دنیای آی تی

ویکی پدیا پس از ده سال خانه تکانی می‌کند

ظاهر نسخۀ دسکتاپ ویکی پدیا پس گذشت ده سال بروزرسانی می‌شود

تقریباً بیست سال می‌شود که ویکی پدیا به عنوان یک بخش فرهنگی از شبکۀ جهانی اینترنت به حساب می‌آید و تاکنون اطلاعات بسیار زیادی که با مشارکت نویسندگان متخصص یا غیرمتخصص جمع آوری شده‌اند را با ما به اشتراک گذاشته است. خوانندگان ویکی پدیا از طریق کامپیوتر، تبلت یا گوشی هوشمند خود می‌توانند به مطالعه در ویکی‌پدیا بپردازند.

ویکی پدیا در اغلب اوقات یک راه‌گشا بوده و به همین خاطر بازدیدکنندگان بسیار زیادی در سراسر دنیا به آن مراجعه می‌کنند، هرچند که از دیدگاه تخصصی نمی‌توان به عنوان یک مرجع علمی به وب‌سایت ویکی‌پدیا نگاه کرد. اکنون پس از گذشت حدوداً ده سال ویکی‌پدیا تصمیم گرفته است تا خانه تکانی کند! قرار است نسخۀ دسکتاپ این وب‌سایت با هدف سهولت در دسترسی به بخش‌های مختلف آن، بازطراحی شده و پذیرای کاربران باشد.

جزئیات مهم دربارۀ تغییرات جدید ویکی پدیا

جزئیات ویژگی‌های طراحی جدید وب‌سایت ویکی پدیا در وب‌سایتی به نام MediaWiki منتشر شده است که علاوه بر توضیحات کامل چند تصویر متحرک نیز برای درک بهتر کاربران از تغییراتی که اعمال شده، در پست قرار داده شده‌ است.

طراحی جدید فهرست مطالب (Table of Content) را شاید بتوان به عنوان مهم‌ترین تغییری که در ظاهر جدید این سایت اعمال شده دانست؛ به خصوص در صفحات طولانی تر که ممکن است کاربر بخواهد بین بخش‌های مختلف جابه‌جا شود که در نسخۀ فعلی باید به ابتدای صفحه برود اما در نسخۀ جدید منوی فهرست مطالب به صورت یک منوی شناور با حرکت کردن کاربر در صفحه حرکت می‌کند و یه شکل یک منوی نواری در کنار صفحه قرار می‌گیرد. بنابراین کاربر به راحتی می‌تواند در هرکجا از صفحه که قرار دارد به فهرست مطالب دسترسی داشته باشد و به هر بخشی از آن که می‌خواهد برود.

این قابلیت جدید را می‌توانید در تصویر متحرکی که در ادامه قرار دارد مشاهده کنید.

 

اما دومین تغییر مهم! به عنوان دومین قابلیت جدید ویکی پدیا می‌توانیم به منوی تاشو کناری اشاره کنیم، در نسخۀ جدید ویکی پدیا شما می‌توانید منو کناری را مخفی کنید تا فضای بیشتری در صفحه به متن اصلی اختصاص داده شود. به لطف وجود این ویژگی، تعداد عوامل مزاحمی که ممکن است سبب حواس پرتی و برهم خوردن تمرکز کاربران حین مطالعه شوند به حداقل می‌رسند. همچنین ویکی پدیا تصمیم دارد تا با استفاده از یک کلید قابلیت تغییر زبان صفحات را نیز سهولت بخشد تا این فرآیند با سرعت بیشتری انجام بگیرد.

تصویر این قابلیت را هم می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

منوی تاشو کناری در ظاهر جدید ویکی‌پدیا
منوی تاشو کناری در ظاهر جدید ویکی‌پدیا

اطلاعات تکمیلی

اما تغییرات و بهبود تنها به این دو ویژگی که ذکر شد خلاصه نمی‌شوند، از سایر تغییراتی که در نسخۀ جدید اعمال شده می‌توان به بهبود عملکرد جستجو درون ویکی پدیا اشاره کرد. شما با استفاده از جستجوگر داخلی ویکی پدیا قادر خواهید بود تا بسیار راحت‌تر و سریع‌تر به مطالب مشابه دسترسی پیدا کنید. لوگوی وب‌سایت ویکی پدیا نیز قرار است کوچک‌تر شود تا فضای کمتری در صفحه اشغال کند و این موضوع نیز می‌تواند یکی از مواردی که برای کاهش عوامل مزاحمی که قبل‌تر ذکر کردیم باشد.

بروزرسانی به صورت تدریجی و تنها برای نسخۀ دسکتاپ اعمال خواهد شد

براساس پستی که بنیاد ویکی پدیا به عنوان شرکت مادر وب‌سایت ویکی پدیا، در بلاگ رسمی خود منتشر کرده است؛ تغییرات و بهبودهای موذکور قرار است به صورت تدریجی و در یک بازۀ زمانی طولانی اعمال شوند. دلیل این برنامه‌ریزی هم اینطور اعلام شده که با این روش این امکان برای کاربران فراهم می‌شود که قبل از نهایی شدن تغییرات آن‌ها را آزمایش کنند و بازخوردهای خود را برای طراحان ویکی‌پدیا ارسال کنند.

براساس اطلاعیۀ ویکی پدیا تنها نسخۀ دسکتاپ این وب‌سایت شاهد این تغییرات خواهد بود و زمان احتمالی برای نهایی شدن و اعمال تمام تغییرات، پایان سال 2021 پیش‌بینی شده است.

نظر شما چیست؟ آیا شما هم منتظر اعمال تغییرات و بهبودهایی در ظاهر ویکی‌پدیا بودید؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
The Verge
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یه مهندس نرم‌افزار 25 ساله که خورۀ گیم و سخت‌افزاره 👨‍💻
5 1 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
12 کامنت
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها
Zahra Kazemi
zahra kazemi
28 روز پیش

بعد از این همههههه مدت فقط نسخه دسکتاپ؟😑

Omen
Omen
27 روز پیش

من فکر می‌کردم فقط خودم تو خونه تکونی کردن تنبلم😊 تنها نیستم پس ایول

Arya
Arya
27 روز پیش

من همیشه با دوستام سر اینکه ویکی‌پدیا رو مرجع علمی حساب می‌کنن دعوام میشه🙄 ولی خوبه یه دستی به سر و روی سایتشون کشیدن بعد ده سال!

Farzin
Farzin
27 روز پیش

کاش یه نایت مود هم بهش اضافه کنن دیگه همه چی تموم بشه👌🏻👌🏻👌🏻

Peyman
Peyman
26 روز پیش

بعد از ده سال اومدن تغییرات ایجاد کنند بعد چرا اینقدر جزئی؟ انتظار داشتم کلا بکوبن از اول بسازنش:/

Milad
Milad
22 روز پیش

چه جالب من تو گوگل نوشتم ویکی‌پدیا سر از اینجا در آوردم:)) مطلب جالبی بود!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا