نرم افزار

سرویس واقعیت مجازی Daydream بازنشسته شد

شرکت گوگل به طور رسمی اعلام کرده است که دیگر از سرویس واقعیت مجازی Daydream پشتیبانی نخواهد کرد

شرکت گوگل به طور رسمی اعلام که سیستم عامل اندروید 11 از قابلیت واقعیت مجازی Daydream پشتیبانی نمی‌کند که به عبارت دیگر می‌توان گفت این سیستم به دوران بازنشستگی خودش رسیده است. در اطلاعیۀ جدیدی که شرکت گوگل منتشر کرده به طور دقیق به نرم افزار Daydream اشاره شده و نوشته شده است که این نرم افزار واقعیت مجازی دیگر تحت پشتیبانی شرکت گوگل نخواهد بود و ممکن است حین استفاده از آن در دستگاه‌هایی که به اندروید 11 یا نسخه‌های جدیدتر مجهز هستند با مشکلاتی مواجه شوید.

با Daydream خداحافظی کنید

هدست واقعیت مجازی Google Daydream
هدست واقعیت مجازی Google Daydream

در واقع Daydream نرم افزاری است که به طور کلی دیگر از آن پشتیبانی نمی‌شود و از این پس بروزرسانی جدیدی برای آن منتشر نخواهد شد. کاربران سیستم عامل اندروید همچنان قادر خواهند بود تا به وسیلۀ نرم افزارهای Third Party که از گوگل پلی استور موجود هستند برای قابلیت‌های واقعیت مجازی استفاده کنند. شرکت گوگل در گذشته نیز قدم‌هایی برای کنار گذاشتن سرویس Daydream برداشته است برای مثال می‌توان به عدم عرضۀ مدل جدید هدست واقعیت مجازی Daydream برای سری جدید گوشی‌های این شرکت یعنی Pixel در سال 2019 اشاره کرد. اما شرکت گوگل تا به امروز برای کاربران فعلی این سرویس بروزرسانی منتشر می‌کرد که از این پس حتی بروزرسانی هم برای این سرویس منتشر نخواهد شد.

رقابت Daydream با Samsung Gear VR

هدست واقعیت مجازی Samsung Gear VR
هدست واقعیت مجازی Samsung Gear VR

Daydream در کنار سرویس Samsung Gear VR یکی از قابل توجه‌ترین پلتفرم‌های واقعیت مجازی مخصوص گوشی‌های هوشمند است که نسبت به سایر پلتفرم‌ها از ارزش بالاتری برخوردار است دلیل این موضوع هم چیزی نیست جز اینکه شرکت گوگل در زمان معرفی Daydream اعلام کرد این سرویس به طور رسمی به بخشی از سیستم عامل اندروید تبدیل شده است. اما شرکت گوگل بعدها برای اینکه Daydream در تمام گوشی‌های اندرویدی در دسترس کاربران قرار بگیرد با مشکلاتی مواجه شد. می‌توان گفت که در سال‌های اخیر Daydream یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته شدۀ Sandbox بزرگ شرکت گوگل بوده است.

در همین حال شرکت گوگل تمرکز خود را از واقعیت مجازی به واقعیت افزوده تغییر داده است. شرکت گوگل همچنان به عرضه و پشتیبانی از هدست‌های واقعیت مجازی مقوایی که Cardboard VR نام دارند ادامه می‌دهد و آن‌ها را به عنوان یک پروژه متن باز ارائه داده است. همچنین به تازگی یک مدل جدید از این هدست‌ها را برای بازی‌های Unity روانۀ بازار کرده است. اما دیگر شاهد عرضۀ مدل جدیدتر از هدست واقعیت مجازی Daydream نخواهیم بود. عقب نشنینی شرکت گوگل از بازار گرم واقعیت مجازی سبب این شده تا شرکت Facebook در این زمینه بیش از پیش به قدرت برسد و با استفاده از پلتفرم Oculus اکثر سهم بازار را از آن خود کند. در ادامه نگاهی به تصاویر هدست واقعیت مجازی Google Cardboard VR داشته باشید.

(برای مشاهدۀ عکس‌ها در اندازۀ اصلی روی آن‌ها کلیک کنید)

نظر شما چیست؟ آیا تاکنون از سرویس واقعیت مجازی Daydream در گوشی اندرویدی خود استفاده کرده‌اید؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
The Verge
نمایش بیشتر

ایمان ایمانی

یه مهندس نرم‌افزار 25 ساله که خورۀ گیم و سخت‌افزاره 👨‍💻
0 0 رای
امتیاز این مطلب
اطلاع رسانی در مورد
guest
0 کامنت
کامنت داخل متن
دیدن تمام کامنت‌‌ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا