دنیای آی تی

لو رفتن اطلاعات بیش از 100 هزار مشتری از شرکت ریزر

شرکت ریزر امانت‌دار خوبی برای اطلاعات مشتریان خود نیست...!

یک محقق حوزۀ امنیت شبکه به نام «ولادیمیر دیاچنکو» به وجود یک شکاف وسیع اطلاعاتی در بانک اطلاعات شرکت ریزر ، تولید کنندۀ بزرگ سخت افزار گیمینگ پی برده است. مطابق گزارشات رسیده، این محقق متوجه تنظیم اشتباه یک خوشۀ اطلاعات الاستیکی (Elasticsearch Cluster) حاوی اطلاعات بیش از صد هزار نفر از مشتریان این شرکت شده است. این، بدین معناست که همه جور اطلاعاتی که این شرکت از مشتریان خود اخذ کرده است نظیر آدرس ایمیل، آدرس فیزیکی و شمارۀ تماس، اکنون در دسترس همگان هستند که خود، این موضوع را جدی‌تر و خطرناک‌تر می‌کند.

جریان چیست؟

اتفاقی که این خطر را بسیار جدی و مهلک می‌کند، این است که این خوشۀ اطلاعات نه تنها در سطح اینترنت قابل دسترسی است، بلکه روی یک موتور جست‌وجوگر نیز بارگذاری شده است که باعث می‌شود این اطلاعات به سادگی قابل جست‌وجو باشند. این یک اشتباه مهلک از سوی مدیر شبکه است و هیچ گونه هک و حمله در کار نیست و متاسفانه مدیر، درب با پشت سر خود باز گذاشته است. شرکت ریزر در پاسخ به این خطر، بیانیۀ زیر را منشر نموده است:

ما توسط آقای ولادیمیر از تنظیم اشتباه یکی از سرورهای خود آگاه شدیم، که منجر به در معرض انتشار قرار گرفتن جزئیات سفارش‌های مشتریان ما شده است. خوشبختانه اطلاعات حساسی نظیر شماره و رمز حساب مشتریان در معرض خطر قرار ندارند. همچنین، این شکاف امنیتی در روز نهم ماه سپتامبر و پیش از انتشار عمومی خبر آن، مرتفع شده بود. ما از شما متشکریم، و صمیمانه بابت این اتفاق عذرخواهی می‌کنیم و تمام اقدامات لازم را در راستای برطرف کردن آن، اتخاذ کرده‌ایم و حتی تمام سرورها و سیستم‌های خود را مجدداً بررسی نموده‌ایم. ما به مشتریان خود اطمینان می‌دهیم که اطلاعات آن‌ها، در کمال امنیت هستند. شرکت Razer

در بالا نمونه‌ای از اطلاعات فاش شده را مشاهده می‌کنید. شرکت ریزر همچنین اعلام کرده است که اگر مشتریان در قبال اطلاعات خود نگران هستند، می‌توانند از طریق آدرس ایمیل [email protected] با متخصصان این شرکت در ارتباط باشند و کمک دریافت کنند.

نشت اطلاعات مشتریان از شرکت ریزر

منبع
Techpowerup
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا