سخت افزار

فیل اسپنسر: فعلاً خبری از بازی مخصوص برای Xbox Series X نخواهد بود!

تا چند سال آینده شرکت مایکروسافت بازی‌های جدید بین نسلی منتشر خواهد کرد

نکات برگزیده مطلب
  • مایکروسافت با حذف بازی‌های مخصوص، به سوی ارتقای اکوسیستم گیمینگ خود حرکت می‌کند.

یکی از تفاوت‌های اساسی بین مایکروسافت و سونی در استراتژِی کنسول‌ها و بازی‌های نسل جدید این است که مایکروسافت قصد ندارد در اولین قدم مخصوص کنسول Xbox Series X بازی مخصوص منتشر کند، در حالی که سونی به رویه همیشگی انتشار بازی‌های مخصوص کنسول جدیدش ادامه خواهد داد. استراتژی و پیام مایکروسافت این است که تجربه ایکس باکس محدود به یک دستگاه نبوده و درواقع ایکس باکس یک اکوسیستم است.

استراتژی مایکروسافت از زبان مدیران آن:

مایکروسافت معتقد است که شما حق دارید بازی‌هایی که خریداری می‌کنید را در هر دستگاهی از خانواده ایکس باکس، و حتی در گوشی‌های موبایل خود (از طریق پروژه xCloud) بازی کنید. فیل اسپنسر مدیرعامل ایکس باکس موضع مایکروسافت در این زمینه را تکرار و تأیید کرد که مایکروسافت قصد ندارد در «چندسال آینده» بازی مخصوص Xbox Series X منتشر کند.

ما می‌خواهیم هر کسی که هر دستگاهی از خانواده ایکس باکس دارد بتواند از بازی‌های جدید Xbox Game Studios لذت ببرد. Phil Spencer, Xbox Boss

 

فیل اسپنسر در پستی در بلاگ رسمی ایکس باکس گفت:

«شما مجبور به ارتقا به نسل جدید نخواهید شد. ما می‌خواهیم هر کسی که هر دستگاهی از خانواده ایکس باکس دارد بتواند از بازی‌های جدید Xbox Game Studios لذت ببرد. به همین دلیل است که تمامی بازی‌هایی که Xbox Game Studios طی چند سال آینده منتشر خواهد کرد (مانند Halo Infinite) در هردو کنسول Xbox Series X و Xbox One دردسترس خواهند بود. ما با انتشار بازی‌های مخصوص، شما را مجبور به ارتقا به Xbox Series X نخواهیم کرد.»

گفته‌های اسپنسر با آنچه مت بوتی، مدیرعامل Xbox Game Studios، در ابتدای سال 2020 گفت نیز همخوانی دارد:

«تمامی بازی‌هایی که طی دو سال آینده منشتر خواهیم کرد در تمامی دستگاه‌های مورد پشتیبانی مایکروسافت (Xbox و PC) در دسترس خواهند بود. ما می‌خواهیم تا هرکسی که بین دو نسل کنسول Xbox سرمایه گذاری می‌کند، حس کند که سرمایه گذاری درستی انجام داده و مطمئن باشد که همچنان به بازی‌های جدید دسترسی خواهد داشت.»

رویکرد مایکروسافت همانند ارتقا گوشی است. بازی‌ها همچنان در همه دستگاه‌ها منتشر خواهند شد، اما با داشتن دستگاه جدیدتر، عملکرد بهتری را نیز تجربه خواهید کرد. این رویه دهه هاست که در PC جریان دارد.

با اینکه مایکروسافت قصد ندارد به این زودی‌ها برای Xbox Series X بازی مخصوص منتشر کند، اما دیگر استودیوها آمادگی خود را نشان داده‌اند.

در ایونت ماه می مایکروسافت دو نمونه از این بازی‌ها، The Medium و Scorn معرفی شدند و قرار است فقط برای کنسول‌های نسل جدید و PC منتشر شوند. اسپنسر در مصاحبه‌ای قدیمی‌تر گفته بود که درباره استراتژی خود هیجان‌زده است، چون می‌خواهد همه بازی‌های مایکروسافت، برای تمامی افراد، بدون توجه به دستگاهی که دارند در دسترس باشند. او معتقد است که اجبار افراد برای خرید دستگاه جدید «در تضاد را روح گیمینگ» است.

من حس می‌کنم دور کردن مردم از بازی‌های جدید و اجبار آنها به خرید دستگاهی که مدنظر من است، در روزی که من تعیین می‌کنم، در تضاد کامل با گیمینگ و روح آن است.Phil Spencer, Xbox Boss

 

«به عنوان بازیکن، شما در مرکز استراتژی ما قرار دارید؛ کنسول و یا بازی ما در اولویت نیستند. ما می‌خواهیم تا شما بتوانید هربازی را که دوست دارید، با هرکسی که دوست دارید، در هر دستگاهی که دارید بازی کنید. اما برای گیمینگ در تلویزیون، کنسول Xbox بهترین گزینه خواهد بود. من حس می‌کنم دور کردن مردم از بازی‌های جدید و اجبار آنها به خرید دستگاهی که مدنظر من است، در روزی که من تعیین می‌کنم، در تضاد کامل با گیمینگ و روح آن است.»

آینده گیمینگ:

مت پیسکاتلا، تحلیلگر بازار، مد‌ت‌ها پیش پیشبینی کرده بود که دنیای گیمینگ در دهه 2020، به جای تمرکز بر کنسول‌ و دستگاه‌ها بیشتر بر اکوسیستم‌ها متمرکز خواهد بود.

«تا پایان دهه 2020 فکرنمی‌کنم هیچ شرکتی محتوای خود را محدود به یک دستگاه بکند. داشتن یک دستگاه خاص و به‌روز، یک گزینه اضافی خواهد بود، نه جزو الزامات!»

البته سونی نیز با انتشار Horizon: Zero Dawn برای کامپیوتر، در ماه آگوست، درحال قدم گذاشتن در این راه است.

باتوجه به این مقاله، نظر شما درباره رویکرد و عملکرد مایکروسافت چیست؟ یکی به نعل و یکی به میخ کوبیدن؟!

منبع
از سایت گیم اسپات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا