دنیای آی تی

سامسونگ تولید انبوه اولین حافظه‌های رم 16 گیگابیتی LPDDR5 دنیا را آغاز کرد

تولید جدیدترین حافظۀ رم گوشی دنیا در بزرگترین خط تولید دنیا!

شرکت سامسونگ امروز اعلام کرد که خط تولید دوم این شرکت در شهر Pyeongtaek کرۀ جنوبی، آغاز به تولید انبوه اولین حافظه‌های رم 16 گیگابیتی LPDDR5 مخصوص تلفن همراه، با استفاده از فناوری EUV (Extreme Ultra Violent) نموده است. حافظه‌های جدید بر پایۀ نسل سوم نود 10 نانومتری (1z) سامسونگ، توانایی‌های فنی تلفن‌های همراه نسل جدید را به شدت بهبود خواهند داد تا کاربران بتوانند از فناوری‌های 5G و هوش مصنوعی به آسانی استفاده کنند.

حافظه‌های 16 گیگابیتی LPDDR5 بر پایۀ معماری 1z، این صنعت را تا لبه‌های بالاتری پیش برده است؛ و موانع زیادی را از سر راه پیشرفت فناوری در صنعت تولید DRAM (چیپ‌های الکترونیکی حافظه) برخواهد داشت. ما به توسعۀ سبد حافظه های باکیفیت خود ادامه خواهیم داد و از حدود تقاضای مشتریان نیز، فراتر خواهیم رفت؛ در حالی که به پیشرفت در بازار چیپ‌های حافظه ادامه می‌دهیم. Jung-bae Lee مدیر اجرایی بخش تولید و توسعۀ DRAM شرکت سامسونگ

توسعۀ ظرفیت‌های تولید در مجموعۀ Pyeongtaek

با زیربنایی بیش از 128900 متر مربع – معادل با مساحت 16 زمین فوتبال – خط تولید شمارۀ 2 شرکت سامسونگ در مجموعۀ Pyeongtaek، بزرگترین خط تولید سیلیکون نیمه ‌هادی حال حاضر دنیا به شمار می‌آید. این خط تولید جدید، نقشی کلیدی در تبدیل سامسونگ به یکی از بزرگترین بازیگران چهارمین انقلاب صنعتی (معروف به Industry 4.0)، به عنوان بزرگترین تولیدکنندۀ چیپ حافظه در دنیا، بازی خواهد کرد.

سریع‌ترین و پرظرفیت‌ترین حافظه‌های گوشی دنیا

حافظه‌های رم جدید سامسونگ بر پایۀ پیشرفته‌ترین معماری حال حاضر (1z)، می‌توانند رکورد‌های سرعت و ظرفیت حافظه‌های موبایل را جابه‌جا کنند.

با سرعت 6.4 گیگابیت بر ثانیه ای، حافظۀ LPDDR5 جدید تقریباً 16 درصد از حافظۀ 12 گیگابیتی پیشین با پهنای باند 5.5 گیگابیت بر ثانیه (مورد استفاده در بسیاری از تلفن‌های همراه پرچمدار روز دنیا) سریعتر است. در صورت استفاده از پیکربندی 16 گیگابایتی با چیپ‌های جدید، می‌توان 51.2 گیگابایت اطلاعات را در یک ثانیه منتقل کرد؛ این حجم از داده معادل 10 فیلم با کیفیت Full HD به حجم 5 گیگابایت است!

به لطف استفاده از معماری 1z، چیپ‌های جدید 30 درصد از نسل پیشین خود نازک‌تر خواهند بود و این، به تلفن‌های 5G، چند دوربینه و تاشو اجازه می‌دهد که توان بیشتر را، در یک ساختار نازک و سبک وزن ارائه دهند. برای دستیابی به ظرفیت 16 گیگابایت، به فقط هشت عدد از چیپ‌های نسل جدید نیاز است؛ در حالیکه پیش‌تر به 12 عدد چیپ نیاز بود تا به ظرفیت 16 گیگابایت برسیم.

حافظه‌های جدید، برگ برندۀ سامسونگ در بازار گوشی‌های پرچمدار

با ارائۀ اولین پیکربندی 16 گیگابایتی بر پایۀ معماری 1z به بازار جهانی تلفن‌های همراه، سامسونگ انتظار دارد که جایگاهش در بازار موبایل‌های پرچمدار سال 2021 میلادی، بسیار مستحکم‌تر باشد. سامسونگ همچنین، برنامه دارد که پای حافظه‌های جدیدش را به صنایع خودروسازی نیز باز کند و با ارائۀ سطح تحمل بالاتر محصولاتش در شرایط سخت کاری، نام خود را به عنوان بزرگترین تولید‌کنندۀ حافظۀ دیجیتال، در تاریخ ثبت کند.

منبع
سایت تک پاور آپ
نمایش بیشتر

علی قربانی

هوانوردی، هوانوردی، هوانوردی... در کنارش، کمی هم سخت افزار و تکنولوزی 🙂
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا