دنیای آی تی

گوگل متهم به سوء استفاده از اطلاعات شده است

به نظر می‌آید این غول نرم‌افزاری از موقعیت خود سوء استفاده می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • اینبار نوبت گوگل است که با اتهامات سوء استفاده از داده دست و پنجه نرم کند.

در روزهای اخیر شرکت گوگل متهم شده است که از داده‌های اپلیکیشن‌های نصب شده روی دستگاه‌هایی که با Google Play ارتباط دارند برای ساخت و بهبود اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های خود استفاده می‌کند.

گوگل متهم به استفاده داده‌های TikTok برای ساخت YouTube Shortcuts شده است.

براساس گزارش سایت The Information، گوگل از داده‌های TikTok برای ساخت رقیبی برای این اپلیکیشن (به نام YouTube Shortcuts) استفاده کرده است. البته این تمام ماجرا نیست، چراکه این شرکت متهم به آنالیز داده از اپلیکیشن‌های ایمیل و فضای مجازی (مانند Facebook و Instagram) نیز هست. چنین رفتاری می‌تواند به عنوان رفتار «ضداعتماد» تلقی شود که درنتیجه آن وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا می‌تواند اتهامات «ضداعتماد» (Anti-Trust) علیه گوگل را مطرح و بررسی کند.

بخشی از مقاله اصلی را اینجا ببینید.

این تحقیق بخشی از تلاش گزارش نشده Google، به نام Android Lockbox بوده که این شرکت سالها نتایج آن را به عنوان اطلاعات «حساس» دسته بندی و مخفی می‌کرده است. این اطلاعات از طریق سیستم عامل Android جمع آوری شده و نحوه استفاده کاربران از اپلیکشین‌های «غیرگوگلی» را بررسی می‌کرد. گزارش سایت The Infromation

 

این اولین بار نیست که یک شرکت بزرگ متهم به انجام اعمال «ضداعتماد» شده است و حتی شرکت Amazon نیز برای موضوع بسیار بزرگی نیز مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت. حال در دفاع از گوگل، آنها حق و اجتناب ناپدیر بودن جمع آوری اطلاعات کاربر اپلیکیشن را مطرح می‌کنند. باید توجه داشت که فقط توسعه دهنده‌های یک سرویس به این داده‌ها دسترسی دارند. اما اگر این سرویس براساس یکی از بستر‌های گوگل ساخته شود، گوگل به تمامی این داده‌ها دسترسی خواهد داشت که در اینصورت اطلاعات زیادی در اختیار این شرکت قرار دارد. این توضیحات به معناست که گوگل برای دیدن تصویر کلی و درک الگوهای مصرف کاربران، نه تنها به داده‌های یک اپلیکیشن، بلکه تقریباً به همه سرویس‌ها دسترسی دارد.

درباره غول‌های فناوری اینجا بخوانید.

 

آیا شما معتقدید که این غول موتور جست‌وجوگر باید به دلیل چنین دست اندازی به اطلاعات مورد مؤاخذه قرار گیرد و یا با استفاده از این اطلاعات توسط گوگل مشکلی ندارید؟

منبع
سایت wccfTech
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا