دنیای آی تی

سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چقدر است؟

اپراتور و اینترنت

این روزها خبرهای مختلفی در مورد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک شرکت اسپیس ایکس به گوش می‌رسد، فناوری که با هدف ارائه سرویس اینترنت آزاد و بدون سانسور به ساکنین کره زمین راه اندازی شده است. به تازگی اسپیس ایکس نسخه آزمایشی استارلینک را در اختیار برخی از کاربران قرار داده که سرعت دانلود حدودی و میزان تأخیر این سرویس را مشخص کرده است.

بالأخره بعد از از انتظارهای فراوان، شرکت SpaceX نسخه آزمایشی اینترنت ماهواره‌ای Starlink را در اختیار برخی از کاربران قرار داده است. تسترهای این سرویس در زمان دریافت خدمات Starlink، توافق نامه عدم افشای اطلاعات را امضا کرده‌اند و به همین دلیل اطلاعات بیشتری نصیب ما نخواهد شد.

شروع پروژه…

شرکت SpaceX در سال 2016 با ارسال نامه‌ای به کمیسیون ارتباطات فدرال اعلام کرده بود که پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، پس از بهینه سازی و در زمان عرضه عمومی به سرعت یک گیگابیت برای هر کاربر دست پیدا خواهد کرد و با تأخیر بسیار پایین در اختیار اشخاص و کسب‌ و کارهای سراسر دنیا قرار خواهد گرفت. در حال حاضر اسپیس ایکس برای اجرای این پروژه 600 ماهواره به فضا پرتاب کرده و کمیسیون ارتباطات فدرال مجوز پرتاب 12 هزار ماهواره دیگر را نیز صادر کرده است.

در حال حاضر سرعت دانلود نسخه آزمایشی سرویس استارلینک چندان چشم‌گیر نبوده و در بهترین حالت به 60 مگابیت در ثانیه می‌رسد و به نوعی از متوسط سرعت اینترنت کابلی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه پایین‌تر است. به گفته برخی از تسترهای سرویس استارلینک، سرعت دانلود آن‌ها از یک مگابیت در ثانیه بالاتر نمی‌رود که به نوعی از حداقل سرعت اینترنت در کشور ما هم پایین‌تر است.

به گزارش وب‌سایت Ookla، در ماه دسامبر سال 2018 متوسط سرعت دانلود خطوط ثابت اینترنت کاربران آمریکایی 96.25 مگابیت در ثانیه و متوسط سرعت آپلود آن‌ها 32.88 مگابیت در ثانیه است. اینترنت استارلینک کمپانی SpaceX برای ارائه سرویس به 5 میلیون خانوار آمریکایی برنامه ریزی شده است، اما به نظر می‌رسد که این سرویس نیاز به بهینه سازی بیشتری دارد، زیرا سرعت فعلی آن چندان قابل قبول به نظر نمی‌رسد.

سرعت و تأخیر هدف چقدر است؟

در ماه مارس سال جاری، ایلان ماسک به عنوان مدیر عامل شرکت SpaceX اعلام کرد که تأخیر اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به منظور تجربه بهتر بازی‌های آنلاین به زیر 20 میلی ثانیه کاهش خواهد یافت. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی تسترهای این سرویس، میزان پینگ استارلینک بین 94 تا 20 میلی ثانیه متغیر است؛ در نهایت انتظار می‌رود که نسخه نهایی این سرویس با پینگ ثابت 20 میلی ثانیه در اختیار کاربران قرار داده شود.

ماهواره‌های SpaceX برای خدمات رسانی سرویس استارلینک در فاصله 540 تا 570 کیلومتری از سطح زمین قرار دارند، در نهایت میزان تأخیر آن‌ها در مقایسه با ماهواره‌های زمستانی که در فاصله 35000 کیلومتری از سطح زمین قرار دارند، بسیار کمتر است.

منبع
سایت آرس تکنیکا
نمایش بیشتر

حسین علیپور

علاقه مند به کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا