهی شدۀ ماست

شرکت انویدیا در همین روز اعلام کرد که مالکیت شرکت ARM را در ازای پرداخت 40 میلیارد دلار به صورت وجه نقد و سهام بدست آورده است. این تبادل مالکیت، به صورت یک معامله انجام شده که همچنان روند خود را طی می‌کند. Huang از این معامله به عنوان یک مکمل یاد می‌کند، چراکه فناوری‌های شرکت ARM به عنوان پشتیبان فناوری‌های هوش مصنوعی NVIDIA و ورود آن به پایگاه‌های داده استفاده خواهند شد. اما نقش انویدیا به عنوان تولیدکنندۀ پردازشگر گرافیکی و حکمرانی شرکت ARM بر بازار تلفن‌های همراه در کنار هم، باعث می‌شود که دستگاه‌های نظارتی با خوشبینی به این معامله نگاه نکنند. به هر صورت، به نظر می‌آید که شرکت NVIDIA به دنبال چیزی بیشتر از پردازنده‌های موبایل تولیدی ARM است، و دوست دارد که از روابط شرکت ARM و مشتریان آن، بیشترین استفادۀ ممکن را نیز ببرد.

خیز شرکت NVIDIA برای تسخیر بازار پردازندۀ تلفن‌ همراه هوشمند

من دوست دارم که فناوری‌های انویدیا را به تمام شرکای تجاری و مشتریان شرکت ARM پیشنهاد کنم. دستگاه‌های بهره‌مند از تنها یک پردازنده (SoC) در حال حاضر از پردازشگر‌های گرافیکی فوق‌العادۀ ما بی‌بهره هستند و شرکت NVIDIA در سطح جهان به تولید پردازشگر‌های گرافیکی کم‌مصرف و توانمند، معروف است. Jensen Huang

اما… کدام پردازشگر گرافیکی؟ Huang هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکرد و مشخص نیست که در صورت جوش خوردن این معامله، پردازشگر‌های خانوادۀ GeForce به موبایل‌های هوشمند راه پیدا خواهند کرد، یا خیر. Huang صحبت‌هایی در مورد استفادۀ وسیع از هسته‌های پردازش گرافیکی Mali در پردازنده‌های ARM نموده‌ و گفته است که شاید شرکت NVIDIA پردازشگر‌های گرافیکی خود را نیز به این ترکیب اضافه کند. حتی به نظر می‌رسد که انویدیا علاقه دارد پردازشگرهای گرافیکی خود را به چیپ‌های مخصوص پایگاه‌های داده هم وارد کند، با وجود اینکه همین امروز هم، سخت افزار‌های این شرکت جای پای بسیار محکمی دارند.

مطابق جزئیات معامله، شرکت انویدیا پردازشگرهای گرافیکی خود را وارد محصولات شرکت ARM و ارتباطات تجاری آن خواهد کرد و احتمالاً پردازشگر‌های این شرکت، به صورت هسته‌هایی در داخل پردازنده‌های ARM خواهند بود. از آن‌جا که شرکت ARM بر بازار پردازنده‌های تلفن‌ همراه حکمرانی می‌کند، به احتمال بسیار زیاد، بلاک‌های آیندۀ Mali در داخل پردازنده‌های ARM Cortex، توسط انویدیا طراحی شوند و توسعه یابند.

بسیار خوب، این اتفاق کی خواهد افتاد؟ Huang عقیده دارد که تکمیل فرایند انجام این معامله و الحاق ARM به انویدیا، حداقل یک سال به طول خواهد انجامید و تا آن زمان، هر دو شرکت مستقلاً به کار‌های خود ادامه خواهند داد، درست مطابق قانون. همکاری‌های دو شرکت، تنها پس از اتمام این فرایند می‌توانند آغاز شوند.

منبع
PCWorld
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا